Dobrodružství Sherlocka Holmese

Dobrodružství Sherlocka Holmese Originální název: The Adventures of Sherlock Holmes
Poprvé vydáno celosvětově: 1892

Jota - 1997
ISBN: 80-7217-028-7

Jota (1997) 80-7217-028-7 264

Příběhy Sherlocka Holmese 2

Druhý svazek tohoto souboru přináší první Doylovu povídkovou knihu, Dobrodružství Sherlocka Holmese (knižně 1892). Spolu se Vzpomínkami na Sherlocka Holmese, tvoří jádro holmesovských příběhů; v těchto dohromady třiadvaceti povídkách už autor zkonstituoval všechny podstatné rysy celého cyklu; později k nim nepřibylo mnoho nového. Právě zde Doyle definitivně zafixoval nesmrtelnou literární postavu objevitele "dedukční metody" i jeho neméně slavného kronikáře doktora Watsona. Představa o obou hrdinech, která ve vědomí čtenářů žije už více než století, ten obraz podivínského starého mládence s kuriózními rozmary a náladami, stejně jako obraz doktůrka, ochotného kdykoli pověsit lékařskou praxi na hřebík a vydat se v doprovodu svého přítele po stopách bezpráví, vychází z podoby, kterou oba pátrači mají především v těchto povídkových knihách. Jednotlivé povídky jednou víc, podruhé méně vyhovují vkusu toho či onoho čtenáře. Jejich životnost a čtenářskou oblibu lze však mimo jiné vysvětlit i autorovým smyslem pro míru a značnou sebekritičností, neskrývaným odstupem, tu a tam i sebeironií. Jsou dokladem, jak neopodstatněný je názor, že jde už jen o naivní antikvitu, nebo tvrzení, že knih o Holmesovi přežilo jen několik. Je tomu právě naopak.
Čteme-li dnes Doylovy holmesiády znovu, překvapuje kvalita a vyrovnanost celého cyklu, i když vznikal ve velkém časovém rozpětí. Starý pán pracoval s úctyhodným rozmyslem a suverenitou, měl harmonický, dobově racionální styl, pro nás dnes starosvětsky rozmarný. Vidíme také, jak mnoho efektů dnešních autorů předjímal. Čas jeho dílu nic neubral, navíc přibyla líbezná patina starých časů: kouzlo plynových luceren v mlhavých ulicích viktoriánského Londýna a vlaků, které jezdívaly vždy přesně; příjemná nekomplikovanost povah a roztomilá obřadnost společenského života; navždy ztracený poklid světa, ve kterém už dávno nežijeme. Přijměte tedy zase po řadě let pozvání k nové návštěvě tohoto světa: pánové Sherlock Holmes a doktor Watson znovu přicházejí.

Povídky:
- Skandál v Čechách (A Scandal in Bohemia)
- Spolek ryšavců (The Red-Headed League)
- Případ totožnosti (A Case of Identity)
- Záhada Boscombského údolí (The Boscombe Valley Mystery)
- Pět pomerančových jadérek (The Five Orange Pips)
- Ohyzdný žebrák (The Man With the Twisted Lip)
- Modrá karbunkule (The Blue Carbuncle)
- Strakatý pás (The Speckled Band)
- Inženýrův palec (The Engineer's Thumb)
- Urozený ženich (The Noble Bachelor)
- Berylová korunka (The Beryl Coronet)
- Dům U měděných buků (The Copper Beeches)

Arthur Conan Doyle Arthur Conan Doyle
*22.05.1859 - †07.07.1930

LadysR2
  30. 1. 2013, 7:37
Díky mojí spolužačce ze školy! Díky jí za Sherlocka. Některé povídky si pamatuju dodnes. Skandál v Čechách, Spolek ryšavců a Strakatý pás.
Evina Kalousová
  9. 8. 2016, 8:47
Sherlock Holmes a dr. Watson ve svých proslulých dobrodružstvích neztrácí eleganci, vtip a bystrost. Doyle je jednička! :-)
Moby
  11. 3. 2012, 19:41
Několik případů slavného detektiva. Nemohla jsem odložit z ruky. Nejvíce se mi líbil Skandál v Čechách, kde se objeví i Irena Adlerová.