Hádanky naší minulosti VI - Jasný pohled slepého krále

Originální název: Hádanky naší minulosti VI - Jasný pohled slepého krále

Knižní klub - 2006
ISBN: 80-242-1683-3

Knižní klub (2006) 80-242-1683-3 327

V tomto dílu Hádanek naší minulosti s podtitulem Jasný pohled slepého krále se projdeme po 14. století, na jehož počátku vystřídala Přemyslovce lucemburská dynastie. Začneme příběhem nazvaným Láska setnutá ostrým prknem, v němž si představíme slavnou mileneckou dvojici na pozadí Braniborů v Čechách. Potom si zahrajeme na detektivy a pokusíme se zjistit, proč byla Tragická popolední siesta, při níž vymřel po meči rod Přemyslovců. Podobně napínavé bude pátrání po tom, kdo byl Muž samostatný, o své újmě skládáním se bavící neboli kronikář Dalimil. Jan Lucemburský znovu zvolá své slavné Toho bohdá nebude na pláni u Kresčaku a na závěr se podíváme trochu netradičně na jeho slavného syna a možná poznáme i Nejsladší tajemství Otce vlasti. V příštím díle Hádanek naší minulosti, jemuž jsme dali podtitul Čtyři Janové a bratr Prokop, se zaměříme na dobu, kterou mnozí považují za jeden z vrcholů našich národních dějin a jiní by ji nejraději z historie vyškrtli. Na osudech pěti mužů si ukážeme, proč tomu tak je, a především si povíme, co opravdu víme a kde zatím více nebo méně tápeme. Nejprve si v kapitole nazvané netradičně Brzy jazyk nazývati přiblížíme krutou smrt Johánka z Pomuku na pozadí rozporuplné doby Václava IV., poté se znovu s Janem Husem ujistíme, že Více jest věřiti pravdomluvnému, a pak se naším dalším průvodcem stane Prokletý lapka s čistou duší. S knězem Prokopem se na Lipanské pláni zeptáme Kde jsou boží bojovníci a nakonec nám zůstane Poslední statečný na hradě s biblickým jménem. (Založil/a: skjaninka)

Jiří Bílek Jiří Bílek
*??.??.1948