Hádanky naší minulosti VII - Čtyři Janové a bratr Prokop

Originální název: Hádanky naší minulosti VII - Čtyři Janové a bratr Prokop

Knižní klub - 2007
ISBN: 978-80-242-1952-3

Knižní klub (2007) 978-80-242-1952-3 327

V tomto dílu Hádanek naší minulosti, jemuž jsme dali podtitul Čtyři Janové a bratr Prokop, se zaměříme na dobu, kterou mnozí považují za jeden z vrcholů našich národních dějin a jiní by ji nejraději z historie vyškrtli. Na osudech pěti mužů si ukážeme, proč tomu tak je, a především si povíme, co opravdu víme a kde zatím více nebo méně tápeme. Nejprve si v kapitole nazvané netradičně Brzy jazyk nazývati přiblížíme krutou smrt Johánka z Pomuku na pozadí rozporuplné doby Václava IV., poté se znovu s Janem Husem ujistíme, že Více jest věřiti pravdomluvnému a pak se naším dalším průvodcem stane Prokletý lapka s čistou duší. S knězem Prokopem se na Lipanské pláni zeptáme Kdež jsou boží bojovníci a nakonec nám zůstane Poslední statečný na hradě s biblickým jménem. Pro příští díl Hádanek naší minulosti jsme zvolili podtitul Moudrý císař s pověstí hlupáka. Společně projdeme období od poloviny 15. století do konce století následujícího, kdy se Čechy i Morava staly "zemí dvojího lidu". Nejprve poznáme Nelehký osud husitského krále neboli dobu poděbradskou, poté se v kapitole nazvané Kterak se Dalibor naučil housti vydáme po stopách chudého rytíře z Kozojed a kutnohorských havířů a nezapomeneme ani na Tajemství velkého pábitele neboli kronikáře, který je i dnes stejně nekriticky zavrhován jako brán za autoritu. V kapitole Jak dal Kubata hlavu za blata se podíváme pod povrch jedné polozapomenuté pověsti a na závěr nás čeká císař Rudolf II., který by mohl být dokladem toho, že Tajemství hvězd nikdy nepoznáme. (Založil/a: skjaninka)

Jiří Bílek Jiří Bílek
*??.??.1948