Originální název: The Thorn Birds

Knižní klub (2015) 978-80-242-4883-7 528
Knižní klub (2009) 978-80-242-2383-4 523
Knižní klub (2004) 80-242-1164-5 523
Mladá fronta (1993) 80-204-0370-1 571

Podmanivý příběh románu Ptáci v trní okouzlil od svého vzniku už miliony čtenářů všech věkových kategorií a ve vysokých nákladech je znovu a znovu vydáván v mnoha zemích světa. Australská prozaička Colleen McCulloughová, která se volně inspirovala osudy vlastní rodiny, v něm líčí více než půlstoletí v životě farmářského rodu Clearyů, jehož členové přicházejí počátkem dvacátých let devatenáctého století z chudých poměrů na Novém Zélandu na bohatou usedlost v australském vnitrozemí, aby v nadcházejících letech vedli nepřetržitý zápas s drsnou přírodou i následky dramatických zvratů ve svém životě. Ze širokého okruhu hrdinů a dějových linií, které zavádějí čtenáře do australského buše, na bojiště druhé světové války i do vatikánských církevních kruhů, vystupují do popředí především nezapomenutelné postavy farmářské dcery Meggie a mladého kněze Ralpha de Bricassarta. Sebevědomá a přitom křehká Meggie a ctižádostivý, ale vnitřně rozpolcený Ralph jsou osudově spjatí skrývaným milostným vztahem a celoživotně poznamenaní navzdory dlouholetému odloučení. Podobně jako pták, jenž musí podle úvodní legendy za svou jedinou píseň zaplatit v trnovém objetí životem, platí nakonec za svou touhu i oba hlavní hrdinové. Tragické vyústění opojného i trýznivého vztahu však nemůže potlačit poznání, že jedině odhodláním jít za hlasem vlastního srdce i svědomí a ochotou podstoupit i nejvyšší bolest lze dosáhnout skutečného štěstí. (Založil/a: coko-li)

vladislaus
  21. 3. 2014, 14:39
Vedle incestu a dalších podobných patří i sex kněze k zakázaným láskám. Meggie i Ralph díky tomu prožívali citová strádání, které autorka vkusně popsala, stejně jako tvrdý život v Austrálii. Čtenář má pak radost na konci knihy, že aspoň děti Meggii prožily šťastnější život.
Introvert
  2. 3. 2014, 17:10
Láska či vztah mezi dvěma lidmi, z nichž jeden žije v celibátu je téma velmi atraktivní a autoři to vědí. Tato dáma se ovšem svého úkolu zhostila s grácií; dílo se velmi dobře čte, není to klasická červená knihovna, je zde propracovaná dějová linie, chytré dialogy, komplikované vztahy v rodině... Pro mě je to krásná kniha.
Mariana.
  12. 6. 2013, 0:18
Silny pribeh, silna osoba, u ktere je zajimave sledovat tu nicim nepotrisnenou nevinnost menici se v hrdost a nepoddajnost i onu nedefinovatelnou tvrdost, ktera nutne stihne kazdou zenu, ktera neni s muzem, ktereho miluje a na konec zustane sama. Je paradox, jak zena vzdy opakuje chyby svych matek, a pokud je neopakuje, vzdy vynalezne nove. Kazdopadne krasne ilustruje i onu nerozhodnost mezi dvema bytelnymi sloupy na postave Ralpha, mezi laskou k sobe a laskou k jinemu.. Nutne antiklerikalisticky musim poznamenat, ze vzhledem k tomu, ze byl knez, nynejsi Vatikan krasne ilustruje, ktery sloup si pote nutne vybral..
HELLBOY-DB
  27. 11. 2012, 17:55
I když tento druh knih nevyhledávám, tak jsem se kdysi dávno z dlouhé chvíle a ze zajímavosti, do této knihy pustil a musím uznat, že příběh byl zajímavý a myslím si že velmi dobře napsaný a tak se mi tento román četl jedna radost. ===100%
23.44
  24. 7. 2016, 11:47
Hezké čtení. Kdysi jsem viděla seriál /nebo film?/ a při čtení se mi některé momenty vracely. Děj je bohatý a pro mě základní myšlenkou je přenášení viny z generace na generaci. Chceme dobře vychovat děti a stejně uděláme chyby. A ta velká láska!
Paio
  28. 2. 2013, 22:37
Příběh byl a bude pro mě silným, nepopsatelným zážitkem. Velmi poutavý příběh, který mi vehnal do očí slzy. Jak filmová, tak i literární zpracování nemělo chybu. I přesto, že se místy lišili.
...Podle jedné legendy žije na světě pták, který zazpívá jen jednou za život, sladčeji než jakékoli jiné stvoření na této zemi. Od chvíle, kdy vyletí z hnízda, hledá trnitý strom, a neustane, dokud ho nenalezne...
Nijura
  28. 12. 2012, 9:35
Hodně jsem se bála, ale nakonec jsem byla mile překvapena. Kniha je opravdu dobře napsaná. Už chápu, proč je tak hodně ve světě oblíbená.
VaclavB
  4. 2. 2015, 12:19
Konflikt hlasu srdce a rozumu. Téma lásky a celibátu není zas tak originální. Mnohem více si cením nádherných popisů australské přírody a tvrdého života na ovčích farmách. Nevydařené manželství Meggie a vnitřní konflikty jejích potomků. Krásná sága.
pove
  30. 12. 2011, 18:36
NEJÚŽASNĚJŠÍ PŘÍBĚH, KTERÝ JSEM V POSLEDNÍM DESETILETÍ ČETLA. DOPORUČJI KAŽDÉMU, KDO UMÍ ČÍST. PŘÍBĚH NESKUTEČNĚ SILNÝ.
martheen
  14. 7. 2012, 15:51
Nejsem z toho nějak odvařená, bylo to dobré, mám ráda příběhy odehrávající se dlouhé roky (nebo desetiletí). Čtyři hvězdičky si to zaslouží, rozhodně to ale není knížka, kterou budu číst ještě několikrát a vychvalovat jí kudy chodím. Nicméně doporučit jí můžu a na další knihy od autorky se chystám :)
Seriál se mi naprosto nelíbil.
Lenitschka
  18. 4. 2011, 9:59
K Ptákům v trní jsem měla averzi od dětsví, kdy běžel v tv seriál, babička s mamkou ho hltaly a já musela mlčet :-) Pak se mi v létě dostala do ruky kniha a já jí dala šanci. Samotnou mě zarazilo, že mě kniha pohltila a nemohla jsem přestat číst. Nejsem vyloženě fanynkou tohoto žánru, ale Ptáci v trní jsou bezvadně napsaní.
Buřinka
  25. 7. 2016, 20:19
Knihu Ptáci v trní jsem hltala jakmile vyšla v Mladé Frontě v roce 1993. Je to přesně ten typ knihy, který nutí mimo jiné i k zamyšlení (láska, tajemství,tragédie...) Nedávno jsem si půjčila knihy: Vražedná hra, Bez důkazů a Nahá krutost a jaké bylo mé překvalení, když jsem zjistila kdo napsal tyto knihy, které jsou naprosto z jiného soudku než-li Ptáci v trní...
koki.veru
  30. 11. 2015, 9:15
Wau, opravdu úžasná knížka. Od prvních stránek jsem se do téhle knihy začetla a nemohla přestat :) Kniha o třech generacích rodiny Clearyů, kniha plná lásky, ale i nenávisti. Okamžitě jsem si sehnala i filmové zpracování, abych mohla porovnat knihu se seriálem, ale kniha je jednoznačně lepší.
Paulia
  22. 1. 2012, 19:10
Film (nebo spíš seriál) mě nikdy nelákal, nikdy mě nepřitáhl k TV a ani jsem ho neviděla. Pak jsem v knihovně narazila na knížku a řekla si: Proč ne? Třeba se to bude číst. A ono se to četlo úplně samo. Byla jsem knížkou natolik nadšená, že jsem si ji po vrácení do knihovny hned běžela koupit. Posléze jsem se dostala i k televiznímu zpracování, které mě trochu zklamalo, ale na to knižní nikdy nezanevřu. Moc povedené.