Originální název: La Chartreuse de Parme

Academia (2009) 80-7309-159-3 544
Levné knihy KMa (2004)
Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1990) 80-205-0098-7 509
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1963) 444

Slavný román francouzského spisovatele Stendhala rozehrává složitý děj zasazený do doby po Napoleonských válkách, v níž mladý šlechtic Fabrizzio del Dongo čelí nekonečným intrikám, lstem a pokrytectví, jež ho vláčejí mezi evropskými městy, šlechtickými sídly, bojišti, církevní dráhou, tragickými náručemi žen a vězením, aby nakonec skončil jako poustevník v kartuziánském klášteře v Parmě, podle kterého je celý román pojmenován. Román Kartouza parmská představuje jedno z vrcholných děl francouzské tvorby 19. století, v němž se mísí realistická kritičnost s romantickou ironií, a pevně patří do kánonu evropské literatury. (Založil/a: coko-li)

Tojaheva
  23. 7. 2015, 17:55
Z této knížky mám hodně rozpoluplné pocity. Ani jedna postava se mi nedostala pod kůži. Námět knihy není špatný, jen (přesně jak uvádí RedDuck) je zde opravdu hodně nadbytečných postav. Skoro až do poloviny knihy jsem koketovala s myšlenkou knihu odložit, tak byla pro mě nezáživná a až teprve od poloviny mě děj zaujal. Jak mi na začátku přišel příběh vleklý a nudný, na konci byli najednou větší časové pásma přeskakovány a nepopisovány tak dopodrobna jako na začátku - což mě trochu mrzelo, jelikož kniha konečně začala být zajímavá. Z tohoto důvodu si příběh vysloužil pouze 3 hvězdy.
RedDuck
  13. 12. 2012, 13:11
Po románu Červený a černý můj druhý Stendhal a opět marná snaha udržet pozornost. Zajímavý čas a místo, rozdrobená Itálie v revolučním období...ale v nich je zasazen zdlouhavý děj s mnoha nadbytečnými postavami.
Mivla
  4. 10. 2012, 23:42
Jedna z knih, které v češtině vycházely pod více názvy (např. Hugovi Bídníci - Ubožáci). V tomto případě je další variantou Věznice parmská.
Badger
  28. 11. 2015, 21:05
Tak já k tomuhle mohu jen říci,že jsem prostě již nevydržel.
Bavila mě sice etapa na začátku kdy hrdina utíká za císařem k Waterloo,ale to brzy pominulo a já se už jen strácel v tuctech postav jejich drbání a pro mě doslova nezajímavého činění.Zvládl jsem to do strany 138 a poté jsem si prostě řekl "Mám doma tolik krásných knih a koušu či mučím tímle"v tu chvíli jsem se začal těšit na jiné knihy a moje do té doby těžce vybojovaná pozornost šla do háje.Takže třeba to někdy dočtu když nebudou po ruce jiné knihy.