Tikot

Originální název: Ticktock

BB art - 2010
ISBN: 978-80-7381-734-3

BB art (2010) 978-80-7381-734-3 264

Ta věc vypadala jako obyčejná, nevzhledná panenka z hadrů, když ji Tommy našel jedné noci ležet na prahu svého domu. Jenže pak v ní zatepal život, stehy popraskaly a Tommy spatřil něco, co se vymyká lidskému rozumu a realitě. Hlavně však stanul tváří v tvář protivníkovi, který si s ním hraje jako kočka s myší a proti němuž jsou i nejzápornější postavy z jeho románů, milí společníci. Tik tak, naskočí mu na monitoru počítače a začne odpočítávání k… K čemu, to Tommy netuší, stejně jako neví, jaké síly usilují o jeho život a proč. Zápletky detektivek Tommyho Phana jsou občas hodně přitažené za vlasy, ale pořád to není nic proti situaci, v níž se jedné noci znenadání ocitl. Kdosi zazvonil u jeho dveří, ale když otevřel, nikoho za nimi stát nenašel, jen na prahu ležela neuměle sešitá hadrová panenka a jakýsi vzkaz ve vietnamštině, sice jeho mateřské řeči, kterou však za roky pobytu ve vysněné Americe dávno zapomněl. Bezmyšlenkovitě vzal panenku do domu – a od té chvíle se ocitl ve víru události, vzpírajících se zdravému rozumu. Nevzhledná panna z hadrů ožila, ale už to nebyla panna, nýbrž podivné mstivé stvoření, trochu plaz a trochu krysa, něco, před čím blednou i netvoři z vietnamských bájí a báchorek. Lhůta vyprší za rozbřesku, objevilo se mu na monitoru počítače, a k tomu zlověstná slova tik tak. Tommy neví, jaká lhůta a co by v ní měl učinit, avšak brzy pochopí, že tikot znamená odpočítávání k jeho smrti. O život mu usiluje ďábelské, nezničitelné a měnící se stvoření nalezené na prahu. V domě s ním zůstat nemůže... a od toho okamžiku začíná neuvěřitelný závod se smrtí, který se jeví jako předem ztracený, protože rozbřesk se zdá být v nedohlednu a v tuto noc jako by ožily mýty jeho daleké vlasti.

teola
  15. 7. 2011, 17:14
Trošku zklamání, pane Koontzi :-) Ze začátku to vypadalo slibně, ale jakmile se objevila Del, všechno šlo do kytek. Ten závěr je tak pitomý, měla jsem pocit, že jsem určitě u knihy usnula a tohle se mi jen zdá. Bohužel nezdálo :-)
Venceslao90
  22. 9. 2012, 21:43
Tak to já nízké hodnocení chápu velmi dobře. Tohle dílo nemá totiž moc daleko od braku. Je to moje první knížka od tohoto autora a asi hůře jsem zvolit nemohl. Příběh je stupidní, nezáživný, postavy až na pár výjimek nesympatické a jejich životy vyumělkované do těžko uvěřitelných detailů, atmosféra nic moc. No a závěr? Rozuzlení na jednu stranu ještě ušlo, ale těch posledních 5 stránek musím považovat za hloupý vtip. No ale autorovi dám ještě šanci a s odstupem času si od něj zkusím ještě něco přečíst.
ondrasek
  5. 8. 2014, 13:15
Kniha mě nijak zvlášt nezaujala až do momentu, kdy se k Tommymu připojila ztřeštěná a hláškující Del, do té doby to bylo dost slabé a málem jsem knihu odložil.
Pak ale příběh dostal tempo a vtip a i vyústění bylo výborné. Za ten pomalý začátek strhávám hvězdu, jinak bomba.
Ange014
  27. 12. 2011, 22:10
Je fajn, že autor v doslovu vysvětluje, že se k tomu nesmí přistupovat jako k thrilleru, ale možná by bylo fér vysvětlit to spíš před tím, než se pustím do čtení s určitým očekáváním. Určitě to mohla být vynikající knížka (panenka, scéna na kolotoči), ze začátku to tak alespoň vypadalo. Ale ten happy-end je zločin a až na výjimku mi byly všechny postavy nesympatické.
mispulka s.
  25. 2. 2014, 9:48
Bohuzel me tato kniha vůbec nezaujala , nemohla jsem se do ni zacist jako do jinych knizek tohoto autora a proto jsem ji nedočetla .
Týna13
  9. 1. 2013, 22:06
Jsem asi divná, ale mě se to fakt líbilo. Del jsem si úplně zamilovala, možná proto, že byla tak bláznivá. A navíc já tak strašně miluju happyendy :)
basa_Pitrs
  4. 11. 2014, 7:41
V levných knihách za tři pětky s děsivě vyhlížející obálkou. Jasná volba, horůrek nikdy neurazí. To bylo natěšeníčko... Tak idiotskej příběh jsem nezažil, postavám jsem přál, aby už konečně exli, když maj čas na to se do sebe zbláznit v situaci, kde jim jde o život, a když na scénu napochodovali mimozemšťani, letěla knížka proti zdi. A ještě slova autora. Jako kdyby si sám uvědomil, co to sesmolil za slátaninu h. o. v. e. n., tak se to snaží zamaskovat nějakým vymyšleným žánrem na koleni, že to takhle prostě a jednonuše má vypadat a že tam prostě a jednoduše má účinkovat pes. Autor u mě skončil dřív, než začnul. Knížka za tři pětky? Zadarmo drahý.
quelhar
  11. 8. 2012, 22:53
Chápu nízké hodnocení od ostatních, mi se ale kniha líbila. Nelze k ní totiž přistoupit jako k hororu nebo thrilleru, ostatně sám autor to v doslovu vysvětluje. Jako bláznivá komedie však kniha funguje výtečně - paradoxně až na úvodních pár desítek stran, kdy hlavní hrdina je na boj s oživlou panenkou sám. Jakmile se na scéně objeví Del, jde zábavnost a lehkost čtení prudce nahoru a víceméně tak vydrží až do konce. Jistě, konec a vysvětlení toho, co se vlastně stalo, je dost absurdní, ale v rámci komedie podle mě naprosto použitelné. Tikot není autorova typická kniha, není to ani temný thriller s ďábelským (nicméně lidským) záporákem typu Rychlosti nebo Intenzity ani thriller s nadpřirozenými prvky typu série o Thomasovi nebo Skrýše. Je to další žánr, který Koontz píše - komedie s prvky thrilleru typu Neobyčejného dědictví nebo V měsíčním svitu. Já rád čtu všechny tři a proto hodnotím vysoko, byť Neobyčejné dědictví bylo z mého pohledu ještě zábavnější.
adlet
  23. 7. 2015, 9:39
moje prvni kniha od nej, splivla jsem ji za odpoledne. vyborna, vzdycky mam radost, kdyz objevim noveho ctiveho spisovatele a tudiz mam dalsi mesic co cist :)
KuroHaru
  16. 2. 2014, 16:33
Tohle se panu Koontzovi moc nepovedlo. Jak v závěru sám píše, pokusil se napsat mix thrilleru a bláznivé komedie, ale tyto žánry by se asi mixovat neměly. Přitom námět sám o sobě byl dobrý. Kniha se mi líbila do té doby, než na scénu vstoupila Del (a myslím, že to, že její jméno znamená v překladu porodní bolesti není vůbec od věci, protože tato postava byla stejně nepříjemná). A pak už se ta absurdita jen stupňovala. Napsané to bylo čtivě, jako ostatní Koontzovy knihy, ale myslím, že by měl psát jen čistokrevné horory a thrillery.
Arrowka
  14. 7. 2012, 20:30
Téma útoku démonů z jiného světa je mnohem lépe využito v knize Příchod noci a tím se asi také autor vyčerpal. Tikot je z jedné části její vykrádačka a z druhé části nudná telenovela s otravnými postavami.
dishoa
  4. 4. 2011, 9:18
Přestože je to pro mě první knížka Deana Koontze, dokážu odhadnou, že se jedná o velký odstup od jeho dalších knih. Spíš než o horor nebo thriller se jedná o dobrodružnou romantickou komedii s hororovými prvky. Postav je poskrovnu, ale už ty stačí k tomu, aby mi čtení znepříjemnili; ať už otravně bláznivá Del nebo její pes. Za jedinou zábavnou postavu se dá počítat Tommyho matka se svými úžasnými protiargumenty. Příběh nabere ze začátku obrovskou rychlost, jen aby se vzápětí zastavil a pak zvolna pokračoval. Celou knihu jsem čekal na překvapivý konec - dostavilo se pouze rozuzlení jako z televizní telenovely. Dean Koontz se možná při psaní bavil, čtenář ovšem ne.