Barunka

Barunka Originální název: Barunka

Práce - 1958
ISBN: 2414179

Práce (1958) 2414179 144
Státní nakladatelství dětské knihy (1957)
Práce (1884) 152

Bývalá povinná školní četba. Podle vzpomínek své matky vypráví autor o tom jak se kdysi žilo chudým vesnickým dětem. (Založil/a: slide)

Ariko
  2. 2. 2015, 12:57
Totální zklamání - moje mamina mi knihu pořád předhazovala a doporučovala jako jednu z nej dětských knih. Ale pro mě to byla hrůza - četla jsem jí dceři a musím říct, že jsem kolikrát musela přestat a konec si domyslet. Vážně asi nejsem ten pravý typ, který bude dětem číst o tom, jak byli lidé hloupí, když vvěřili v pověry, dodržovali je a vůbec byli celí neznalí. Vysvětlování škodlivosti kapitalismu mi přijde pro děti dost zcestné.... holt Zápotocký se nezapře :) Pro mě rozhodně ne.
xerdsfsd
  16. 5. 2014, 8:17
velmi hezká dětská knížka o tom, jak se žilo před lety v chudých rodinách na vsi. Zobrazuje zvyky (svěcení kočiček, masopust..), dětské hry - bez panenek se panENkami stávají polínka, i nadržování chlapcům v rodině, které se zpravidla příliš nevyplatí - Pepík kontra Barunka.
Buřinka
  5. 10. 2016, 12:03
Barunku jsem četla jako malá holka s maminkou a mám na to čtení jen samé příjemné vzpomínky. Kniha popisuje jak se žilo na vsi, jak se slavily různé svátky, jak k sobě měli lidi blíž. A nejen k sobě, ale i k přírodě. Všechno bylo takové "čisté" a nezkažené... Jen se bojím, že dnešním dětem budou v knize chybět telefony, PC, tablety a jiné věci...
olla
  6. 4. 2016, 21:11
Barunka byla snad první knížkou, kterou jsem jako holka přečetla a dodnes si ji pamatuji. Je v ní obsažen celý rok na malé vesničce v Pošumaví od jara až do zimy, vyprávěním o děvčátku Barunce a její rodině a o jejím životě v chudé chaloupce. Autor v ní zobrazil venkovské zvyky, které v té době (konec 19.století) všude panovaly, jako např. zvyky vánoční a velikonoční (svěcení kočiček, stavění Betléma, stráž v kostelíku u hrobu Krista, vynášení zimy apod.)Moc se mi líbilo romantické vyobrazení pošumavského kraje, protože Klatovy a jejich okolí důvěrně znám.
Veunek
  20. 6. 2014, 21:48
Hrozně milá knížka... Příběhy malé Barunky jsou krásně napsané a navíc kniha dětem dává šanci nahlédnout do doby, kdy se žilo úplně jinak než dnes. Pořád si pamatuju na Barunčiny panenky - obyčejná dřevěná polínka - a to, jak mi bylo až do breku, když jí je protivný bráška Pepík spálil. Knížka bude bavit především malé slečny, které budou rády sympatizovat s Barunkou a "nadávat" na protivu Pepíka :).
Vera_28
  11. 9. 2014, 12:47
"Barčí Barčí Barčí, koza ti zas jančí, do babiček trká, přistříhni jí brka."
Velmi hezká knížka a 1:0 pro Barunku proti Pepíkovi. :-)