Nedokončené příběhy

Mladá fronta - 2003
ISBN: 80-204-0453-8

Mladá fronta (2003) 80-204-0453-8 512
Mladá fronta (1994)

Nedokončené příběhy Númenoru a Středozemě jsou souborem vyprávění, jež pokrývají celé časové pásmo od prehistorických Starých časů Středozemě, detailně popisovaných v Silmarillionu, až po Válku o Prsten, jíž vrcholí trilogie Pána prstenů. Netvoří ucelený dějový proud, ale nabízí čtenáři ojedinělou možnost seznámit se s pozdějšími či podrobnějšími verzemi příběhů, s nimiž se již setkal v předchozích dílech, nahlédnout do procesu Tolkienovy tvorby a znalost již známých dějů obohatit o dosud nepublikovaná pojednání a zlomky vyprávění. (Založil/a: coko-li)

Samael
  28. 3. 2013, 23:18
Jako fanoušek Tolkiena jsem si to se zájmem přečetl.Je tam dost zajímavých částí,ale pro čtenáře,kteří knihy o středozemi nečetli,je to bezcenné.
VaclavB
  21. 1. 2015, 14:23
Pro milovníky Tolkienova světa nutnost. Kniha není tak akademická jako Silmarillion, zato je výpravnější a přináší zajímavé skutečnosti, které jinde nejsou vysvětleny.
Paity
  6. 9. 2013, 1:56
Skutečně musíte něco o Středozemi znát, tahle knížka je taková nadstavba k příběhu boje o Prsten, ale nejen o něj. Kdo svět kolem Středozemě miluje, bude spokojen.
Steak
  12. 10. 2015, 23:38
Jak už bylo mnohokrát přede mnou řečeno, pro ty, kteří nejsou zasvěceni do Tolkienova světa, anebo jsou, ale pouze v rámci Hobita a Pána prstenů, je ta knížka poněkud zbytečná. Beru to spíše jako doplněk (rozšíření) Silmarillionu. Až na některé pasáže, které mě příliš nebavily a bloudila jsem při čtení myšlenkami jinde, se mi to moc líbilo a určitě se k tomu ještě několikrát vrátím.
Mifeet
  10. 2. 2010, 23:07
Doplnění světa Středozemně o spíše méně významné části historie, trochu ve stylu Silmarillionu. Potěšila mě třeba kapitola o Istari (Čarodějích), konečně se vysvětlilo, kde se vlastně vzali.
Arktos
  3. 8. 2016, 19:36
Krátké eseje, které doplňují příběhy Středozemě od Prvního věku až po události po Válce o prsten. Doporučuju hlavně pro fanoušky Tolkiena a pro ty co mají přečtené nejen Pána prstenů a Hobita ale i Silmarillion.
L_O_U_S
  22. 7. 2015, 11:53
Zaráží mě, že se najdou lidi, kteří v Nedokončených příbězích hledají ucelenou dějovou linku, přitom je od začátku avízováno, že se jedná spíš o střípky z Tolkienova fantastického světa.
NiennaTasartir
  4. 12. 2014, 18:02
Četla jsem to v angličtině, takže jsem občas měla problémy tomu porozumět.
Jinak bezvadné doplnění Silmarillionu a dalších knih z prostředí Ardy :)
teddy
  4. 12. 2013, 17:54
...aneb jak ze Středozemě vytřískat ještě něco navíc. Určeno ryze pro fanoušky, kteří dokázali přelouskat Silmarillion a zajímá je co v něm chybí. Narozdíl od Silmarilionu je to ale aspoň vyprávěno jako příběh, ale zase tak nějak na přeskáčku.
cholstik
  20. 7. 2011, 15:31
Slabší kniha od Tolkiena. Kniha je tak zvláštně pojata i napsána, zvláštní přeskakování kapitol, prostě nedokončené příběhy. Znovu bych si ji nepřečetl.
Sasoribi
  12. 3. 2012, 11:12
Kniha vznikla jako doplnění prázdných míst ve vyprávění o Středozemi. Není určena jako samostatné dílo, což by měli chápat lidé, kteří nečetli větší část příběhů Tolkiena. Je takřka pro fanoušky - sám Tolkienův vnuk (tuším, že je to vnuk) v úvodu upozorňuje:
"Vyprávění v nyní předkládané knize stojí na zcela jiném základě: dohromady netvoří žádný celek a kniha není ničím víc než sbírkou spisů nesourodých formou, záměrem, mírou ukončenosti a dobou vzniku, jež se týkají Númenoru a Sředozemě ... Avšak bez ohledu na to, jak kdo na tuto otázku nazírá, pro některé lidi - například pro mne - to, že se dozvědí, že Númerojec Vëantur dovedl svou loď Entulessë, 'Návrat', do Šedých přístavů s jarním větrem šestistého roku Druhého věku, že hrobku Elendila Vysokého postavil jeho syn Isildur na vrcholku majákového kopce Halifirien, že Černý jezdec, kterého viděli hobiti v mlhavé tmě za Rádohrabským přívozem, byl Khamûl, velitel Prstenových přízraků z Dol Gulduru - ba i to, že bezdětnost dvanáctého krále Gondoru Tarannona souvisela s dosud naprosto záhadnými kočkami královny Berúthiel - má hodnotu větší než jen jako objevování zajímavých podrobností."

Já osobně dávám 95%, protože se jedná o spoustu zpracovaného materiálu, ze kterého ne všechno je zrovna čtivé - ale i tak má obrovskou hodnotu pro fanoušky :) Mimochodem, má to jednu výhodu - člověk si může vybrat, o čem se chce něco zrovna dozvědět.
The_Second
  25. 5. 2010, 17:18
Jenom slabý odvar Silmarillionu, ale pro fanoušky rozhodně povinost. Kniha nemá ucelený příběh a přeskakuje od jednoho tématu k druhému. Některé části jsou sice zajímavé, ale když knihu čtete už poněkolikáté máte tendenci ty kapitoly přeskakovat a to z ní dělá to co je.