Jáma a kyvadlo a jiné povídky
Originální název: Jáma a kyvadlo a jiné povídky

Omega - 2015
ISBN: 978-80-7390-305-3

Omega (2015) 978-80-7390-305-3 384
XYZ (2007) 80-7309-070-8 500
Levné knihy KMa (2002)

Povídkový soubor předního romantika, mistra mystifikací, hororu i hlubin lidské psychiky. Poe v něm uchvacuje mnohotvárností a nápaditostí svého talentu, jehož se čas ani v nejmenším nedotkl. (Založil/a: coko-li)

Edgar Allan Poe Edgar Allan Poe
*19.01.1809 - †07.10.1849

Magyana
  2. 12. 2015, 8:04
Poea jsem měla vždycky ráda. Jeho povídky jsou nádherně morbidní, ba přímo zvrácené. Jeho rozbory šílenství jsou propracované do detailu, i když většinou je šílenství hrdinů vysvětleno nemocí, alkoholem či užíváním opia.
Jen toho všeho bylo tak nějak moc. Četla jsem to bezmála pětisetstránkové vydání celkem dlouho. První dvě třetiny knihy se četly samy, ale v té poslední jsou povídky, jejichž kvalita jde rychle dolů a popravdě - už mě ani moc nebavily (Anděla pitvornosti či Tisící druhý Šeherezádin příběh si už znovu nepřečtu).
Zato klasika jako Jáma a kyvadlo, Maska červené smrti, Černý kocour či Pád domu Usherů, to je přesně ten Poe, kterého čas od času vyhledám a do kterého se ráda začtu. A z dobrodružných povídek mám jednoznačně nejraději Zlatého skarabea.
janeicka
  14. 10. 2013, 9:17
Souhlasím s ostatními komentáři, některé povídky se četly lépe a jiné hůře. Někteří si zde stěžují, že povídky byly málo hororové - já si zase myslím, že v kontextu doby, kdy Poe povídky tvořil (19. století), to bylo něco naprosto revolučního a nového, proto nemůžu hodnotit jinak než 4 hvězdičkami, přece jen se jedná o klasiku ve svém žánru :-)
CarolineS
  17. 7. 2013, 11:09
Poe nezklamal. Některé povídky se četly jedním dechem (např. Skokan, POdlouhlá bedna, Maska červené smrti, Tři neděle v týdnu,...), s některýma to šlo trochu hůř (např. Zlatý brouk, Pád do Maelstromu a obzvláště Tisící druhý Šeherezádin příběh), ale celkový dojem z knihy je vesměs pozitivní.
Někteří namítají, že jeho povídky mohly být strašidelnější, když je Poe tím zakladatelem hororu. Jenže jak můžeme srovnávat polovinu 19. stol a dnešním věkem Stehena Kinga, kdy se to hemží oživlými mrtvolami na každém kroku?
Abigor
  16. 5. 2012, 22:01
2 hvězdy za to, že nepsal o blbostech, nýbrž jeho motivy jsou fajn. Nicméně, podle mě, to vzal za špatnej konec, prostě ta témata mohla být zpracována mnohem, MNOHEM lépe. Asi to bude tím, že pořád ze všech stran slyším: Poe, Poe, jakej to byl génius, tos nezažil, ty jeho povídky... prostě strašidelný! Fakt jo???
Tojaheva
  15. 2. 2016, 12:10
K této knize mám stejný vztah jako k Drákulovi. Mohu ji číst dokola a stále mám husí kůži, nedýchám a jsem napjatá. Bravo, pane Poe.
lusk_lusk
  22. 1. 2013, 20:53
Zajímavě sestavený výběr z povídek. Čekala jsem čistě hororové náměty – přiznávám se, že se jedná o moji první rozsáhlejší četbu Poea. Velmi mne zaujalo jak se v různých povídkách různých žánrů opakují stejné prvky avšak pokaždé na jiné pozici vůči zápletce. Jakoby knihou od začátku do konce procházel řetězec asociací, podle kterého byly následně povídky seřazeny. Osobně mi dnes už hororové náměty nijak strach nenaháněly, spíše jsem se bavila originálními nápady. Velice mne naopak potěšil humor typu anglického, kterým byly některé texty prosyceny. Mnohokrát jsem si tak při četbě vybavila knihy J. Klapky J.
huttershofen
  4. 7. 2014, 16:29
Mé první setkání s Poem a...nevím. Přijde mi, že čas nebyl na jeho straně. Ve své době to musely být velmi čtivé, napínavé a strašidelné povídky, ale (alespoň na mne) už to nefunguje. Napjatý jsem nebyl, nebál jsem se už vůbec a i když má příběhy dobře vypointované, nějak jsem si to zkrátka neužíval.
NIPPON
  22. 9. 2012, 20:26
Knihu jsem četl několikrát. Poprvé na základní škole, kdy jsem z ní byl úplně vedle, a ani jsem netušil, jak skvělou knihu má děda v knihovně. Mám na ni krásné vzpomínky - STRAŠNĚ krásné :)
Samael
  30. 7. 2015, 23:46
Tak první,ale asi i poslední knížka od E.A.P. která se mi dostane do ruky.Některe příběhy neměly špatný příběh,ale nic co by mě bavilo ....
ronynka
  3. 11. 2011, 11:32
Od klasickeho mistra hororu jsem cekala vic. Memu priteli se knizka libi, protoze je zde spoustu myslenkovych pochodu, spoustu veci nad kterymi se muzeme zamyslet. Me, jakozto fanynce Stephena Kinga, prisly nektere povidky suche, nektere zdlouhave, nektere zabavnejsi a nektere dobre. Ale celkove ... je to tezke, protoze nemuzu srovnavat horor od S.K. a horor od E.A.P... Tak proto mu davam 4 hvezdicky za jeho styl.
Preambule
  24. 8. 2014, 20:40
Po přečtení musím uznat Poea mistrem ve svém oboru (nemyslím tím ale všude zmiňované klišé, že poe je mistrem hororu - on je jeho ZAKLADATELEM přece), pro mě nejdůležitější je jeho schopnost popisu (ať už prostředí, postav nebo děje). Povídky mají spád, autor přesně dávkuje napětí, ale přece v každé povídce úplně jinak. Ano, nemá to sice takový ten dnešní extrarychlý spád, člověk se netřese strachy, ale obsah povídek je přesto tak nadčasový, že před výběrem témat musím i po století smeknout. A 2 velká Poeova plus - krásný jazyk, který dnešní detektivní a hororové tvorbě tak nějak chybí a špetka ironického humoru, kterou cítím napříč jeho dílem.
Alduin
  21. 3. 2014, 18:11
Klasika mezi horory. Jáma a kyvadlo patří mezi mé nejoblíbenější příběhy. Nevím, co k tomu říct, to si prostě musíte přečíst...
24601
  13. 4. 2013, 10:47
Poe je umělec v hrátkách se čtenářovou psychikou. To, co by čtenář očekával velmi často posunuje úplně jinam, skoro až nad hranici chápatelnosti, jeho arzenálem jsou blázni, stiženci osudem a vůbec fantasmagorické postavy.
bublynka22
  2. 4. 2012, 11:21
Nemůžu si pomoct,ale od otce hororu jsem prostě čekala víc. Ony ty povídky nahánějí husí kůži něčím úplně jiným než kaluží krve a duchy vstávajícími z hrobů...no nadruhou stranu takový anděl pitvornosti je jedna z mých nejmilejších povídek a čert vem nějaké škatulkování.
Yellow
  20. 1. 2010, 22:03
Tato kniha nikdy nevyšla v USA pod názvem, který je prezentován zde. Popravdě, za Poe-ova života vyšla jen jedna sbírka jeho povídek, a to "The Tales of Grotesque and Arabesque", ostatní povídky jen časopisecky. Takže tato kniha neexistuje v originále, je to soubor nejlepších povídek podle editora 1. vydání této knihy. To jen taková maličkost na úvod.
Každopádně je Poe můj nejoblíbenější autor a každá jeho povídka je skvělá, vlastním spoustu jeho knih (většinou se povídky dost opakují). Ale nevidím na něm jedinou vadu.
Mé nejoblíbenější povídky: Pád domu Usherů, Jáma a kyvadlo, Sud vína Amontilladského, Černý kocour, Maska Červené smrti, Vraždy v ulici Morgue a mnoho jiných..:)

---------------------

Edgar:nemyslel jsem, že se autor v povídkách opakuje. Má poznámka se týkala toho, že vlastním plno knih s povídkami od Poe-a, takže se v mé knihovně neustále opakují ty samé povídky, jen v různých vydáních knih. :)
MiriamBlahova
  16. 2. 2016, 14:10
Jo, tohle počtení si mi vrylo pod kůži! Chlad, děs, tajemno, záhada, překvapení - s tím vším se v povídkách od Poea můžete setkat. Do toho mé oblíbené prostředí 19. století (včetně negativních vlivů - chudoba, smrt, násilí, alkoholismus a kdejaké nemoci) a nemůžete jinak, než číst do konce... Je pravda, jak už tady uvedli ostatní, že každá každá z povídek dokáže jinak oslovit, ale má úplně TOP je černý kocour!
zdeny99
Tisící druhý Šeherezádin příběh:
Senzace s balonem: **
Tři neděle v týdnu: ****
Von Kempelen a jeho objev:
O šizení jakožto exaktní vědě:
Nikdy se s čertem nesázej o hlavu!:
Ďábel ve zvonici:
Král Mor: *****
Anděl pitvornosti: ****
Metoda doktora Téra a profesora Péra:
Na slovíčko s mumií:
Muž, který se rozpadl:

[x. přečtení, x. hodnocení, x. komentář, %]
lennyd
  5. 1. 2013, 21:41
Před touto knihou jsem četl snad jednu nebo dvě Poeovy povídky (Jáma a Kyvadlo samozřejmě) a jinak nic, takže jsem se na sbírku docela těšil. A jak už to u podobných sbírek povídek bývá, některé jsou lepší, a některé .. jsou holt horší. Vůbec se mi ale nelíbilo jak jsou povídky do sbírky poskládány - dvě absolutně nejnudnější povídky hned na začátek (proto jsem knížku asi pětkrát v minulosti začal číst a zase rychle skončil), zhruba v polovině tři povídky na úplně stejné téma (někdo někoho zavraždí, ale pak se sám prozradí). Trochu jinak povídky rozčlenit a bude to super. Povídky které mi uvízly v paměti: Jáma a Kyvadlo, Zlatý brouk, Vraždy v ulici Morgue, Maska Červené smrti, Ďábel ve Zvonici...
Arakkis
  28. 12. 2012, 13:57
Úplně vidím sjetého a opilého Poe, jak mu v hlavě běží neuvěřitelné příběhy, a on je zapisuje na papír. A výsledek je prostě geniální. Jasně, že dneska už nás nestraší tolik, jako v době, kdy je psal, ale pořád je v nich cosi tajemného, co se umí čtenáři vrýt pěkně pod kůži. Jedna z pro mě nejlepších povídek, Vraždy v ulici Morgue, navíc vyniká svým detektivním námětem, a Poe si v ní nijak nezadá s Doylem a jeho Sherlockem. Poeova všestrannost a smysl pro detaily jsou v pravdě unikátní. Jen škoda, že nebyl uznáván už za svého života.
irýna
  12. 1. 2014, 20:02
byla jsem odrazováná,ale dala jsem se do boje a statečně dobojovala,některé povídky se mi líbili moc a běhal mi mráz po zádech a na některých bylo znát že to psal člověk pod vlivem omamných látek.Jsem ráda že si tuto knihu můžu zařadit do "přečtených"
RacingF
  6. 7. 2011, 19:14
Vzhledem k mému věku, ve kterém jsem některé povídky nechápala dávám 3 hvězdičky. Povídek, které se mi líbil je větší počet než těch, které jsem nechápala... Z těch opravdu pěkných mám ráda: Vraždy v ulici Morgue (to bylo docela strašidelný), Skokan, Tisící druhý Šeherezádin příběh (ten se mi líbil asi nejvíc), O šizení jakožto exaktní vědě a Anděl pitvornosti (obě povídky mi přišli vtipné a stejně tak i Metoda doktora Téra a profesora Péra).
Nick Twisp
  19. 8. 2016, 19:01
Abych reagoval na porovnávání míry hororu a děsivosti... Předpokladem pro jakékoliv porovnávání musí vždy být, že se jedná o totožný předmět a právě zde vidím jistou potíž. Můžete mi namítat, že pokud porovnáme jakoukoliv hororovou knihu z dnešní doby a například povídku Jáma a kyvadlo, tak se vždy jedná o horor, ale zde jde spíše o ten podtyp. Poeova genialita tkví právě ve vyděšení čtenáře pouhým vyjádřením atmosféry, ve které se hlavní hrdina ocitá a kterou čtenář jaksi převezme na sebe. Naproti tomu nátlak ze strany moderních čtenářů vyloženě nutí dnešní spisovatele psát čtivě, což se samo o sobě vylučuje s jakoukoliv větší tvořivostí co se samotných popisů týče. A stylu, kterým jsou všechy dnešní knihy od všech autorů psány, tím se nebudu ani zabývat.
Polaris
  24. 5. 2015, 11:16
Obrovskou autorskou vizi v podobě propracovaných povídek (Vražda v ulici Morgue) a příjemných jednohubek (Na slovíčko s mumií) ředí na skřipci natahovaná nuda několika příběhů, které nezachrání ani brilantně vypointované závěry. Čtenáře tak v postupu popohání čirá zvědavost, touha dozvědět se, jak to mistr Poe rozuzluje tentokrát. Napětí? Místy nesměle vystrčí růžky. A strach? Ale kdeže.
pepina123
  12. 9. 2014, 18:48
Na knihu kterou jsem četla do povinné četby musím říct,že je to jedna z těch knih kterou si ráda přečtu znova.Hlavně hlavní povídka jáma a kyvadlo stála za to:)!
hojsa
  17. 2. 2014, 9:06
Při čtení povídek jsem u některých musel dost přeskakovat, protože se mi čtení zdálo nudné. Jiné povídky zase byly vcelku čtivé od začátku do konce, proto tři hvězdičky. Čekal jsem trochu více...
Alois
  16. 10. 2013, 21:12
Poeovi povídky jsou prostě fantastické a mají nezapomenutelnou děsivou atmosféru, díky které mi při čtení některých povídek tuhla krev v žilách!
Košoun
  30. 6. 2013, 17:18
Poe je pro mě mistrem hororových a mysteriózních povídek. V této knize naleznete ty nejznámější i méně známé povídky, ale jedno mají všechny společné - jsou čtivé a dokáží zaujmout a vtáhnout do děje i na velmi malém prostoru.
Cappy
  28. 3. 2013, 16:22
U některých povídek mi trvalo než sem se začetla, ale jinak se mi povídky libily. Nejvíce asi klasika Jáma a kyvadlo, Skokan, Sud vína Amontilladského, atd...=)
Kirma Lee
  21. 8. 2012, 12:13
Samozřejmě, nějaké povídky mi moc nešly po chuti, ale našla jsem si tam i nějaké oblíbené. Zánik rodu Usherů mi přišla také jako nejzajímavější.