Originální název: Bel-Ami

Levné knihy KMa (2003) 80-7309-133-X 355
Odeon (1972) 336
Mladá fronta (1967) 285
SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (1959) 249

Příběh mladého ctižádostivého muže, novináře, který staví svou kariéru nade vše. A zcela cynicky využívá žen. (Založil/a: coko-li)

vladislaus
  11. 2. 2013, 15:50
Mně připadal kariérní vzestup Miláčka přitažený za vlasy. Jak mohli být všichni kolem něj takoví hlupci? Tomu nevěřím, každopádně třída lidí, do které se cpal, je popsaná, jak naprosté bahno a já osobně bych do takové třídy patřit nechtěl.
janeicka
  6. 1. 2016, 15:07
Guy de Maupassanta znám především jako autora brilantních povídek, takže jsem dlouho neváhala a přečetla si jeho román z prostředí vyšší francouzské společnosti. Vykreslení této společnosti bylo naprosto perfektní, a i když mi hlavní hrdina Georges Duroy svým chováním a povahou rozhodně nebyl blízký, stejně jsem se musela bavit nad jeho úpornou snahou být někdo, přičemž využíval svého pěkného vzhledu a naivních zhýčkaných pařížských paniček. Bylo zajímavé sledovat jeho životní cestu a přerod z mladíka, který nemá do čeho píchnout, přes jeho růst v novinách a postupné ušlapávání cestičky k metám nejvyšším. Vždycky, když se zdálo, že už svého vysněného cíle dosáhl, ihned vyrukoval s nějakým dalším, smělejším, a pustil se ihned do jeho zdolávání - nehledě na použité prostředky. Opravdu bych se nedivila, kdyby svými intrikami postupně dosáhl i na ministerské křeslo, vždyť by mohl být i prezidentem! :-)
Lecter
  3. 5. 2015, 19:12
Nemůžu říct,že bych se s hlavním hrdinou přímo ztotožňovala,ovšem líbí se mi syrová absence citů a bezohlednost,při využívání hloupoučkých žen,ozdob vyšší společnosti,v cestě k vytouženému cíli.Výstižný název Miláček,s cynickým úsměvem na rtu.
LadysR2
  31. 1. 2013, 8:03
Četl jsem 2x. Nezměrná touha po úspěchu žene Duroye do postelí žen z vyšší společnosti, uchyluje se k intrkám a lžím a čtenář sleduje kam až se dá pro kariéru zajít.
annihilation
  24. 7. 2012, 20:56
Charles Duroy se díky své dokonalé přetvářce dostane ze dna společnosti až téměř na vrchol – stačí se stýkat s vlivnými lidmi a hodně intrikovat – především mezi několika milenkami, se kterými si výborně pohrává kvůli jejich nezměrné naivitě.

Mám ráda, když je hlavní postava antihrdina – typicky kladné charaktery jsou občas nudné, ale když vidíte, kolik vtiskl autor negativních povahových rysů postavě přezdívané Miláček, nestačíte se divit. Na jednu stranu vás naprosto znechutí, ale stejně vás zajímá, jestli se mu další jeho lest vyvede a jak to s ním nakonec dopadne. Jde o velmi pěknou kritiku (nejen) tehdejší společnosti.
MargarethMatthews
  1. 4. 2012, 18:12
Strašně mne zaujalo prostředí francouzské vyšší společnosti. Charaktery postav jsou úžasně vykresleny. Bel-Ami se z úplného dna odrazil a díky naivitě "šlechtičen" se dostal do prvních řad. Musím přiznat, že i když je floutek, který by si zasloužil dostat přes prsty, tak si mě získal svým osobitým kouzlem.
Ailees
  11. 2. 2012, 20:36
Kritika pařížské společnosti konce 19. století? Miláček je více než to - jednoduše se dá vztáhnout i na dnešní dobu, kdy většina rádoby-celebrit je tvořena právě, jak se říká, "přes postel". Oproti dnešní "společenské elitě" je Duroy vlastně břídil :) Maupassantův smysl pro detail i jeho styl vyprávění jsou prostě skvělé a Miláček jednoznačně patří mezi moje oblíbence.
MolkoZuzka
  26. 9. 2013, 9:59
Maupassant můj oblíbený spisovatel. Kniha je super a díky ní jsem se vrhla i na jiné jeho knihy a jsem za to velmi ráda. Kniha o tom, že když dobře vypadáte máte dveře všude otevřené.
Veveruna*
  19. 5. 2013, 19:34
Krásná ukázka ženské naivity. Bezhlavě věří každému, kdo jim vyzná lásku a ani je nenapadne, že by muž mohl zalhat a pouze je využít. Je to ze života, je to svět, co se točí jen kolem sexu a peněz. Paní de Marelle je správná a sympatická ženská, vykreslení její postavy se vážně povedlo. Ach, ti Francouzi..
kamie
  24. 10. 2011, 15:41
Příběh jedné kariéry, patologická touha po postupu na společenském žebříčku zcela proměňuje hlavní postavu. Charaktery nejen dam okolo "miláčka" jsou díky autorův smysl pro detail živé.
Gigant
  23. 1. 2014, 0:14
Dobré, moc hezky zachycený příběh, zejména postupný růst na společenském žebříčku. Dnešní mluvou prostě příběh self-made mana, který jde přes mrtvoly a nedbá na okolí. Pochopitelně zřejmá kritika francouzské společnosti, místy až moc do očí bijící. Doufal jsem jen v podrobnější popis záletů paní ex-Forestierové.

75/100 - 4*
Terůů
  5. 10. 2013, 13:16
Pěkné čtení. Líbilo se mi sledovat vzestup toho sviňáka Du Roye, pyšného, sebestředného, bezohledného, toužícího po nejlepší kariéře a největším množství peněz. A jak chytře toho dosáhl, cizoložník.
Francesco
  29. 1. 2014, 8:23
Klasika, kterou mám moc rád. Nadčasový příběh ze staré dobré Francie. Nevěděl jsem jestli hlavnímu hrdinovi fandit nebo mu přát něco špatného. Kniha vás dokonale vtáhne o několik století nazpět. Kniha má spád a čte se dobře. Doporučuji.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:11
Tato kniha se mi docela líbila, i když místy jsem si říkala, o čem chce ještě psát :D Musím říct, že svědomí a charakter hlavního hrdiny Duroye mě celou dobu zarážel a odpouštění paní de Marelle bylo až směšné. Vzestup nicky do výšin, kdy žebřík tvoří ženy a pletichy, to je zajímavé a leckdy bych mu nadala a nafackovala, ale věřím, že takových lidí se najde habaděj. Bavilo mě ale sledovat, jestli skončí s každou, kterou potká. No skončil a tak pěkně postupně. Určitě si přečtěte, dílo je to slavné a není to moc na mozek, s hlubokými myšlenkami nebo tak ;) Spíš poukazuje na tu zkaženou společnost.
Kiv Čitrem
  4. 7. 2014, 12:55
Velice aktuální - pěkný vhled do fungování novin (instituce, která je v neustálém rozporu mezi službou lidu /v knize ani náhodou/ a nástrojem k získání politické moci). Příběh v dnešní době již málo uvěřitelný, ženy až směšně naivní - tehdy to byl ovšem románový úzus.
V.A.
  3. 2. 2013, 14:43
Guy de Maupassant píše skvěle. Příběh je zajímavý, pěkně vyhrocený, parádní. Hlavní postava je teda pěkně nesympatickej, ale kniha se čte sama a nemůžete si pomoct. Konec mě docela dostal :)
Lucho Gonzalez
  10. 9. 2015, 11:07
Toto dílo se mi dostalo do ruky zásluhou doporučené četby k maturitě a byla to jedna z prvních knih, kterou jsem četl. Velmi kvalitní dílo, kterému vděčím za to, že dnes pravidelně čtu.
klertecka
  7. 10. 2012, 14:59
Hehe, takových Miláčků po světě běhá beztak tisíce... :) Vážně moc hezký dílo, strašně se mi líbí Maupassantova hra se slovy, výrazy,.. dokáže popsat pocity, který jsem sama považovala za nepopsatelný. On to fakt umí že..
Anysek
  26. 1. 2012, 14:22
Je až neuvěřitelné, kam se člověk může dostat přes postel.:) A naivita některých dam je úžasná. Co oči nevidí, to srdce nebolí, že? :)
KoKY8
  4. 4. 2016, 23:23
Ty ženy nebyly hloupé, nepripadaly mi ani naivní. Byly zamilované a důvěřivé. Jako většina z nás na začátku vztahu s růžovými brýlemi. :) Hezky se mi to četlo, věřila jsem tomu. Ale doufala jsem, že se hlavnímu hrdinovi na konci stane nějaká obrovská hanba a nic. Sviňák. :)
Nika_D
  13. 5. 2013, 11:05
Opravdu zajímavý příběh, Maupassant dobře popsal charaktery postav,prostředí pařížské společnosti a jeho styl vyprávění je úžasný. Fakt mě dostal Miláčkův vzestup ze samého dna a naivita všech jeho milenek.

katulikk
  8. 2. 2012, 17:05
Zajímavý příběh, to každopádně, kniha mě však především utvrdila v tom, že Maupassant je skutečný mistr svého řemesla a jeho styl vyprávění a popisu jsem si už navždy zamilovala.
Grušenka
  18. 3. 2011, 19:39
Román je čtivý a skvěle zobrazuje bezcharakterního a amorálního floutka, ženoucího se jen za svým vlastním úspěchem a bohatstvím, využívajícím každého jen a jen pro vlastní prospěch. Zároveň je kritikou pařížské společnosti konce 19. století. Mé antipatie k hlavnímu hrdinovy však byly tak silné, že když jsem knihu dočetla, velmi jsem si oddechla, že se ho konečně zbavím... Možná to byl autorův záměr.