Oliver Twist

Hodnocení:       77 %   (hodnoceno: 394x)

Hodnotit tuto knihu můžete po přihlášení
Nemáte zde účet? - Rychlá registrace
Originální název: The Adventures of Oliver Twist

Román / Společenské

Poprvé vydáno celosvětově: 1838

Academia - 2009

ISBN: 978-80-200-1802-1

Koupit knihu Koupit knihu
V oblíbených V oblíbených: 64x    V přečtených V přečtených: 817x  V knihovně V knihovně: 146x      K přečtení K přečtění: 188x Právě čte Právě čte: 13x

Slavný příběh chlapce, kterému po narození umírá matka a dostává se do obecního sirotčince. odtud jeho cesty vedou do učení k hrobníkovi Soverberymu, který se ho ujme. Oliver však uteče do Londýna a přidá se ke skupině kapesních zlodějů. Při pokusu o vyloupení domu je postřelen, ujímá se ho však paní Maylieová, která zde bydlí. Oliverovi se dostane vzdělání a vyroste z něj navzdory těžkému osudu slušný člověk.
(Vložil uživatel: coko-li)

Komentáře ke knize Oliver Twist:

Řadit:   Od nejnovějších  |  Dle kvality
janeicka
UŽIVATEL janeicka - 5. 10. 2013, 21:09
Po Davidu Copperfieldovi a Malé Dorritce svižný a relativně krátký příběh, ale víc než dokonalým a hodným Oliverem Twistem jsem byla zaujata perfektní psychologií postav Žida Fagina a surovce Billa Sikese (SPOILER - kapitolu Poslední noc Faginova života považuji za vůbec nejlepší z celé knihy).
lensha95
UŽIVATEL lensha95 - 19. 7. 2012, 15:14
U knížky mě rozhodně zaujal příběh, avšak styl psaní autora už vůbec. Knížka byla strašně utahaná, popisná a celkově se mi špatně četla. Našla se však místa, která se četla lépe.
Shax
UŽIVATEL Shax - 20. 1. 2013, 22:53
I přesto,že to byla povinná četba k maturitě, docela jsem se bavila. Avšak jak tu někdo podotknul, hlavní hrdina je až příliš vyumělkovaný, umělý, pan dokonalý. Když toto přehlédnete, je to kniha na příjemné počtení :).
Bloodym
UŽIVATEL Bloodym - 11. 12. 2013, 2:23
Příběh Olivera Twista se mi líbil. Ale rozhodně jsem z něj nebyl odvázaná tak, abych chodila po okolí a zpívala si píseň Oliver Twist.
Vikyna
Hodnocení Hodnocení
UŽIVATEL Vikyna - 2. 4. 2013, 23:21
Víceméně souhlasím s ostatními komentáři. Kdyby byl příběh smrštěn na třetinový rozsah, bylo by to zajímavé počtení, takhle to bylo až příšerně natahané, nudila jsem se u toho. Ale tak s ohledem na to, že tenkrát prostě běžel život pomaleji... :)
Ariko
Hodnocení Hodnocení
UŽIVATEL Ariko - 20. 9. 2014, 22:52
Bohužel za mě ne-e. Děj mě neuchvátil, styl také ne. Chápu, že někomu přijde sociální tématika Londýna v x-tém století přitažlivá, ale mě chyběla asi nějaká výraznější zápletka.
Ajka13
UŽIVATEL Ajka13 - 23. 4. 2012, 21:30
Kdo by neznal tohoto malého sirotka, že? Nevím proč, ale i mně přirostla tato kniha k srdci a stala se jednou z mých oblíbených. Nevím, jestli je to stylem, dobou nebo postavami. Prostě to "žeru".:)
Fade
UŽIVATEL Fade - 17. 4. 2014, 0:36
Oliver Twist mi ležel na poličce knih k přečtení tak dlouho, že jsem ho již déle nemohla ignorovat. Ke Dickensovi jsem chovala téměř posvátnou úctu. A také jsem z něj měla strach. Oliver Twist však není ani dílo děsivé ani nudné. Občas je dokonce i úsměvné, i když někdy, pravda, rozvláčné. K Oliverovi jsem žádné zvláštní city nechovala, ale bídný život a osud jedné z vedlejších postav - Nancy mi vhnal slzy do očí. Nikdy také neškodí uvědomit si, že svět není černobílý, a existují jak lidé zlí, tak i lidé, kteří se o vás dobře postarají.
LadysR2
UŽIVATEL LadysR2 - 30. 1. 2013, 9:18
Asi jsem četl ve špatném rozpoložení, páč jsem nedočetl. Nudil jsem se. Čekal jsem drama a spíš to byla pohádka o hodném chlapci a jeho strastech. Sorry. Vážně nezabralo
Peetuliska
UŽIVATEL Peetuliska - 31. 5. 2014, 13:35
Příběh mladého sirotka Olivera, který nás postupem času zavádí do prostředí kapsářů a zlodějů vůbec. Autor mistrně rozehrává charaktery, popisuje dobu a pobaví čtenáře.
Sunny.69
UŽIVATEL Sunny.69 - 3. 1. 2011, 16:48
Nuda, nuda, nuda. Podle mého jedna z nejvíce přeceňovaných knih. Hlavní hrdina je příliš dokonalým, ale děj je vcelku nijaký. Zbytečně zdlouhavé popisy jednoduchých situací.
ribička
UŽIVATEL ribička - 4. 9. 2010, 15:29
Silnou stránkou je určitě realistický popis Londýna. Při čtení Olivera Twista máte pocit, jako byste tam skutečně byli. Ale hlavní hrdina mi nebyl sympatický. Nechci vypadat jako tyran zaujatý chudými sirotky, ale Oliwer byl trubka. Dokonalý perfektní hrdina, kterému se děje všechno špatného a on za nic nemůže mě prostě nebaví. Tři hvězdy jsou za ten krásny anglický realismus.
Elisa-Beta
UŽIVATEL Elisa-Beta - 8. 6. 2013, 17:10
Příběh je úžasný, ale text sám o sobě nic moc, je zdlouhavý a některé kapitoly dokonce o ničem. Četla se mi špatně. Sice jsem ji nakonec dočetla, ale není to jedna z těch knížek co si člověk přečte víckrát.
Paity
UŽIVATEL Paity - 9. 9. 2013, 15:05
Kdo by neznal největší Dickensnovo dílo. I když jsme na bibliografickém webu, musím se zmínit o neméně skvělém muzikálu z 60. let, který byl podle knihy natočen. Oba počiny jsou skvělou prací.
Vera Silent
UŽIVATEL Vera Silent - 27. 5. 2011, 17:05
Stejne jako ostatni Dickensovy knihy, i tato ma vystihnout Anglii v tehdejsi dobe. Maly bezbranny hrdina musi projit skutecne tezkymi zivotnimi zkouskami nez se dostane na konec knihy ktery je zaroven zacatkem jeho stesti. Kniha je plna akce, ma dobry spad a velmi realisticky popis krutosti a zivota spodiny v Londyne. V porovnani s ostatnimi Dickensovymi romany s tematikou kritickeho realismu je tako nejkratsi. Ja bych netvrdila, ze nejlepsi, ale holym faktem je, ze pokud si chce nekdo nacist polozku do povinne cetby od Dickense, ktera by dokonale vystihovala jeho styl, nic kratsiho a lepsiho nez Olivera Twista nemuze zvolit. (pocet stran samozrejme zalezi na formatu a sazbe).
gofis
UŽIVATEL gofis - 11. 7. 2012, 13:31
Klasický román, který popisuje dobrodružství malého Olivera. Kniha byla ze začátku trochu nudná, ale pak se šlo začíst. Ovšem některé pasáže byly příliš obsáhle, zvláště když autor přímo oslovoval čtenáře o (ne)důležitosti kapitoly mi přišly zbytečné.
LadyEsik
UŽIVATEL LadyEsik - 24. 4. 2011, 10:10
Tato kniha je co se týče děje (a což už teď můžu snad trošku posoudit i kvality co se týče spisovatelského umu) opravdu nabytá. Dějová linie je místy nejasná, protože se děj různě kříží. Jednou jsme u Olivera, jednou co se děje u Fagina atd. Ale celkově je to bravurně promyšlené a sepsané, postavy mají dobře vybudovaný charakter a Dickens používá hodně detaily, které nejsou navíc a přitom vám řeknou hodně o prostředí. Navíc se dozvíte, jak to běželo v Anglii. Určitě stojí za přečtení, ale musím říct, že je to poměrně dlouhý román, asi 500 stran, četla jsem to docela dlouho :)
lucaaa8
UŽIVATEL lucaaa8 - 8. 11. 2012, 22:13
Oliver Twist zaujme nápadem a to je tak vše...celkově mě spíše zklamal. Kniha je vcelku nudná a chybí jí spád. A i přesto, že mám postavu Olivera ráda, kniha k mým oblíbeným nepatří.
gelu
UŽIVATEL gelu - 16. 8. 2012, 16:46
Obsáhlý román, který se ale četl překvapivě svižně. Oslovilo mě jak samotné hlavní téma (poukázání na špatné zacházení se sirotky a celkovou bídu lidí na okraji společnosti) tak vedlejší dějové linie s propracovanou psychologií všech postav. Hlavně náhled do duše, myšlení a původu brutálního surovce Sykese mě zaujal možná více než příběh samotného Olivera.
klertecka
UŽIVATEL klertecka - 6. 4. 2012, 22:58
Pan Dickens je opravdu mistr. Dokáže naprosto dokonale realisticky popsat určitou situaci, místo, cokoliv, tak, že se cítíte (nebo aspoň já), jako by jste se na to místo přenesli. Cítíte tu atmosféru, vůně, špínu tehdejšího chudýho Londýna. Kniha mě místama sice nebavila, ale za to, co jsem popsala výše, za vtip a jakousi roztomilou moudrost, a obzvlášť za Nancy a Ferinu Lišáka jsem ty 4* musela dát. (+ ten zlodějskej slang! prostě paráda)
pegerren
UŽIVATEL pegerren - 12. 8. 2011, 10:41
No nevím, uznávám Dickense jako skvělého spisovatele, ale moc mě to nezasáhlo. Chlapce je mi samozřejmě líto, ale ten konec? Mohla tam být ještě věta "A žili šťastně až do smrti." a bylo by to už fakt moc. Navíc někdy popisuje velmi zdlouhavě až mě to nutilo přeskakovat strany-a to nedělám.
R-oxy
UŽIVATEL R-oxy - 29. 8. 2012, 18:51
Začátky knížek u mě většinou bývají trochu.. problémové. Většinou mě neuchvátí ale pak zjistím, že kniha je skvělá (teda ne každá). A tak to bylo i u téhle.
Příběh mě doopravdy nadchnul. Nevěřila bych, že podobné příběhy byli ve staré Anglii zcela běžné (až na to, že často nedopadli takhle dobře).
Co mi ale na knize doopravdy vadilo, byla protáhlost. Část, kdy autor psal nějaké svoje.. přemýšlení. Takové části jsem často přeskakovala.
Jinak ale nemám knížce co vytknout.
Roanna
UŽIVATEL Roanna - 15. 11. 2011, 9:51
První třetinu jsem četla poctivě, ale pak už jsem začala přeskakovat řádky. Není tak dobrá knížka, jak jsem čekala.
Jak už tu někdo napsal, Oliverův charakter se mi nezdál příliš uvěřitelný. Kdyby mě od malička mlátili a týrali hlady, pak si neumím představit, že bych měla tak čistou duši, jako Oliver, dokonalost sama. A co mi ještě nešlo do hlavy - jak je možné, že Oliver uměl číst? Kde se to naučil, když žil v nejhorší bídě na pokraji smrti?
Celkově knihu hodnotím 60%.
zichisek
UŽIVATEL zichisek - 20. 10. 2011, 15:13
Román se mi celkem líbil, mohla jsem si udělat vlastní názor na život v tehdejší době.
Konec knížky mě zaujal nejvíce.Je zde vidět, že spravedlnost je všude a že přátelství je nadevše.
Inanna
UŽIVATEL Inanna - 16. 2. 2014, 17:17
Čte se to hezky, kniha by dostala ode mne 4 hvězdičky, nebýt toho konce, který byl až moc přeslazený a nechtělo se mi tomu věřit. Jinak mám autora ráda, ale posledních, já nevím..., 50 stránek knize muselo ubrat hvězdu.
elissa14
UŽIVATEL elissa14 - 18. 1. 2013, 16:42
Moc hezká knížka, někdy se trošku táhne, ale děj je fajn. Popis tehdejšího Londýna i různých typů lidí je prostě skvělý. Konec opravdu až pohádkový, ale Oliver si to zasloužil :)
SallyTorres
UŽIVATEL SallyTorres - 17. 12. 2011, 14:01
Žádná sláva teda! Hlavní hrdina je psychologicky nepříjemně plochá, natvrdo řečeno, je to takoý malý blbeček. Nemluvě o tom, že první polovina knížky není o ničem jiném, než o týrání dětí. Kniha by byla úplně o něčem jiném (a lepším), kdyby hlavní hrdinkou byla Nancy. To je zajímavý příběh!!! Padlý anděl (?), nesmyslně připoután k jednomu z nejhorších lidí, dívka smířená se svým zlým osudem, to by bylo terno!!! PS: po přečtení knížky absolutně nechápu, o čem že se to zpívá v písničce z Rebelů (hrdina byl v tom románě schován, miluji ho, jmenuje se twist....přirovnám ho směle bez prodlení, k torrerům španělským ....???)
Sněhulka99
UŽIVATEL Sněhulka99 - 26. 10. 2011, 17:05
Oliver Twist je nejlepší knížka, jakou jsem kdy četla. Reálně popsaný Londýn a osud Olivera byl prostě dokonalý. Nejlepší byl konec, jsem ráda, že dobro vítězí nad zlem i v tak strašidelném století, jaké je popsáno ve knize.