Originální název: Das Parfum – Die Geschichte eines Mörders

ISBN: 80-200-0918-3

Academia (2006) 80-200-0918-3 208
Academia (2001) 80-200-1458-6
Melantrich (1990)

„Věděl, že teď ovládá techniky, jak oloupit člověka o jeho vůni, a neměl zapotřebí, aby si to opětovně dokazoval. Pach člověka sám o sobě mu byl také lhostejný. Dovedl náhražkami dostatečně lidský pach napodobit. To, po čem toužil, byl pach určitých lidí: totiž oněch krajně vzácných lidí, kteří inspirují lásku. Ti byli jeho obětmi.“

Süskindův román Parfém vzbudil velkou světovou pozornost, zdá se, jako by od dob Edgara Allana Poea nikdo nenapsal tak dokonalý horor. Svou posedlostí po vytvoření dokonalého parfému vedoucí až k vraždám je hrdina vyobcován ze společnosti normálních lidí a stává se psancem. Vynikajícím překladem manželů Jitky a Rudolfa Tomanových vstoupilo toto světové dílo také do kontextu české literatury. (Založil/a: trollkona)

Patrick Süskind Patrick Süskind
*26.03.1949

vladislaus
  12. 10. 2011, 12:36
Nádherné čtení. Ze začátku se sice z popisovaných smradů, dělá někomu špatně ( jako třeba mé ženě ), ale neuvěřitelně bohatý slovník autora činí z četby požitek.
Ghoulman
  20. 11. 2016, 11:06
Detektivní příběh vnímaný ze strany pachatele, alegorie ďábla, který hledá smysl vlastní existence a natolik vytříbený sloh, že ve většině případů máte skutečně pocit, jako byste byli ve Francii 18. století a zpod stránek se na k vám linuly všechny ty pekelně nepříjemné pachy i nebesky omamné vůně. Brilantní záležitost. Osobně doporučuji i neméně strhující filmové zpracování.
Anael
  1. 9. 2012, 1:00
Kniha je celkem průměrná. Má pár hezkých popisů (vůní) a jednu postavu, o které to celé vlastně je. Zápletka nic moc a konec, ten mě pobavil, místo znechutil. Spíš se dal čekat.
alča87
  19. 5. 2013, 12:02
Knihu jsem četla až když jsem viděla film. Když jsme ji začala čídt, strašně mě nudila, film e mi líbil a najednou jsem seděla u knihy a říkala si jaká je to nuda, ale četla jsem dál a druhá půlka byla jako jiná kniha, konečně jsem našla to co jsem čekala od začátku. "Prokousání" se první částí stálo za to. Ale nemůžu hodnotit více hvězdičkami vůči knihám, které jsou skvělé od první věty po poslední.
barbiegrrrl
  26. 6. 2015, 22:03
Kniha mě bavila a i přes dlouhé popisy se četla dobře. Uznávám, že chvílemi tyto popisy přecejen nudily, to bylo ovšem vykompenzováno autorovou schopností čtenáři vsugerovat nejrůzněší pachy. Hned v úvodu mě kniha chytla tím naturalislickým popisem smradu novověké Paříže. Grenouillovi jsem tedy rozhodně nefandia, ale pravdou je, že ve mě občas vzbuzoval špetku soucitu a zároveň mě fascinoval svou cílevědomostí, houževnatostí a "zápalem pro věc". Bezpochyby se jedná o zajímavou postavu, o čemž svědčí i některé další komentáře. Zklamáním ovšem bylo čtyřiadvacet rychle odbytých vražd, kdy se autor omezil jen na strohou informaci, přestože právě tam jsem očekávala nějakou tu hororovou pasáž. Úplný závěr byl ovšem dokonalý a rozhodl o mém čtyřhvězdičkovém hodnocení.
Bastet
  8. 10. 2011, 23:03
První polovinu knihy jsem více méně protrpěla, příběh Grenouilliho narození, dětství, dospívání, učednictví (jediná živější pasáž) a poustevnictví mě opravdu neoslovili. S vypětím sil jsem se přemluvila k dočtení a musím říct, že jsem rozhodně nelitovala. Druhá polovina měla neuvěřitelný spád a ten závěr je luxusní. Vřele doporučuji a doporučením vydržet.
Rutsuka
  9. 6. 2014, 0:05
Parfém: Příběh vraha je zajímavá knížka s neobvyklým námětem. U některých knih mi vadí zdlouhavé popisy, ale tady se mi to líbilo, člověk si pak danou vůni na základě popisu opravdu snaží představit. Navíc se mi při čtení vybavovaly vzpomínky z dovolené v Provance a z exkurze v parfumerii v Grasse, což byl hezký doprovodný efekt :)
soniaf
  12. 10. 2012, 10:56
To, co vladislaus tolik oceňuje, mně neskutečně rozčilovalo. Autor totiž nepoužívá "jen" bohatý slovník, ale neskutečně stupidní přirovnání, natahuje každou maličkost až k zešílení a jeho slovník a sloh je prostě a jednoduše rozčilující. Slibný námět zpracoval tak, že první dvě třetiny knihy byli naprosto nudné, samé lyrické vsuvky, zdlouhavé popisy vůní a pachů, žádný děj. A když se v poslední třetině konečně něco začně dít a čtenář právem očekává ten slíbený horor, tak se všechno odehraje neskutečně rychle, vraždy i ostatní se vtěsná na několik málo stránek a příběh končí dříve, než dokáže uspokojit to, co bych od něj očekávala. Kniha která má přes 200 stránek by se klidně vešla do méně než sto, kdyby se osekaly úplně zbytečné pasáže. Naprosto nesouhlasím s tak vysokým hodnocením, které tady kniha má a už NIKDY si od tohoto autora nechci nic přečíst. Jednu hvězdičku dávám za popisy příprav vůní a budu doufat, že jsou pravdivé...
Rames
  1. 8. 2012, 16:26
Jean-Baptiste Grenouille je postava která vavolává pocit odporu a zároveň lítosti. Je s podivem že se "hrdina" dokázal takto vybičovat k přežití za každou cenu .Smířit se s minimem a čekat na lepší časy . Ty ale nedokáže přijmout protože žije jen z nenávisti.
Kele De
  20. 10. 2012, 11:16
Oboje - kniha i film na mě udělaly dojem. Pro mne bravurně napsané dílo, ve kterém se na paletě vůní a barev promítá hrůza, nenávist a sebedestrukce hlavního hrdiny. Hodně silný zážitek
svobodka
  22. 4. 2013, 14:00
Patřím k té menšině, která knihu nedocenila. Nemohu říci, že by mě zaujala. Působila na mne jako dílo ze století, ve kterém se odehrává její děj, je tu spousta neskutečných fantazií a nesmyslů. Scéna s hrdinovou popravou se dá předpokládat už předem, jeho smrt pak odporuje logice. Ne, já knihu rozhodně nehodnotím kladně.
thefreakinside
  11. 2. 2016, 15:06
Když matka porodí – nebo spíše vrhne svého syna, Jean-Baptiste Grenouilla, do lůna smradlavé Francie 18. století mezi rybí vnitřnosti a špínu světa, zrodí malou zrůdičku, psychopatka, jehož celý život bude ovlivněn vlastním frňákem, za který by se nestyděl ani Pinocchio. Tenhle příběh není o vraždách, i když má na konci knihy Grenouille pěkných pár zářezů, spíše je o nekonečném světě vůní, smradů a esencí všeho živého i neživého. Mladý Grenouille nasává do svých nozder naprosto všechny pachy a střádá si nespočetné kombinace vlastních vůní, nad kterými je schopen se prakticky sebeukájet. Je mu dán dar, za který by se každý parfumér dobrovolně upsal ďáblu a tak trochu mi to při čtení knihy připadalo, neb každý, kdo přišel s velkým Grenouillem do styku a využíval i zneužíval jeho daru a přihřál si svou polívčičku, záhy zemřel na vrcholu štěstí právě ve chvíli, kdy si myslel, jaký je koumák. Grenouille však nebyl o mnoho lepší, sám parazitoval na ostatních, jako klíště, aby dosáhl vlastního cíle.

Tahle knížka mi hodně voněla a na rozdíl od jiných čtenářů tu mě nadchla více první polovina knížky, později mě iritovalo opakování slova „olfaktoricky“, zřejmě proto, že jsem nevěděl, co to je. Popis vražd a následný proces mohl být trochu více rozepsán, ale chápu, že vraždy byly jen prostředkem, ne hlavní esencí románu. Pro mě rozhodně zážitek jak kniha, tak film – obojí doporučuji.
Gustik5
  27. 10. 2016, 19:57
Kniha, tak jako filmová adaptace jsou zvláštní, barvité, atmosférické a tak i nesmírně poutavé. S Jean Baptiste Grenouillem je místy snadné soucítit, právě tak jako ho pro jeho bezcitnost nenávidět. Konec samotný mne překvapil a v kontrastu předcházejících událostí se nedá říct, že by mě nějak znechutil. Možná mám silný žaludek, těžko říct...
LadysR2
  1. 2. 2013, 8:38
Dal bych 5/5, ale místama ty popisy byly až moc. A přistihli jste se, že po přečtení knihy se vám upravilo vnímání vůní, pachů a smradů? Já jo. A konec knihy byl šílenej. Ten nápad!
Pim
  2. 5. 2013, 8:55
Knihu jsem četla hodně dávno, objevila jsem ji náhodou v knihovně. Fascinoval mě popis výroby vůní, rukavičkářství a celý příběh - zase příběh jiný než ostatní... Trochu zvláštní konec, ale rozhodně zajímavý příběh. Po letech jsem viděla i film a musím říct, že film je stejně dobrý - na začátku úplně cítím ten zápach Paříže...
Buřinka
  5. 10. 2016, 20:52
Úžasná a pro mě nezapomenutelná kniha, kterou jsem četla v roce 1990 (2. vydání) coby školačka školou povinná. Chápu, že pro 13. letou holku to není zrovna vhodná kniha, ale já z ní byla tenkrát unesena. Když byl mnohem později natočen film, tak jsem se na něj bála podívat, aby mi nezkazil mínění o knize. A byla jsem unesena znovu. Autorům se povedlo na plátno dostat "vůni" a barvy... Je mi líto, že tu není víc lidí, kteří to ocení...
Manon
  29. 11. 2013, 14:15
Moc mě to bavilo. I ta podle některých nudnější pasaž, kdy dospívá a kdy se ke všemu teprve dostává. To mě bavilo skoro nejvíc, protože mě zajímalo, jak se k tomu dostal a taky to, jak tenkrát vznikaly parfémy
Michelle S
  29. 6. 2013, 0:59
Výborná kniha. Zvlášť pro nás, kteří jsme závislí na všemožných vůních a kdeco očicháváme:-) Vůně byly skvěle popsány, úplně jsem je cítila.
Plue
  21. 11. 2016, 12:05
Kniha nebyla moc napínavá, přišla mi docela zdlouhavá. Hodně popisných pasáží, skoro žádný děj nebo zápletka, nehorázně jsem se nudila, když se hl. hrdina stal poustevníkem. Znovu už bych to nečetla.
SallyZen
  13. 4. 2014, 16:47
Naprosto výborné psycho a vykreslení hlavní postavy Grenouilla. Knížku jsem doslova zhltnul během dvou dnů a patří mezi nejlepší, co jsem četl.
1307_A_0507
  21. 4. 2013, 21:39
knížku jsem četla ještě před tím, než jsem viděla film, takže jsem pak věděla, o co všechno byli lidi, co ho sledovali ochuzení - třeba o vysvětlení, jak to dopadlo :) knížka je pěkná, ale poněkud hůř se čte právě díky zvláštnímu stylu autora. Není to žádná oddechovka, co by se dala přečíst jedním dechem a stačí si ji přečíst jednou.
Horqusa
  19. 11. 2010, 10:05
Postava "hříčky přirody" Grenouilla je odpudivá i obdivuhodná zároveň. Vždy dokázal nějak přežít, a měl pořád tolik štístka, že ho nikdy nechytily. Prostě takový malý sériový vrah, který jen pracoval na svém životním díle. Konec, kdy se děj zvrhne v masové orgie, se mi zdá už poněkud rozvláčný. Film knize směle konkuruje. A to je opravdu jeden z mála:)
Lihunka
  1. 12. 2015, 21:38
Vynikající kniha! Přikláním se k názoru, že začátek je čtenářsky náročnější, ale nakonec to stojí za to.
fifakovaterka
  28. 9. 2015, 22:54
Film se mi líbil daleko víc. Do knihy jsem se nemohla vůbec začíst. Nudilo mě to, ale některé pasáže docela ušli. Od knihy jsem ale čekala daleko, daleko víc než jsem dostala. Takže pro mě to bylo zklamání.
teuchnesa
  7. 5. 2012, 14:50
Poutavá kniha, a to myslím i pro ty, kteří již viděli film. Ani já se neubráním srovnání s filmem - film je neuvěřitelně barevný, kniha zase od počátku do konce plná detailních a výstižných popisů všech vůní a pachů světa... S hlavní postavou, u které si nejste až tak úplně jisti, jestli ji odsuzovat, litovat nebo držet palce... Pěkné čtení, děj má spád. Určitě doporučuji k přečtení!
quagmire
  18. 3. 2012, 14:58
Brilantní dílo, které mě upoutalo hned první větou. Nejprve jsem viděl film, ale ten se mi po přečtení knihy nezdá ani zdaleka tak dobrý. Nevím, jestli se skutečně tato kniha vyrovná hororům Poea, jak je uvedeno na obálce, ale rozhodně ze mě tenhle zážitek jen tak nevyprchá. To hlavně díky nápaditosti a nedocenitelnému závěru.
Lenijka
  1. 8. 2011, 23:45
Knížku jsem četla na jednu stranu s opravdovým zájmem, na druhou stranu s odporem (k ději). Člověk neví, jestli má hlavního hrdinu litovat nebo nenávidět a to se mi na tom právě líbilo. Četla jsem jenom málo knížek s takovými hrdiny. Možná bych vytkla malé množství dialogů či monologů, ale myslím si, že na celkovém dojmu, to nezanechalo stopu. Plusové body musím uznat také vypravěči, který se nezaměřuje jen na hlavní postavu, ale i na další - na jejich pocity, myšlenky...což z něho dělá vypravěče ševědoucího a tak je knížka pro mě v tomhle případě více zajímavější. Jednoduše, díky výbornému popisu jsem každou vůni, každý parfém cítila stejně (nebo jsem si je alespoň tak představovala), jako postavy, které je vyráběli či jen čichali. Chystám se podívat i na zfilmovanou verzi, jsem hrozně zvědavá, zda film dokázal zachytit vůně knihy, které se z ní linou od začátku až do konce:)
Bei
  2. 6. 2016, 17:02
Film jsem se pokoušela shlédnout dvakrát, ani jednou jsem se nedodívala, což není případ knihy. Ta byla velmi čtivá a udržela si moji pozornost od začátku až do konce. Úplný závěr a řešení považuju za geniální.
aywa
  5. 3. 2015, 17:47
hah, tady to všichni chválí a mně to zas tak super nepřišlo :-) některé pasáže byly strašně nudné, některé naopak. no nakonec jsem byla ráda, že už jsem to dočetla. šlo to :D
Monkx
  20. 8. 2014, 16:06
Páčil sa mi opis Paríža hneď na začiatku aj keď to bolo odporné ale dobre opísané autor má dobrú slovnú zásobu.
nadia123
  1. 12. 2013, 22:09
Kniha byla krásná, ale zklamal mě film. Ve filmu nebylo ani půlka krásných věcí ,které se popisovali v této knize. Kniha bylaspíše neutrálního stylu a tak jsem jí přečetla velmi rychle. Ale i podle názvu jsem čekala víc akcí a víc zážitků. Jinak je to pro mne kniha průměrná. :)
Mairim
  24. 5. 2013, 14:23
Knihu jsem četla před řadou let a přidávám se k těm, co chválí její opravdu barvité výjevy. Ať už je to popis novověké Paříže nebo různé kapitoly života hlavního hrdiny, všechno jsem doslova hltala. Pokud se dílo srovnává s díly E. A. Poea, pak ano, je to horor, dnešní čtenář (a především divák) je ale určitě zvyklý na jiná zvěrstva, proto bych volila mírnější výraz. Film se rozhodně podařil líp, než bývá zvykem, ale přesto si myslím, že pohled na hlavního hrdinu trochu zkreslil. Za mě tedy pro knihu 100 bodů.
Kirma Lee
  4. 6. 2012, 19:09
Skvělé dílo, podle mého názoru opravdu dobře napsaná kniha. Situace a pasáže v knize jsou tak skvěle popsány, že si je dokážete živě představit. A když vezmu v potaz ty různé procesy, které tam byly popsány-člověk by si řekl, že by klidně mohl stvořit vlastní parfém. Doporučuji jak knihu, tak i film.
Gilmur
  18. 1. 2011, 16:49
Opravdu perfektní čtení, které mě strašně bavilo. Měl sem tu možnost ještě před knihou vidět film, který knihu věrně převypravuje, pouze některé pasáže zkracuje nebo vynechává, ale stejně jako knížka je skvělý. Plný počet bodů pro oba...
Calliope
  11. 10. 2010, 15:12
Knihu jsem dočetla nedávno, (pro mě netradičně) až po zhlédnutí filmu a myslím si, že vůrci filmu odvedli velice, velice dobrou práci. Z příběhu vybrali to podstatné, nedělali nijak zvlášt velké změny (nějaké samozřejmně ano, ale nebylo to nijak drastické) a velice působivě pracovali s hudbou. Moc se mi líbí, že "dívka s mirabelkami" i ta druhá zrzka měly své vlastní hudební motivy, takže kdykoli je zakomponovali do melodie, divák hned vědel o koho půjde. Tohle je snad poprvé v životě, kdy váhám, jestli se mi víc líbil film, nebo kniha (ne skutečně nejsem kacíř :-D, je to poprvé...)
eurydika
  25. 8. 2010, 14:40
Tuto knížku jsem už četla asi třikrát a vždy mi něčím překvapí a vždy objevím něco nového. Hlavní postavu Grenouilla obdivuji a zatracuji zároveň, ale jako velká fanynka parfému dokáži jeho chtíč po dokonalé vůni pochopit :-), ač to zní zvráceně, já vím :-)
Toffife
  1. 4. 2010, 1:25
Četla jsem Parfém několik let před natočením filmu a upřímně - navzdory tomu, že byl relativně dobrý, knize (pochopitelně a standardně) nesahá ani po kolena. Bomba!