Norské dřevo

Odeon (2015) 978-80-207-1630-9 304
Odeon (2009) 978-80-207-1302-5 302
Odeon (2005) 80-207-1193-7 302
Odeon (2002) 80-207-1125-2 302

Po vydání Norského dřeva v USA vzrostl počet Murakamiho čtenářů z obvyklých statisíců na miliony, ačkoli někteří byli zklamáni tím, že autor napsal „jen" milostný příběh… Exotika, milostné vztahy, studentský život, nespoutaný sex – to vše lze v románu nalézt. Jeho název je zvolen podle známé písně Beatles, již si nechává od své spolubydlící Reiko v psychiatrické léčebně zahrát jedna z hlavních postav, dívka Naoko. Jakkoli se autor nesoustředí pouze na partnerské dvojice, ale spíše na trojice, oním styčným i nosným bodem zároveň je jedinec, student Tóru Watanabe. Musí převzít zodpovědnost za svůj život a naučit se sdílet pocity blízkého člověka. Největší výzvu však představuje – aniž by si to plně uvědomoval – otázka volby mezi životem a smrtí. Smrt je již v našem životě skryta, takové poselství mu předává jeho přítel Kizuki, než spáchá sebevraždu a zanechává zde vnitřně rozbitou Naoko s temnotou v duši, která v ní přetrvává od dětství, kdy sebevraždu spáchala její milovaná sestra. Poznává, že smrt má nejen svou tíži, ale i své kouzlo pro ty, kdož nemají kam jít.
Norské dřevo nabízí směsici japonských reálií a pohledů do nejhlubšího nitra duše; zároveň přibližuje exotické prostředí, charakteristické dramatickým příběhem, mistrovsky zvládnutou minimalistickou zkratkou i „nevyzpytatelností" hlavních postav. (Založil/a: MrVogler)

vladislaus
  7. 2. 2014, 6:15
Obsahuje spoiler spoiler Romány tohoto žánru mne moc nebaví, ale dočetl jsem to proto, že i má první láska byla podobná. Má přítelkyně se vrátila z psychiatrického léčení, ale partnerský vztah o který se snažila nedokázala udržet. Naštěstí nespáchala sebevraždu, jako Murakamiho hrdinka. Kdo zažil podobné lásky, toho může kniha nejvíce oslovit.
Anael
  31. 8. 2012, 16:08
Já teda nevím, ale mě tahle kniha nezaujala. Nelíbil se mi styl, jakým byla psána a ani děj mi nepřišel nějak převratný.
Kůstka
  16. 8. 2012, 9:35
Krásný příběh, nemohla jsem se odtrhnout. :) Strašně mě zajímalo jak to dopadne, ale.. jak asi, v Japonsku. :) Hlavně jsem si zamilovala Midori a její prasečinky.. takovou bych chtěla kamarádku. :D Ta jediná si opravdu přes všechny svoje problémy nechtěla přiznat, jakej ten svět je..
jatox
  20. 3. 2011, 18:52
Je pravda, že je to dost chytlavý. Styl psaní hodně takovej jednoduchej. Nicméně... zas tak super to nebylo. Hlavně jak se na to koukám s odstupem času. Možná jsem tam postrádala trošku víc filozofie či psychologie, možná je špatně, že jsem ji od díla očekávala... A jak tady někdo uvádí, že je to depresivní dílo, tak to se mi ani v nejmenším nezdálo. Trošku škoda, aspoň nějakej pocit bych z toho měla:-D No, to nic. Zkrátka, jsem zvědavá na Kafku na pobřeží, kterou si s chutí přečtu.

Ale co chci hlavě říct, přijde mi, že tohle dílo je moc přeceňovaný. V podstatě na tom není nic úžasnýho, je to obyčejná knížka s chytlavým stylem a s pár erotickejma scénama.(Je to jen můj pocit, nebo je Murakami oblíbenej právě proto?:-D)

S odstupem času mi přijde, že kniha nevyprávěla o ničem jiným, než o lidech, který sou zdepresený z toho, že si pořádně neza...
zoro2
  3. 2. 2016, 22:27
Dílo jsem si dal ve velmi zdařilé audio podobě. Hlavní postavy tvoří Toru, Midori a Naoko Omakalamuho (sorry, ale tohle je prostě nahrávka na smeč). Kniha má svůj zvláštní náboj a děj zde tvoří spíš kulisu. Knihu pochopil a hřebíček na hlavičku trefil G8, protože kniha staví právě na odlišnosti povah – optimistické, ztřeštěné Midori a psychicky labilní, depresivní Naoko. Toru představuje to zrnko mezi pomyslnými mlýnskými kameny. Každopádně ještě se ti v budoucnu podívám na zoubek Haruki Tojótojó.
Rames
  20. 9. 2012, 8:47
První stránky románu nám připomenou Stříbrný vítr v modernější a daleko otevřenější verzi. Čteme-li dál vybafne na nás Irving, bohužel okleštěný na pouhé sexuální popisky.
Závěr knihy mi připomíná Černý obelisk ale tím strašně urážím Remarqa.
rt12
  23. 3. 2015, 23:44
Se čtením téhle knížky jsem měla opravdu problém. Řekla Reiko, řekla Naoko, řekl jsem já, tak pořád něco říkali a mě to přestávalo bavit. Chvílemi jsem měla obavy, že knížka z toho ,,vlhka" začne plesnivět.
Ducii
  25. 8. 2015, 21:54
Murakami je již delší dobu pojem. Jak už to u těhle "pojmů" bývá, dlouho jsem odolávala. Protože, proč jít s davem? Dostala jsem se k němu až díky tomu, že jsem tuto knihu dostala ke svým narozeninám. Byla jsem zvědavá. S chutí jsem se začetla a mít čas, tak to přejdu jedním dechem a vůbec se neodtrhnu. Mělo to spád, mělo to příběh, mělo to hlubokou myšlenku... a podobně jako mnohé jiné knihy v poslední době mám pocit, že i tato přišla v pravou chvíli, kdy ji dokážu plně pochopit a ocenit. Líbil se mi příběh i autorův styl.
Kele De
  17. 8. 2013, 8:19
Norské dřevo jsem dostala jako dárek někdy v roce 2002 - přečetla jsem první stránku a vzdala to. Prostě mi to v ten okamžik nesedlo. Od té doby jsem přečetla Kafku na pobřeží, Konec světa..., Na jih od hranic..., IQ84 - pro mě brilantní věci a tak jsem se znovu pustila do Norského dřeva. I s odstupem let musím říct, že zrovna tato kniha mě až tak nechytila za srdce. Knize se po technické stránce nedá nic vytknout - děj má spád, styl Murakamiho psaní je svěží, skvělá kombinace přesně volených slov, upřímnosti, filosofického podtextu až na hranici čehosi magického, stále aktuální téma... Přesto všechno, alespoň prozatím, pro mne kniha, ke které se pokusím vrátit za dalších pár let.
prkali
  1. 6. 2016, 21:51
"Jediní normální jsme tady totiž my," řekla Reiko. "A víš proč? Protože my o sobě víme, že jsme blázni."
Jasanek
  24. 9. 2012, 15:49
Tušil jsem, že mě Norské dřevo nějak zasáhne, možná tomu pomohla i horečka, ale v noci potom co jsem přečetl asi 100 stran se mi zdál snad nejhorší sen. Murakami píše lehce, i když v pasáži kdy se ocitáme s Naoko a Reiko příběh až moc zvolní a několik desítek stran je to skoro nuda. Závěr se dal bohužel trochu odtušit, ale celkově jsem spokojen. Nemám tušení s čím bych tohle dílo mohl srovnat, je to něco úplně jiného. A hlavně, zní to neuvěřitelně realisticky.
estrellita
  30. 6. 2012, 23:32
Jedním slovem: DOKONALÉ! Napsáno s lehkostí jemu vlastní, čtivé, uchvacující, knihu jsem si prostě zamilovala.
Fade
  7. 3. 2013, 20:40
Nejlepší postavou této knihy je bezesporu Midori. Její upřímná, zvrhlá povaha oživuje celý příběh a ostře kontrastuje s životem depresivní a smutné Naoko. Její hlášky mě rozesmívaly ještě dlouho poté, co jsem knihu dočetla. (Moje úplně nejoblíbenější Murakamiho kniha, budu ji bránit až do skonání světa.)
Jadelaine
  7. 2. 2016, 17:46
Lehký styl vyprávění a nijak složitý, uvěřitelný příběh, melancholické ladění atmosféry knihy. Nemůžu se ubránit přirovnání k Páralovi...
domingo
  6. 3. 2010, 13:57
Blablabla, blablabla, miluju tě, blablablabla. Miluju tě taky, bla blabla. Spáchám sebevraždu, blablabla, nedělej to, blabla, miluju tě, bla.
Patetický škvár, který Murakamiho jméno neuvěřitelně sráží dolů - bohužel je všeobecně nejznámnější, jak už to u patetických škvarů bývá. Prvoplánové emoce, uvěřitelné asi jako ty neustálé zvraty, převraty a milostné rošády, a přitom je to všechno dohromady příšerná, šablonovitá a jakoby na zakázku psaná nuda. No fuj.
P.S.: Překládat název písně "Norwegian Wood", to je fakt majstrštyk. Už se těším na knihu nazvanou "Šou musí jít dál" nebo "Soucit s ďáblem." (1/5)
Ivet
  24. 7. 2013, 21:34
Tato kniha rozhodně má něco do sebe. Nenáročný styl psaní s několika hlubokými myšlenkami a s postavami velice různorodými, které ve mně dokázaly vyvolat smích, radost, smutek i depresi. Občas jsem měla dojem, že kniha neřekla vše, co mohla, a některé události a vztahy mohly být více rozvedené. I konec mi připadal trochu useknutý, i když byl hezky zakončený.
V celkovém dojmu mám prostě pocit, že mi v knize něco chybí. Možná to přijde s odstupem času nebo po dalším přečtení, ale zatím knihu za veledílo nepovažuji. Ještě si hodlám přečíst Kafku na pobřeží, která je podle ohlasů lépe hodnocená, a uvidím, jestli poté autora ocením více nebo méně.
Olivka
  23. 10. 2012, 14:49
Příběh mě hned nepohltil tak jako jiné Murakamiho knihy, ale asi v půlce jsem se začetla. Na můj vkus moc sebevrahů, hlavní hrdina vidící jen sám sebe. Nejvíce mi sedla Midori, postava sice s těžkým údělem, ale plná života. Příběh je napsán dobře, čtivě, jen v části Tóruovy návštěvy Naoko v léčebně trochu zvolní a čtenář tak sám může pocítit jinak a pomaleji plynoucí čas v léčebně. Dávám 4* jen proto, že Kafka a Konec světa na mne zapůsobili mnohem víc a jsou pro mne zatím tím nejlepším od tohoto autora.
G8
  27. 12. 2012, 16:14
Norské dřevo patří do trochu jiné škatulky než autorovy jiné prózy (Kafka, Afterdark, Konec světa & Hard-boiled Wonderland,...) a nemá moc velký smysl dílo pitvat a hledat v něm nějaké sjednocující prvky s výše zmíněnými kousky. Příběh je vyprávěn na Murakamiho poněkud lehčím stylem (byť samotné téma nejspíš pro většinu čtenářů nebude nic na dobrou noc), přesto má však kniha mnohé, co nabídnout. Na rozdíl od poněkud idiotsky okleštěného filmu, kde šlo nejspíš jen o to, něco na tom trhnout, staví kniha celý koncept na kontrastu mezi Naoko a Midori, mezi něž je tak nějak bez cíle vržen hlavní hrdina, jehož duševní vývoj a jakési prozření jsou stěžejní myšlenkou celého díla. Příběh plyne tak nějak bokem a do toho všeho jsou poněkud impresionisticky přimíchány kulisy v podobě studentských bouří, tokijského nočního života a v Japonsku velmi populárních sebevražd.
cmuchal
  18. 11. 2012, 10:10
Zaujala mě doba a prostředí, v kterém se příběh odehrával. Citlivý mladý muž, odlišující se od ostatních, lehce nespolečenský, čte knihy, pracuje v obchodě s vinyly, zamiluje se do charismatické, tajemné Naoko, která má ale své problémy. Tóru se snaží, aby s ní mohl v budoucnosti žít a měli se dobře. Knihu jsem rychle přečetl kvůli nejasnosti sebevraždy Kicukiho, problémů Naoko nebo starší Reiko. Murakami skvěle popsal atmosféru v sanatoriu, když si společně ti tři povídali, popíjeli víno a Reiko hrála písně na kytaru. Mimochodem vizuální zpracování není nejlepší, nedoporučuji!!
dida
  11. 1. 2011, 18:15
od té doby co jsem jí přečetla na ní nemůžu přestat myslet a nechce se mi číst další Murakamiho knihy, abych jí z hlavy nevypudila. Nebyla až tak úžasná, ale nezapomenutelná.
ROB33
  31. 7. 2014, 11:40
Vždycky mě přitahovala japonská kultura, gastronomie či styl života. Rád bych tam někdy vyrazil a strávil nějaký čas. Celou knihu jsem si užíval, bavilo mě jakým stylem autor píše, chvílemi až mysteriózně. Milostné vztahy, sex, erotika, touha, to vše autor popisoval tak jak to cítil, za nic se neschovával. Asi v polovině knihy jsem si musel pustit píseň Norské dřevo z alba Rubber Soul, které jsem kdysi dostal od svého strýce. Celkově tato kniha ve mě zanechala hluboký zážitek, moc se těším na další díla od Murakamiho.
skjaninka
  15. 7. 2011, 11:58
Musím uznať, že na túto knihu som sa veľmi tešila....a nieže by sklamala, ale zatiaľ je to od Murakamiho to najslabšie čo som čítala. Je to napísané naozaj jednoducho a veľmi dobre sa to číta, ale proste mi tam chýba niečo typické "Murakamovské", na čo som až do konca čakala a nedočkala sa.....
Ghoulman
  22. 6. 2013, 22:35
Ačkoliv jsem muž, mám romantiku v knížkách docela rád (na rozdíl od většiny filmů). Přesto přiznávám, že takové množství jemnosti, krásy a (nezapomenutelné) melancholické amosféry jsem nečekal. Od Murakamiho mám rád zatím všechno, co se mi od něho dostalo do ruky, a ač jsem spíš na "fikci" než na "realitu", Norské dřevo u mě o vlásek vítězí nad Kafkou na pobřeží... Mimochodem, taky to tak máte, že písnička od Beatles ve vás vyvolává naprosto totožný pocit, jako kniha?
jitmik
  21. 10. 2012, 21:49
Narozdíl od ostatních jsem měla na začátku knihy velký problém zvyknout si na styl psaní a styl jeho projevu a kniha se mi četla těžko, zlomilo se to až kolem cca. sté stránky. Pak už příběh běžel příjemně a plynule. Zajímavý děj, zajímavě popsané postavy a jejich cítění.
Jen jsem možná čekala něco víc... Ale možná je ta krása právě v jednoduchosti a skrytých myšlenkách.
Třeba časem se mi to rozleží v hlavě.
wendieta
  1. 4. 2012, 14:04
Kniha mě okouzlila. Moc se mi líbila. Bylo to něco jiného...příběh sice jednoduchý, ale zato propracovaný, milý s nádechem tragičnosti.
Esther Darnett
  30. 11. 2013, 10:53
V téhle knize jsem se částečně našla, takže bych ji označila spíše za velice osobní pro mě. Záleží pak na ostatních, zda to pro ně bude jen román či něco víc,.
nana
  3. 9. 2010, 19:47
pro mě jeden z nejsilnějších románových příběhů vůbec! dokud jsem ho celý nedočetla, jako bych se nemohla zcela nadechnout... (trvalo mi to dva dny: )) -a tak začala má láska k Murakamiho knihám..: ) (a Midori je od té doby celkově jednou z mých nejoblíbenějších postav)
Anett
  30. 9. 2012, 4:07
Podle hodnocení jsem se do knihy s vervou a nadšením pustila, ale abych řekla pravdu nijak mě nezaujala. Možná se k ní za pár let vrátím a třeba změním názor, zatím nechávám 3*
Topka
  7. 12. 2014, 20:16
Knížka se mi moc líbila. Děj mě vtáhl a jelikož nemůžu srovnávat s dalšími autorovými díly, jsem nepodléhala myšlence, že by byly jeho prostředky nějak výrazně jiné. A jsem za to ráda. Alespoň jsem si užila děj bez srovnávání a případného zklamání. Murakamiho si do knihovny založím, i přes to, že mi konec knihy nesedl.
Elki
  3. 9. 2014, 12:52
Norské dřevo mě okouzlilo, příběh lehce plynul, dokázala jsem se sžít s postavami, podle mě měl vše co má správný román mít - vnitřní život postav, zvraty a hlavně mě dokázal vtáhnout.
Ashayam
  22. 1. 2014, 21:38
Příběh o vztazích, které jsou vlastně ještě komplikovanější než si myslíme, o objevování a hledání sebe sama, o hledání lásky, která může čekat v osobě, která nám je blízká, ale u které bychom to nečekali. A navíc jí celou dobu nenápadně prostupuje Norwegian Wood od Beatles. Je to jedna z těch knih, které ve mně jednou za čas zůstanou tak nějak hlouběji a napořád.
JSK
  26. 7. 2010, 13:07
vynikající na to začít s Murakamim. Zvyknete si na ten úžasnej lehkej (ale ne tupej) styl. Zvyknete si na sceny, který jsou uvěřitelná a přitom něčím magické. Zvyknete si na příběh, kterej je sám o sobě zajímavej, ale rozhodně ne hlavní.
Knížka, která se líbí jak nedělním čtenářům, maminkám, holkám z obchodky i náročejm vysokoškolákům. A tomu řikám sakra talent, něco takovýho napsat.
proč? protože je to zábavný,což samo o sobě někomu stačí.
protože je to citlivý, což je taky rozhodně plus.
ale hlavně protože tu je spousta spodního, meziřádkovýho a na konci pocit "nevim, co tím přesně chtěl říct, ale řekl to přesně."
a to je přece hlavní úkol umění, sdělit něco, co nejde říct slovy.

zkrátka, druhej nejlepší HM.
Pixx-73
  4. 8. 2015, 10:20
I pro mě to byla první kniha od Murakamiho. Hodně se mi líbil styl, jakým je napsána a taky taková ta melancholická atmosféra. Velmi mě bavily rozmluvy a myšlenky hlavních hrdinů. Já jsem spokojen a rovnou se vrhám na Kafku na pobřeží.
rahzul
  19. 2. 2015, 12:37
Jako úvod to Murakamiho tvorby to nebylo vůbec špatné. Příběh není tak depresivní jak se tváří, i když už po pár stránkách je člověku jasné, že dobře to asi nedopadne. Celkem solidně jsem se u čtení i pobavil. Zvláště pak s Midory - to je číslo neskutečný :D Těším se, až zhlédnu film, který sice nemá takové kladné ohlasy, ale i tak jsem zvědav. Některé scény bych totiž chtěl vidět zahrané a zajímavá může být také hudba.

P.S. V knize je spoustu odkazů na výborné čtení a muziku.
kklepkaa
  3. 2. 2014, 20:28
Po většinou smutná s okamžiky radosti... přesně jako v životě. Například scéna z porno kina je naprosto nezapomenutelná. Každopádně tahle kniha mě opravdu zasáhla a určitě v budoucnu sáhnu po další Murakamově knize.
Izzy
  6. 2. 2013, 13:37
Tato knížka mi neuvěřitelně sedla. Se spoustou pocitů v ní jsem se ztotožnila. S čím přesně? To se těžko vysvětluje... Ale hlavně jsem si tu knížku celkově naprosto prožila. Zbožňuju, když mě kniha dokáže takhle vtáhnout. A i po přečtení jsem o ní musela pořád přemýšlet a taky o lásce a přátelství, pocitu samoty a celkově o životě. Je trošku smutná, ale i neuvěřitelně krásná, plná i naděje a chuti do života. Byly mi blízké postavy, pocity Naoko nebo i Reiko. Jak se v sobě nedokážou někdy vyznat, jak navenek člověk nějak působí a přitom vevnitř je v něm spousta odlišných věcí, jak jim někdy přeskočí v hlavě a ony nemohou dál. Taky pocity, když jsou hrdinky ve speciálním zařízení, mají svůj svět, kde se cítí bezpečně a doléhá na ně strach z návratu do běžného světa. I hlavní hrdina je hodně zajímavý a líbí se mi i to, jak je nazíráno na erotiku. Nedokážu přesně popsat, jak na mě kniha zapůsobila, spousta věcí je tam mezi řádky, ale jak je v tom člověk ponořený, tak to prostě cítí a vnímá. Nádhera...
woolf
  25. 4. 2016, 23:56
Ano. Prostě jako jooo. Musím podotknout, že kniha se mi mooc dobře četla. Krásný zamotaný příběh studenta mi sedl do noty. Při čtení jsem si pustil i song Norwegian Wood od Beatles. Do stránek knihy jako by fouknul vítr, přinesl pár kapek deště, a byl jsem u konce. Extrém sranda, Midori je fakt číslo - to se člověk nenudil. A celý příběh dokáže oslovit určitě mnoho čtenářů. Zatím jsem se nezklamal u jediné Murakamiho knihy. A přesto, že tato kniha nepatří úplně mezi Murakamiho originalitky, nenechte se odradit "literárními megaznalci". Myslím, že se autorovi podařilo najít krásu v jednoduchosti a proto si tato kniha získala takové světové pozornosti a oblíbenosti čtenářů.
Plue
  18. 3. 2016, 12:31
Zklamání.
Zpočátku bylo vyprávění vtipné, docela jsem se u Extréma nasmála. Styl, jakým byla kniha napsaná, byl dobrý, lehce se četl. A jako čtenář jsem nedokázala odhadnout, kam má příběh směřovat, o co v něm vůbec půjde.
Jenže čím víc stránek jsem přečetla, tím víc mi přišlo, že se nic neděje. Rozhovory mezi postavami nebyly normální, zdály se mi nepřirozené a neustále se rozebíral sex. Nakonec jsem i poznala, jak kniha skončí, takže žádné překvapení.
lucy.sankova
  13. 7. 2013, 12:39
Sebevraždy, láska, sex, studentský život. A k tomu hlavní hrdina Tóru, tak trochu připomínal hlavního hrdinu z knihy Kdo chytá v žitě. Příjemný příběh s nečekanými zvraty od japonského spisovatele.
Jandovka
  27. 3. 2013, 8:08
Kolem Norského dřeva se nadělalo hrozně moc "humbuku". Člověk by řekl, že to tedy musí být mimořádná knížka. Nevím proč, ale mě zkrátka neokouzlila. Ne, že by byla úplně špatná - četla se dobře, příběh zajímavý, atd. atd. Jen zkrátka mně osobně nesedla. Ostatně jako stejnojmenná písnička od Beatles, která je jednou z mých nejméně oblíbených.
Francesco
  14. 2. 2014, 9:08
Kniha mne bohužel moc nenadchla. Před Norským dřevem jsem přečetl Sputnik, má láska a Na jih od hranic, na západ od slunce a tyto knihy se mi zkrátka líbily více, byly čtivé, děj měl spád. Také mám názor, že kniha je velmi přeceňovaná. Ano lidé si jí přečtou ale že by po ní něco zůstalo?
LadyEsik
  8. 3. 2013, 9:43
Norské dřevo je ten typ knihy, ve kterém si každý najde to svoje. Nejvíc, podle mě, dá mladému člověku. Jsou lidé, kteří mají to neštěstí, že jim stále umírá někdo blízký. V Murakamiho knize ho má každá druhý. Hlavní hrdina Tóru, jeho krásná kamarádka Naoko a Midori. Každý druhý má také nějakou psychickou poruchu (Naoko, Reiko) nebo je něčím opravdu výjimečný (Midori, Nagasawa, Extrém). Vlastně jediný aspoň trošku obyčejný člověk je v knize hlavní hrdina. Ten je na to zvyklý, je spokojený sám se sebou. Líbilo se mi, že nezávidí svému úspěšnému kamarádovi Nagasawovi, protože na to se až příliš dobře zná. Možná jeho darem je kolem sebe soustředit zajímavé lidi. Sice trošku obyčejný, ale jinak velmi přátelský a milý kluk.

Velmi se mi líbí styl, jakým Murakami píše. Je jednoduchý, ale ne primitivní, je srozumitelný. Dokáže zhmotnit výjimečné postavy, které ale mohou zároveň existovat. Každá má své kouzlo. O japonské kultuře nebo městech jsem se moc nedozvěděla. Překvapilo mě, že hrdinové čtou západní literaturu, jakoby snad mezi japonskými nebyly žádné dobré knihy. Je to samý klasik, hlavně americký.

Knihu můžu určitě doporučit. Zatím jsem od Murakamiho četla jen Po otřesech. Vím, že jedna povídka byla velmi podobná jako úvod této knihy (o třech kamarádech), což mě zpočátku zarazilo. Jedna blogerka taky psala, že Murakami se často opakuje, už u Remarqua jsem byla upozorněna, že nemám číst knihy hned po sobě, že bych mohla být zklamaná, jak jsou podobné. Nevšimla jsem si toho, ale možná proto, že je obezřetně čtu s větším časovým rozestupem. Podobně to udělám i u Murakamiho.
Kocharowski
  22. 12. 2013, 17:06
Varování: Následující část komentáře vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla.

Dospívající japonská adolescentka trpí sexuálním problémem projevujícím se nedostatečnou vaginální vlhkostí, která zabraňuje její penetraci, a tak je odsouzena všechny své partnery uspokojovat pouze ústy nebo za použití ručních technik. S tím se nedokáže smířit její dlouholetý přítel a páchá sebevraždu. Dívka se poté pokouší o penetraci se svým introvertním kamarádem a v den jejích narozenin se to skutečně podaří. Přesto však propadá depresím a končí v psychiatrické léčebně, kde potká stárnoucí lesbu, s kterou se zkusí vyspat, aby zjistila, zda příčina jejího problému není v nepřiznané homosexuální orientaci. Není. Nakonec se slovy: "Nechci, aby ho do mě ještě někdo strkal," páchá sebevraždu. Lesba poté vyhledá jejího kamaráda a má s ním sex. A vo tom to je, vážení.
Dumbicek
  24. 8. 2016, 10:11
Dělalo mi strašné problémy se do toho začíst.Znova a znova jsem se k tomu vracela abych to následně nedočetla. To že je to označováno jen jako milostný příběh mi vůbec nevadilo. Asi tam na mě bylo moc psychologie a ten styl mi nevyhověl.Ovšem jsem si jistá, že sáhnu i po jiných jeho knihách, abych měla větší srovnání.
MiriamBlahova
  30. 11. 2015, 11:10
Knihu jsem přečetla na doporučení kamaráda. Murakamiho jsem tehdy ještě neznala a dodnes děkuji za toto doporučení. Knihu jsem si zamilovala a pustila se do dalších dílek tohoto jedinečného autora! Zbožňuju "otevřené knížky"... čtenář se snaží rozluštit konec, předvídá opravdové temperamenty hlavních postav a dumá nad otázkami života a smrti. Je fakt, že to není oddychové počteníčko, musela jsem se na knihu celkem soustředit, ale o to víc se mi to líbilo. Určitě stojí za přečtení.
drussila
  7. 2. 2014, 21:00
Totální sračka všech sraček. Kdyby tento masturbační blábol byl dílem ušmudlané náctileté panny, snící pod polštářem, pak bych se blahosklonně usmála, žel... hanebné, že se tváří jako světová literatura. Prosím, kdo hodnotíte pěti hvězdami, jděte se léčit, či raději začněte opravdu číst!
bungalov
  6. 10. 2013, 20:21
Po všech těch japonských filmech jsem nevěděl, co od této literatury čekat. V mnohém mne ani nepřekvapila, ale v pár částech naopak velmi zaujala. A jakožto student VŠ jsem se stal spolužákem Tóru :) Více bylo řečeno jinými... poutavý příběh, od kterého je těžké se odtrhnout. Velké díky patří nejspíše i Jurkovičovi za překlad, jelikož kniha je překvapivě velmi čtivá.
Knapcova
  26. 2. 2013, 21:56
Čekala jsem nějaký složitější děj. Ale je to napsáno nepopsatelným způsobem a tím si mě kniha získala. Dokonale popisuje pocity hlavní postavy. Je prostě neuvěřitelná!!! Tato ze všech knih co jsem přečetla (zase moc jich není)ve mě zanechala to, že o ní musím furt přemýšlet. Když se mě někdo zeptá o čem to je...musím se dlouze zamyslet a každému odpovím svým způsobem něco jiného - ale pravdivého.
Jahodovy list
  10. 3. 2012, 19:53
Velmi pěkná a čtivá kniha. Někoho nadchne, jinému bude připadat střelená. Je to moje první přečtená kniha od Harukiho Murakami, tak doufám,že se někdy dostanu i k těm dalším.
Kaat
  29. 2. 2012, 22:36
,,Nelituj se, lituje se póvl. " to jsem si odnesla primárně a to miluju. Knihu jsem přečetla jedním dechem a hodně jsem o ní přemýšlela, ale bohužel mi ten vysoký počet sebevražd nepřipadal tak úplně věrohodný. Toť jediná výtka