Afterdark

Euromedia Group - 2014
ISBN: 978-80-207-1575-3

Euromedia Group (2014) 978-80-207-1575-3 160
Odeon (2007) 978-80-207-1249-3 160

Příběh ze současného Tokia se odehrává během jediné noci. Kapitoly připomínají filmový scénář a u každé z nich je uveden údaj, kdy se odehrává. Dějová linie je pro autora typická, střídají se tu dva paralelní, navzájem související příběhy. Nezvyklí jsou tentokrát hrdinové - dvě sestry a nezúčastněný vypravěč prví osoby množného čísla. Devatenáctiletá Mary má díky své znalosti čínštiny pomoci šéfce hodinového hotelu vyřešit případ brutálně zabité čínské prostitutky. Mari podniká exkurzi do tokijského podsvětí. Její sestra Eri většinu času leží jako zakletá a spí. Vlivem tajemných sil, v jakémsi pomateném snu, se ocitá v ohraničeném prostoru na obrazovce televize ve svém pokoji. Nakonec se ale vrací zpátky do reality a noční nebezpečenství, týkající se obou sester, jsou zažehnána. V tomto dramatickém příběhu s postupy sci-fi a humoru autor pracuje s mýtem a prvky fantaskna. Předností románu je styl sekvence, pasáže s dynamikou kamery. (Založil/a: MrVogler)

Introvert
  24. 4. 2014, 15:49
Skvěle popsaná nálada i atmosféra, při čtení je vše skoro hmatatelné, fantazie může pracovat na plné obrátky...
Afterdark je mou první knihou od Murakamiho a já mám nového autora, jehož díla chci číst.
Ghoulman
  22. 6. 2013, 22:40
Moje první kniha od Murakamiho a musím přiznat, že by stačilo jí, abych jeho jméno už nezapomněl. Silná atmosféra noční (jazzové) metropole je umně smíchána s civilním životem i "Lynchovskou" šíleností. Jsem rád i za optimální délku, která Afterdarku dodává ještě silnější poetičnosti. Pokud mohu doporučit, čtěte to v noci ;)
Kůstka
  25. 3. 2012, 22:00
Skvělá atmosféra a to tajemno nočního Tokia mělo taky něco do sebe.. U druhý kapitoly se zrněním televize jsem měla trošku nahnáno, co se stane (aby ne, byla zrovna půlnoc a naproti posteli mám televizi), ale nakonec super. :)
zoro2
  17. 9. 2016, 0:34
Jsem spokojen. Kniha ve mně určitě zanechala svůj otisk. Murakami má zvláštní dar zaujmout i s málem a navíc výborně pracuje se svými hrdiny. Jdu radši spát, teda pokud usnu..
illy
  12. 6. 2012, 8:51
Nemůžete spát? Sáhněte po této knize a pojďte se projít za zvuků jazzu nočním Tokiem. Příjemné čtení, trochu mrazení v zádech a vzpomínka která jen tak nevyprchá.
Pend
  24. 12. 2013, 10:15
Upřímně jsem trochu zklamaný. Atmosféra skvělá, to jo. Ale opravdu to spíš připomíná filmový scénář s minimalistickým dějem. Načež se mi vybavilo Ztraceno v překladu.
Potulný mnich
  4. 5. 2014, 8:31
Chvilku mi trvalo než jsem si zvykl na styl psaní, který použil Murakami v téhle knize, ale určitě zajímavý děj, který se odehrává uprostřed noci a autor nás seznámí s hlavními hrdiny, kteří se potulují nočními ulicemi Tokia. 80%
G8
  5. 3. 2013, 19:37
Jedinečná příležitost nasát osobitou atmosféru nočního Tokia a doporučená četba pro všechny insomniaky.
ribička
  12. 9. 2010, 10:25
Já nevím jak ostatní,ale já jsem se u toho trochu bála. Trošku mi to připomnělo Kruh (jako ta část s tou televizí). Je to dobré. Dokonce moc dobré, ale Kafka u mě zatím vede.
Henkie
  27. 6. 2013, 20:03
Murakami. Autor, ktery mi schazi, kdyz si od nej dlouho nic neprectu. Afterdark je moje 4.kniha od nej a byla nejslabsi. Neporovnatelna s Kafkou na pobrezi ci Norskym drevem. Prosto to bylo prijemne cteni na destive dny, ktere byly.
Knihu jsem cetla v anglictine, ovlivnilo to muj dojem, urcite. Dlouhe popisy na 5 stranek me nebavily, nicmene dialogy mezi Mari a Takahashimm byly opravdu dobre.
Michelle S
  23. 2. 2013, 13:42
Trochu jiný Murakami než obvykle, ale velmi se mi to líbilo. Ideální knížka pro všechny noční sovy:-)))
Ashayam
  13. 11. 2016, 22:06
Pro mě zatím asi "nejslabší" kniha od Murakamiho, v pořadí sedmá. Koupila jsem si ji skoro přesně před rokem a dočetla ji až dnes, dlouho ležela a čekala na dočtení. Byla skvělá, ale něco jí chybělo, to něco, co mě u Murakamiho chytne a nedá mi spát, dokud to nedočtu. Na vině je asi i časová prodleva, protože buď mi něco uniklo, nebo mi některé motivy v ději přišly prostě navíc.
Topka
  15. 11. 2015, 18:34
Úplně jiný Murakami. Už jen styl popisu je jiny. Skvělá četba pro prodbělou noc :D. Z některých věcí člověku může přebíhat mráz po zádech
Preambule
  22. 9. 2014, 10:57
Čím dál víc mám ráda minimalistický styl próz, děje, ve kterých se (na první pohled) nic neděje, poklidný styl psaní a né úplnou bichlovitost. A přesně tohle mi Afterdark dává. Je pro mě důležitý nejen atmosférou, ale hlavně zvláštní dějovou linkou, postavami (jejichž jediné spojení je vlastně v tom, že dobrovolně nebo nedbrovolně z různých důvodů zůtávají vzhůru celou noc) a určitým, lehce bizardním tajemnem. Dějová linka s Eri je věc, která knihu posouvá o level výš - nutí čtenáře přemýšlet PROČ, nejen sledovat plynoucí noc.
Forma scénáře perfektně splnila účel, takže za mě zatím největší zážitek pojící se s Murakamim.
Ann-K.
  21. 12. 2015, 12:49
Velmi zajímavá kniha, po které jsem měla zvláštní pocit mrazení. Asi si přečtu knihu ještě jednou a začnu v 23:55 :D jsem zvědavá, jestli by to časově vyšlo do svítání, opravdu nevím. Jinak postavy zajímavé a popisy situací a okolností ještě lepší. Kniha jakoby nemá žádný ,,pravý" děj. Po nikom se nestřílí, žádné scény jako z akčního filmu, žádné zlomené srdce... a přesto kniha ve mně vyvolala spousta emocí.
prostejenja
  25. 2. 2013, 13:53
Afterdark ma opravdu uzasnou atmosferu, tajemnem zahaleno nocni Tokio.... Prijemne pocteni, ale mam od Murakamiho jina vyvolena dila.
woolf
  2. 5. 2016, 22:43
Když jsem začal číst tuto knihu, odrazoval mne až filmový popis - jakoby scénář, ale říkám si:"Čti! Zatím tě žádná z knih od Murakamiho nezklamala." A je to tak. Bude to pořád on a příběhy lidských vztahů a myšlenek. Tři, maximálně čtyři hvězdy, proběhlo mi v jednu chvíli hlavou. Ale jeho podání vztahu sester... pěkné.
MiriamBlahova
  13. 1. 2016, 10:20
Musím přiznat, že byť Murakamiho knížky zbožňuji, tahle byla prozatím nejslabší. Je v ní perfektně zachycena atmosféra a napětí na Vás přímo dýchá, na druhou stranu postrádám hlubší děj. Musím přiznat, že mě dokonce více bavila kniha "o čem mluvím, když mluvím o běhání" - rozhodně mě to neodradí od jeho dalších děl. Murakami je pro mě prostě PAN spisovatel!!!
misssicccka
  16. 9. 2010, 8:00
Byla to moje druhá zkušenost. Po Sputnikovi, který mě moc nenadchl, jsem byla nadšená. A hlavně...já jsem se v té knize našla. Jsem ráda, že jsem se nenenechal odradit a teď už je tu závislost na autorovi.
stonedstone
  8. 9. 2013, 19:33
Živoucí atmosféra nočního Tokia - jazz, neony a hodinové hotely. Zároveň ale temná hlubina, kde se každý snaží najít tu trochu lidskýho tepla a kontaktu, aby nějak překonal tu prázdnotu, kterou má v sobě.. Afterdark se čte jedním dechem, koneckonců knížka ani není natolik dlouhá, aby tu bylo místo na nějakou vatu. Stejně mě ale překvapilo, jak čtivý byl ten "filmový" styl. Jak už bylo zmíněno tak je tu hodně z Lynchovské poetiky a třeba u scény s obrazovkou jsem si ně něj vážně nemohl nevzpomenout. Celkově mám třeba Kafku na pobřeží pořád radši, což ale neznamená, že bych nemohl Afterdark doporučit komukoli.
maizy
  14. 3. 2013, 21:49
Na knížku musí mít člověk náladu, je to dílo, nad kterým čtenář musí přemýšlet. Nejde to jen tak sfknout pro zabití času. Pro mě to byla první knížka od pana Murakamiho a ještě pořád nejsem rozhodnutá co si o knížce myslím. Televizní pasáže byly pro mě docela dost nezajímavé a od těch ostatních jsem čekala nějaké vyvrcholení, ale?
Janiska
  31. 7. 2011, 10:34
Moje první kniha od něj. Moc se mi líbila, četla se snadně a měla zajímavou atmosféru. Chci si od něj přečíst i další knihy, ale nevím, kdy, protože v knihovně jsou na ně dopředu rezervace :-)))
Alchemi
  12. 9. 2016, 16:18
Na to, jak mám Murakamiho ráda, mě tato kniha prostě nedonutila se do ní pořádně začíst a nakonec jsem ji ani nedočetla.
Líbila se mi myšlenka děje odehrávajícího se během jediné noci, také se mi líbilo nápadité pojmenování jednotlivých kapitol, kniha měla i slušnou atmosféru... Možná se k ní ještě časem vrátím a změním názor.
Anu.a
  26. 8. 2010, 11:44
Moje první od Murakamiho, díky které jsem ho přečetla celého. Dobrá na začátek, ale na Kafku, Norské dřevo či Na jih od hranic podle mě nemá :) Atypický styl scenáristického vyprávění má ale rozhodně něco do sebe.
PinPrick
  23. 1. 2010, 1:12
Nezvyklý Murakami. Chvíli mi trvalo, než jsem se do knihy začetl, ale spokojený jsem byl.
Monika Rodriguez
  8. 10. 2016, 8:49
Bohužel, za mě zatím nejhorší od Murakamiho. Četla se dobře, ale pořád jsem čekala co přijde a nic. Nejhorší byly kapitoly o Eri Asai a nejlepší o Širakawovi.
Jim Morrison
  20. 8. 2016, 15:20
úzasny,noir atomisera kniha funguje jako detektiva i jako lidské drama,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Abiosis
  11. 11. 2013, 20:52
Bolo pre mňa zaujímavé spoznávať cez túto knihu "úchylnú" stránku Japoncov, ale nadšenie začalo veľmi rýchlo opadať. Príbeh sa akosi veľmi ťažko hýbe dopredu, hlavní hrdinovia vedú reči príliš dlhé a príliš nezaujímavé. Fantastická časť knihy ma nenadchla - tie pasáže ma vyslovene nudili a nezaujímali.
Angels&Airwaves
  3. 9. 2013, 16:10
Samota uprostřed velkoměsta, ponurost brzkého rána, určitě zaujme, jedno z nejzajímavějších čtení které sem četl.
meduzaX
  14. 1. 2013, 21:01
Moje první kniha od Murakamiho. Přečtena za jeden den. Kdysi jsem měla období kdy jsem moc nespala a ulítla takhle přes noc, popisy některých věcí v knize mi připoměly mé vlastní pocity a tu dobu, kdy jen sedíte v kavárně/nonstopu kouříte a přemýšlíte jak vyplnit čas. Super kniha doporučuju!
Simulík
  19. 9. 2012, 22:20
Příjemná změna. Dle mého názoru má Murakami svůj zachovalý styl psaní. Velmi podobně psáno bylo Norské dřevo a Na jih od hranic, na západ od slunce.. ale řekla bych, že i toto dílo si najde své oblíbence. Mě se líbilo, ale více se přikláním k výše zmíněným dílům :)
Mi_dE_Co
  9. 8. 2011, 13:00
Docela odlišná kniha od jeho jiné tvorby jako Kafka na pobřeží, Konec světa či Norské dřevo, ale hezká kniha. Nicméně mě nezaujala tolik jako shora uvedené tituly, ovšem, pokud jste Murakamiho fanoušci, tak si ji určitě přečtěte. Čtení není náročné a knížka sama o sobě je poměrně "tenká".
3wMaia
  26. 7. 2011, 18:17
Murakami dokáže navodit úžasnou atmosféru. Knížku jsem měla přečtenou asi za 2 dny (je tenoučná) a byla super. Noční město v Murakamiho podání je úžasné. Řekla bych, že knížka je trošku odlišná od klasické Murakamiho tvorby, ale přesto je moc příjemná.
Phoebe_Esteban
  17. 7. 2011, 17:22
Výborná kniha, dle mého názoru jedna z nejlepších Murakamiho knih. Na trochu nezvyklý způsob vyprávění si člověk zvykne velmi rychle a okouzlila mě atmosféra nočního Tokia. Perfektně vykreslené. Na konci zbylo spoustu otazníků, kdyby je ale Murakami vysvětlil, příběh by spíše shodil.
Slečna Zlopočasná
  17. 8. 2010, 16:35
Kniha mého oblíbeného autora, doporučuji k přečtení, ale pokud s autorem "začínáteů, zkuste sáhnout nejprve po něčem více "beletristickém" jako třeba Norské dřevo atp.
fixaman
  12. 8. 2010, 13:09
Moje vůbec nejoblíbenější kniha (nejen od Murakamiho).. Četl jsem ji jedním dechem, navnazen Kafkou na pobřeží, a vůbec jsem se od ní nemohl odtrhnout..
lavinis
  6. 2. 2010, 20:47
Moc sa mi páčil scenáristický spôsob rozprávania, dej sa odvíja pred očami ako príbeh. Autor sa však mohol viac pohrať do záverom.