Muž bez vlastností

Originální název: Der Mann ohne Eigenschaften

Argo - 2009
ISBN: 978-80-257-0065-5

Argo (2009) 978-80-257-0065-5 748

Obsah celého románu lze jen těžko reprodukovat, jde v něm spíše o spleť jednotlivých osudů, které se volně a často náhodně váží k ústřední postav Ulricha, jinak však vedou vlastní život. Z Musilových poznámek vyplývá, že původním tématem románu měl být příběh tesaře, vraha prostitutky, Moogsbrugera, ale nakonec od této myšlenky upustil a Moogsbrugerův příběh je jen jedním z mnoha v románu. (Založil/a: alyssa18)

Robert Musil Robert Musil
*06.11.1880 - †15.04.1942

alyssa18
  1. 9. 2010, 11:54
Jako plus bych u této knihy zdůraznila ironii, lehkost a vtip, kterých autor využívá, a dále také velké množství neotřelých přirovnání. Musím ale říct, že se mi kniha četla velmi, velmi špatně. Mnohdy jsem nějakou část četla třeba pětkrát a stejně jsem neměla ani páru o tom, jak to mám chápat. V románu téměř chyběl jakýkoli děj, postavy se nijak nevyvíjely a nevytvořila jsem si k nim žádný vztah. Myslím, že toto dílo má bezpochyby značné kvality, já ovšem v tuto chvíli nejsem schopna je docenit.
jorick
  23. 10. 2014, 19:53
Čtení jistě trochu náročnější. Začínal jsem několikrát a jsem tomu rád, neboť jsem si to tím víc užil. Získal jsem mnoho a dle mého názoru: chce-li se kdo orientovat ve svém středoevropanství, zde najde průvodce jeho vnitřním kulturním a myšlenkovým světem, se všemi zatuchlými kouty, zahnívajícími komplexy, ale i nenapodobitelným humorem. Pak už zbývá jen zajet do Vídně a v některé z kaváren se tam všichni sejdeme, neboť tam jsme doma, jakož i ve všech kavárnách naší slavné Kakánie.