Cvoci

Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Knižní klub - 2008
ISBN: 978-80-242-2073-4

Knižní klub (2008) 978-80-242-2073-4 309 ilustroval Marko Čermák

Skupina starších vodních skautů se v zimě vydá na dalekou pouť z Čech až na Slovensko. Jedou na lyžích přes Jizerské hory, Krkonoše, Jestřebí a Orlické hory, Králický Sněžník, Jeseníky, Oderské vrchy, Beskydy a Javorníky. Je to pro ně velká zkouška fyzické zdatnosti i psychické odolnosti. Cestou prožívají vážné i veselé příhody, a také skutečná dobrodružství, jaká mohou civilizovaného člověka potkat jen v zasněžených zimních horách, za mrazivých dní a na odlehlých místech. Bloudění, pád do potoka nebo drobný úraz by ve vnitrozemí nebo v letních dnech znamenaly jen jisté zdržení, ale za mrazu a v pustých horských lesích se taková nehoda může změnit v boj o přežití. V dobrodružných románech určených mladým čtenářům vyprávějí autoři obvykle jen o dramatických příhodách izolovaných jedinců nebo malých skupinek a nezabývají se tím, co se právě děje v celé společnosti. Autor Cvoků se však pokusil na pozadí rušného děje zachytit mimořádnou atmosféru doby, v níž se příběh odehrává - vlnu represivních opatření po tragickém konci pražského jara na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století, která znamenala konec krátkého období omezené, ale přece jen jisté svobody. Mladý čtenář se tak při četbě dobrodružného příběhu mimoděk dozví, jak vypadal každodenní život v totalitní, nedemokratické společnosti. Cvoci jsou volným pokračováním autorových dvou předcházejících knih, Sedmičky a Ostrova přátelství. Setkáváme se tu znovu s jejich hlavními postavami. Za Sedmičku, která vyšla poprvé v roce 1976, se autor tehdy dostal na černou listinu a nesměl pak řadu let publikovat. Všemocná Státní bezpečnost došla k závěru, že je to skrytá propagace zakázaného skautského hnutí. (Založil/a: skjaninka)

navabaca
  12. 8. 2012, 11:29
Jasně nejslabší díl trilogie o vodní Sedmičce. Čtenář je v příběhu často napínán slovy o tom, že se stane ještě něco velkého, ale ono se v podstatě nic takového nestane - přinejmenším to není nijak "velkolepě" popsané. Když Jonáš (autor) mluví k čtenáři, je zde patrný velký rozdíl oproti předchozím knihám, ve kterých mluvil s čtenáři mile a v množném čísle. Ve Cvocích mluví k jednomu čtenáři, kterému tak přirozeně tyká, ale především o něm smýšlí jako o někom, kdo nikdy nepoznal žádné skutečné dobrodružství nebo strádání a žije si svůj život pouze v pohodlí svého městského bytu. Pravděpodobně se tím do románu promítla dnešní doba, ve které byla kniha poprvé vydána, kdy realistické dobrodružné příběhy, které může prožít každý z nás, nejsou zrovna hitem výkladních skříní knihkupectví.
Ann-K.
  20. 7. 2012, 12:50
Ikdyž jsem je četla v létě, byla jsem vtažená do tohodle zábavného příběhu. Nejlepší na tom asi je, že Jonáš nejede na lyžařský výcvik se školou, protože je označen za ,,mrzáka" a místo toho jede se svými kamarády na lyžích až na Slovensko. To je prostě dokonalej paradox.