Piráti

Piráti

Fraus - 2006
ISBN: 80-7238-567-4

Fraus (2006) 80-7238-567-4 48

Dřevěná noha, klapka na oku a papoušek na rameni není to naše představa piráta? Zrodila se za zlatých let pirátství, před více než třemi sty lety. Zprostředkovala nám ji očitá svědectví bývalých pirátů i jejich obětí. Existují však ještě jiné, mnohem méně známé podoby námořních lupičů. Pirátství přece sužovalo lidstvo odpradávna: námořní lupiči tu byli od doby, kdy moře začalo sloužit pro přepravu zboží a kdy se dalo ledacos ukořistit i na pobřeží. Příčiny pirátství je nutno hledat tam, kde mělo kořeny i lupičství suchozemské, totiž v příliš velkém bohatství na jedné straně a v bídě a nespravedlnosti na straně druhé. Nejen to,ale též touha po dobrodružství nebo rychlém zbohatnutí se znovu a znovu postaraly o dorost, který se přidával námořním lupičům. Rozvoji pirátství napomáhaly války i rozkvět obchodu. Toho si všiml již Johann Wolfgang von Goethe, který ve svém Faustu vložil následující slova do úst Mefistových: Co získáš, platí; jak, toť jiná. Vždyť přece každý matróz ví: válčení, obchod, pirátství, to trojice je trojjediná." (překlad Otokar Fischer) Největšího významu nabývali námořní lupiči, když státní moc knížata, králové a vlády z nich sestavovali válečné floty. Z jednoho takového pomocného oddílu vzešli vitaliánští bratří a jejich náčelník Klaus Störtebeker, nejslavnější piráti Německa. Většina námořních lupičů nemá vůbec nic společného s našimi romantickými představami, byli brutální a chtiví majetku, byli to zločinci, jejichž působištěm bylo moře. Přesto mívají piráti často dobrou pověst. Ve filmech a románech jsou s oblibou často předváděni jako hrdinové z řad lidu bojující za svobodu a proti útlaku. Námořní lupiči ještě nevymizeli: dnešní pirátství představuje moderní formu nebezpečné kriminality. (Založil/a: skjaninka)