Další příběhy nečekaných konců

Originální název: Completely Unexpected Tales a The Collected Short Stories

Volvox Globator - 2006
ISBN: 80-7207-606-X

Volvox Globator (2006) 80-7207-606-X 148

Další příběhy nečekaných konců jsou druhým výborem z Dahlova povídkového díla. Ten obsahuje devět příběhů (pět z nich je nyní do češtiny přeloženo poprvé), které nás znovu uvádějí do příznačně dahlovského světa - světa vybudovaného na tenké, přeludné hranici mezi možným a neskutečným, realistickým a fantastickým, očekávaným a překvapivým či (zvláště v poslední povídce) pravdivým a fiktivním. Moment znejistění - mrazivě příjemného - poopravuje vždy naši interpretaci, naši ustálenou představu světa. Postiženými, těmi, kdo se v příběhu setkávají s čímsi, co otřese jejich jistotami, jsou buď vypravěči (jako v případě vikáře Adama, jehož zpráva se stává stále více nespolehlivou, až vposledku překračuje práh příčetného), nebo zvnějšku nahlížené postavy (jako je Klausner, který sestavením svého přístroje otevře nechtěně jakousi Pandořinu skříňku zvuků). - V každém případě však pohyb nečekanosti staví na tiché dohodě, kterou uzavírá Dahl s těmi, kdo se nechávají okouzlovat (obluzovat) jeho vyprávěním, nenápadným, spikleneckým mrknutím autora směrem ke čtenáři.

Povídky:
- Odplata jest má, s. s r.o. (Vengeance is Mine Inc.)
- Zvuková skříňka (The Sound Machine)
- Muž s deštníkem (The Umbrella Man)
- Jed (Poison)
- Adámku náš, copak děláš? (Georgy Porgy)
- Majordomus (The Butler)
- Stopař (The Hitchhiker)
- Pan Botibol (Mr. Botibol)
- Zrození a katastrofa (Genesis and Catastrophe) (Založil/a: MrVogler)

ForFreedom
  20. 12. 2010, 15:22
Pro mě zatím jediná Dahlova kniha, co jsem četla - a myslím, že snad nebude ani poslední - povídky vskutku kouzelné - ta úžasně brilantní hranice, kdy je příběh ještě skutečný x a následně už se odehrává jen v jeho mysli - ovšem těch nečekaných konců zas až tolik nebylo, když se povídka víceméně přehoupla do poloviny, dalo se rychle domyslet, co se bude dít dál... Ale je to nápaditý, čtivý a většina povídek je skoro kultovních - zaslouženě, dodávám...
G8
  8. 7. 2013, 17:13
Detailní řemeslná práce ze strany Dahla. Povídky se čtou moc pěkně. Na 5* to sice jako celek u mě není, ale minimálně Pan Botibol by si je zasloužil.
domingo
  6. 3. 2010, 15:10
Dahl je nejlepší povídkář na světě. (5/5)
bublynka22
  20. 9. 2014, 23:31
mňaam- výborné počteníčko, plné svěžího humoru a nečekané pointy, krátké příběhy protkané vypravěčským talentem. Inu, kdo umí....=)
Paulie
  12. 5. 2014, 16:12
Dahl je prostě klasa a Muž s deštníkem byl prostě fenomenální! Na Dahla nedám dopustit a jeho povídky jsem si okamžitě zamiloval, nevtíravé, sympaticky jednoduché a vtipné - prostě parádní relax!
Fafyna
  17. 10. 2011, 21:35
Vskutku geniální - zábavné, chytré, vtipné.. A naprosto odpovídající názvu knihy. Dahl je naprosto bezkonkurenční!