Originální název: To Kill a Mockingbird

XYZ (2009) 978-80-7388-153-5 358
Knižní klub (1994) 80-7176-063-3 342
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1966) 300
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1963) 305

Dnes již klasický román moderní americké literatury, za který autorka v roce 1961 obdržela Pulitzerovu cenu. Příběh justiční vraždy nevinného černocha na americkém jihu v první třetině 20. století, viděný očima dvou malých dětí. Neměnný řád světa je narušen: nevinný černoch je křivě obviněn ze znásilnění bělošky a postaven před soud. Obhájcem černocha se stává otec obou dětí, který bere tento případ jako věc své osobní cti. (Založil/a: MrVogler)

Nelle Harper Lee Nelle Harper Lee
*28.04.1926 - †19.2.2016

Introvert
  6. 4. 2014, 10:34
Nádherná kniha se silným morálním poselstvím. Líbilo se mi, že vše bylo vyprávěno malým děvčátkem - vážné věci tak nabyly docela jiných rozměrů, dětská logika je přímočará, nezatížená předsudky. Hodně dobré...
janeicka
  19. 6. 2014, 11:05
Na tuto všemi vychvalovanou knihu jsem se nesmírně těšila, ale podobně jako Ajka13 jsem měla velké problémy ji vůbec dočíst. Styl vypravování mi vůbec nesedl, o procesu jsem se prakticky nic nedověděla (začal vlastně až za půlkou knihy a jednalo se o takových 70 stran), a nejlepší bylo, že když vypravěčka uprostřed křížového výslechu odešla ze soudní síně, tak jsem se konec výslechu prostě nedozvěděla. Jak jsem se těšila na projednávání procesu, více kontrastu mezi černochy a bělochy, tak mi zde bohužel všechno chybělo. Určitě se ještě chci podívat na film, snad z něj budu mít lepší pocit, ale kniha mne bohužel vůbec neoslovila...
VerenaLord
  22. 1. 2016, 13:05
Nádherná kniha, dojemný příběh o dětské nevinnosti a naivitě jejich myšlení. Silný příběh a přeci tak jednoduchý a prostý. Dlouho jsem se nemohla zbavit toho krásného pocitu, co ve mě po dočtení zůstal a kvůli němu jsem nebyla schopna začít číst knihu novou, jelikož jsem se obávala, aby ten pocit nevyprchal. Děkuji za to, že jsem se k této knize náhodou dostala!
psychoklara
  16. 6. 2015, 11:58
Stále aktuální téma rasismu je popsáno prostým dětským způsobem, který nic nevnucuje, ale zároveň nenechá nikoho na pochybách, na čí straně je zákon. Čte se lehce a bez velkého napětí, ideální letní oddychovka s morálním poselstvím navrch. Možná není nikterak strhující, ale to občas od knihy chceme. Mimo jiné je to také příběh o otcovství a lásce k "rodné hroudě", podivné nebo dotěrné příbuzné a sousedy nevyjímaje.
Ivet
  4. 11. 2015, 22:12
S přečtením knihy jsem neměla problém. Sice bych se od ní dokázala odtrhnout, ale stejně jsem ráda, že jsem ji přečetla. Postavy a jejich interakce byly výborné, prostředí detailně vykreslené a zároveň tajemné. Velmi se mi líbil úhel pohledu mladé dívky na palčivá témata tehdejší (a přiznejme si i dnešní) společnosti. Myšlenky v knize jsou krásné a závěr byl skvělý, přesto trochu očekávaný.
Zcela chápu, proč se toto dílo stalo oceňovanou klasikou. Nemám však pocit, že bych si ji chtěla přečíst znovu.
Lucy Sisk
  14. 8. 2014, 11:42

Když jsem si knihu kupovala, věděla jsem o ní jediné. Příběh se točí okolo malého městečka někde v Americe, kde se to jen hemží pomluvami intrikami. Lidé si navzájem hledí do talíře a nikdo nemá právo na tajemství nebo soukromý život. Ve své podstatě to mělo být zábavné čtení. No, nevěřte pochybným zdrojům, které se snaží vědět vše o všem. A teď nemyslím nic a nikoho konkrétního.

Příběh, který se odehrává ve třicátých letech dvacátého století je vyprávěn z pohledu dospělé dívky, která se zpětně vrací do dětství. Je to malá Jana Louisa "Čipera" Finchová, která má o čtyři roky staršího bratra Jema a kamaráda Dilla. Žijí se svým otcem, jemuž říkají Atiku a v kuchyni pracuje jako hospodyně černoška Kalpurnie.

Jejich největší záhadou a zároveň strašákem je jejich soused Artur Radley, kterému děti neřeknou jinak než Bubu Radley. Nikdy nevychází z domu. Celou jeho rodinu popisují lidé ve městě jako podivíny - což je jiný význam slova špatní.

Jak to tak bývá, město je rozděleno podle povrchním předpojatých názorů, že nikdo se s nikým není roven, neboť se vždy najde něco, co dělá jedny lepšími než druhými. Autorka prokládá obsah svým pohledem a pohledem malého dítěte. Zvláštností také je Čipeřina a Jemova schopnost chápat jako dospělí, protože Atikus pracuje jako advokát.

Ve městečku se strhne povyk, když je mladý černoch obviněn ze znásilnění jedné bělošky. Atikus se ujímá obhajoby mladého černocha Toma Robinsona. Což má za následek jediný výsledek. Atikus je výborný advokát, a přestože je jasné, že Tom zločin nespáchal, předsudky zvítězily. Toma odsoudili, zavřeli do vězení, kde ho později zastřelili - pokusil se o útěk, protože ztratil naději, věděl, jak to chodí. Nikdo nepomůže černochovi, protože není běloch.

Na stránkách knihy, těsně před vynesením rozsudku, jsem si uvědomila, tohle je ono. V ten moment jsem pochopila Jako zabít ptáčka. Na posledních stránkách, kde se Čipera setkává s Bubu Radleym, sama použije název knihy k přirovnání. Lidé vidí jen černobíle.
ribička
  21. 1. 2014, 20:14
Velice zajímavá a čtivá kniha vyprávěná s dětskou naivitou o věcech vážných a dospělých. kniha o předsudcích a omezených konvencích i o síle jednoho člověka se jim vzepřít.
Ajka13
  20. 7. 2013, 14:17
První polovina mě strašně zklamala. Říkala jsem si, že to snad ani nedočtu. Ale druhá polovina a konec byly tak neskutečně krásný, dojemný a silný, že nakonec musím knihu ocenit 4 hvězdami.
venison
  2. 8. 2015, 21:14
Je pravda, že jsem čekala více černošské problematiky, je tam, ale odehrává se na pozadí příběhu.. Mnohem více se zde popisuje dětství jedné holčičky a její vnímaní okolního "dospěláckého" světa. Více než soud a celá černošská problematika mě nejvíce zajímají okolnosti ohledně záhadného souseda Bubu. Hodně křehne, mile, jednoduše, přímočaře popsáno.. Našla jsem v příběhu spoustu hlubokých myšlenek. Velmi příjemné čtení, ale Pulitzerovu cenu bych mu asi za sebe neudělila..
miiichalka
  8. 7. 2015, 23:45
Dočteno, kvůli mírně kostrbatému začátku ne úplně jedním dechem, ale po jeho překonání se příběh odvíjí hezky, svižně, je zajímavý a stejně tak zajímavě stavěný. Procesu jako takovému je opravdu věnováno méně prostoru, než by si zasloužil, ale to bude spíše chyba autora anotace knihy - příliš soustředí pozornost na soud samotný, zde je zajímavý pohled na společnost celkově... Nenechte se odradit prvními stranami, nebudete litovat...
Rominka
  27. 4. 2014, 20:32
Výborná knížka, která mě opravdu překvapila. Skvěle popsané postavy a vykreslená doba. I přes celkově vážné téma,kniha působí pozitivně a tak nějak mile. Je to především díky tomu, že je vyprávěna sedmiletou holčičkou...Tak jako ve většině případech film se knize nevyrovná.
ideal_alien
  12. 2. 2016, 13:16
Myslím, že to je povinnost si tuto knihu přečíst. Najdeme v ní nádherný poutavý příběh, který zaujme většinu z nás. Knihu vypráví malá holčička, což je pro mě neobvyklé, ale je to milé.
Aratar
  22. 11. 2015, 9:53
Problematika rasismu nahlédnutá naivníma očima dětí, které ještě nejsou dostatečně zpracováni do otupělého a zbabělého stáda a sami dokážou zhodnotit dobro a zlo. Ještě že právě děti si v situacích, kdy mají dospělí strach, neuvědomují důsledky svého chování a alespoň oni se neváhají postavit za pravdu a spravedlnost.
jirka77
  1. 8. 2016, 16:41
Opravdu skvělé počteníčko. Kniha která dá čtenáři snad všechno co si může od dobré knihy přát. Příběh vyprávěný dítětem to ještě umocnil. Kdo by si nezamiloval Atikuse a jeho poučné rady do života a vážení si člověka. Kniha mě bavila jak dějově tak i mírně poučně a proto musím dát pět hvězd.
GAM3R22
  1. 12. 2015, 10:50
Málem bych zapomněl. Opravdu je to dlouho, co jsem ji četl...nějakých 7 let? Nicméně i za tu dobu ve mně zůstal velice utkvělý dojem z toho, jak dokáží děti které ještě nejsou ovlivněny společností na základě rozhodnutí pouze v černobílém (dobro x zlo) provedení s typickou dětskou naivitou vyjádřit vlastní názor. Nemůžu si pomoct, ale do dnešní doby jsem stále nečetl knihu, která by mě díky vyjádřeným předsudkům zasáhla více. Knihu, která by mi jasněji řekla, že díky předsudkům člověk dokáže vidět jen černobíle. Příběh je skvěle napsaný, vyjadřuje bezmoc člověka vůči nastavenému systému, se kterou se v určité míře setkáváme i dnes. Když se nad dílem zpětně zamyslím, je to ve skutečnosti návod jako zabít ptáčka. Vzhledem k tomu, jaká doba dělí přečtení knihy od napsání její recenze mohou být mé vzpomínky poněkud zkreslené, nicméně takto na mě kniha působila a nyní mám alespoň důvod si ji přečíst znovu.
Barca9358
  28. 4. 2015, 20:20
Do knihy se mi nechtělo, měla jsem strach že se bude jednat a vážné drama plné zvratů, intrik a podobně a že kniha se bude snažit za každou cenu ukázat, jaký byl v Americe hrozný rasismus. Na štěstí se nic takového nekonalo. Kniha se četla velmi lehce, otázka rasismu byla probírána velmi nenásilně a v knize jsou i další zajímavé zápletky. Díky tomu, že příběh se odehrává výhradně očima dětí, měla jsem po dočtení pocit, že by se do kniha mohla hodit i pro dětské čtenáře.
drussila
  20. 4. 2015, 19:05
Opravdu krásné čtení. Jižanské maloměsto ve 30. letech očima zde vyrůstající Šikuly... děvčátka, které vidí svět z perspektivy přímosti a dobroty tak, jak ji vychovává její tatínek, který je na světě proto, aby za jiné konal to, o čem se ostatní bojí myslet, že je opravdu správné. Knížka má autobiografické rysy a je přepůvabné, že jejím prázdninovým kamarádem Dillem není nikdy jiný, než Truman Capote. Dějová linie, která je nám v synopsích vnucována jako ústřední (tedy rasisticky zmanipulovaný proces s nešťastným černochem obviněným ze znásilnění), vůbec není to nejdůležitější... Opravdu doporučuji k přečtení.
Barbora Ptáčková
  7. 3. 2016, 18:06
Kniha se mi ze začát nezdála nijak zvlášt zajímavá...jak mi někteří říkaly, že těch prvních pár stránek musím přelouskat než se do toho dostanu (měli pravdu). Tato kniha je nádherně napsaná a i přes trochu kostrbatý začátek se mi velice líbila a styl jakým autorka psala mi opravdu sedl. Skvěle vykreslené postavy, no prostě naprostá bobmba. Myslím, že tuto knihu by si měl každy přečís, protože to je vážně dobrý kousek, nad kterým se musíte zamyslet a zároveň vás pobaví.
Morgan81
  7. 6. 2015, 16:11
Musím přidat jeden z velmi mála negativních komentářů.. Kniha je sice vyprávěna malým děvčátkem, ale užívá slova a slovní spojení, která tomu naprosto neodpovídají. Když už jsem myslela, že se začne něco dít, vždycky to utichlo a dál děj plynul v nicneříkajícím tempu.. Beru, co tím chtěl autor říci, a za to bych dala hodnocení kladné, nicméně obsah a zpracování mě vůbec nenadchly.
Liwilterhage
  13. 12. 2011, 18:46
Po dlouhé době konečně kniha, která mě opět nadchla a nenechala mě jen tak spát. Skutečně vynikající dílo Nelle Harper Lee. I když se nejedná o velké dílo, svým rozsahem, jsou zde výborně vykresleny postavy, ke kterým si již od začátku lehce vytvoříte nějaký vztah. Seznámíte se lépe s amerických jihem minulého století a navíc, i když kniha není nejmladší, je jistým způsobem stále aktuální.
Podle mého názoru by vůbec neškodilo, kdyby kniha patřila k povinné četbě.
Ivana Sobotková
  25. 9. 2016, 9:46
když to je povinná četba a já už nějaký ten pátek nechodím do školy a starám se o dva prťaví kluky:),se musím zastydět,že jsem si knížku přečetla až teď,protože musím říct,že mě úplně dostala! Krásně a čtivě napsaná knihy,a ačkoliv je to psáno kolem let 1930,je to docela aktuální i teď,i když možná ten proces by snad dnes již dopadl mnohem lépe a spravedlivě. Knihu si rozhodně pořídím i domů,ne jen půjčenou z knihovny,začátek a ukázání doby kdy děti chodily do školy a školský systém,dále obvinění černého občana městečka Maycomb a proces s ním,zároveň ukončení procesu mě docela dostalo a říkala jsem si ta porota je slepá??,ale v té době být černoch prostě znamenalo být špatný,a závěr knihy výborné!!....
slizzing
  19. 9. 2016, 7:35
Po té co jsem knihu přečetla bych ani tak neřekla, že je o procesu s nevinným černochem. Podlé mého je to prostě vyprávění o zlomeném lokti a tomu, co předcházelo. Kniha je moc krásná a dojemná. Je vyprávěna očima dítěte, které není moc zasažené předsudky a to je na knize to úžasné. Čipera prostě nechápe co je špatného na to či na onom a proč by se měla chovat hezky ke své hrozné sousedce, ale proč by se měla separovat od hodné černošky. Jediné co mi vadilo, byly odkazy na generály konfederace, protože těm jsem nerozuměla, ale to je opravdu velmi malý nedostatek na této úžasné knize.
Saxana
  11. 9. 2016, 10:08
Příběh byl zajímavý, ale ničím výjimečný. Problém rasové diskriminace v USA ve 30. letech. Zajímavé to bylo tím, že to bylo psáno z pohledu "nezkažené" malé bílé dívky, dcery soudce, který stavěl na první místo morálku a rasové předsudky odsuzoval a v tomto duchu vychovával i svoje dvě děti. Není to ale kniha, která by mě nadchla natolik, že bych si jí třeba někdy přečetla znovu.
Dawson
  14. 4. 2016, 23:27
Obsahuje spoiler spoiler Zprvu mne kniha moc nebavila. Začátek je pomalý a mne moc nebavilo číst si o všedních dobrodružstvích šestileté holčičky. Ale po přečtení celé knihy chápu, proč autorka věnovala tolik času úvodu.
V knize se mi moc líbilo, jak je leckdy malá holčička daleko moudřejší, než její starší spoluobčané, kteří už ví, jak věci chodí a jen těžko mění své názory a předsudky. Nejemočnější část pro mne byla, když Čipera nechápe, jak paní učitelka může nenávidět Hitlera za persekuci židů, ale sama podporuje nenávist vůči černochům. Dále je v knize mnoho pasáži, kdy si ani sama Čipera neuvědomuje, že její chování vůči černochům není v pořádku, protože jí to přijde naprosto normální, jelikož se tak chová každý běloch.
Celkově mne kniha donutila k velkému zamyšlení a jsem rád, že jsem si ji přečetl.
felia
  20. 2. 2016, 11:40
Čtení této knihy si dopřávám, když si potřebuji udělat pohodovou náladu. Poprvé jsem ji četl v útlém mládí a od té doby mě nepřestala těšit. Autorka včera zemřela, zarmoutilo mě to. kéž by byli současní spisovatelé schopni psát tak pěkné knihy.
ZuzanaL
  4. 6. 2015, 15:37
Celou dobu jsem přemýšlela, proč je kniha JAKO ZABÍT PTÁČKA na seznamu knih, které za svůj život určitě musíme přečíst. A tak jsem četla, četla a nepřišla na to. Jsou mnohem silnější knihy, které poukazují na rasismus a nenávist mezi lidmi z důvodu, že jsou jiní. Ale potěšil mě "nehepijend"...
zuuzy
  13. 5. 2015, 10:54
I přesto, že mi silně vadilo, že dětští hrdinové svému otci říkali jménem, neodradilo mě to a knihu jsem dočetla a jsem tomu neskutečně ráda. Už dlouho se mi nestalo, aby ve mě kniha zanechala takový dojem!
Opravdu bravurně napsána tak, aby i přes určité pasáže o kterých jsem si říkala, že jsou zbytečné, měli svůj důvod, který Vám vlastně dojde po přečtení posledních řádků.
aza
  10. 2. 2012, 11:17
Nádherně svěžím stylem vyprávěný příběh. Hluboký a závažný, ale bez patosu. Místy tragický, ale střízlivě obalený jemným humorem. Zdaleka nejde jen o soudní případ, hlavní hrdinka vypráví o tom, jak dítě chápe spravedlnost, čest a tajemství.
ull
  12. 12. 2011, 12:13
Proč TAKOVÁ spisovatelka zůstala jen u jednoho dílka? Velmi čtivé, veselé, napínavé a nepříliš smutné dílko.
woody
  5. 6. 2011, 18:58
Bez debat jedna z nejlepších knížek americké literatury 2. poloviny 20. století. Škoda, že ji u nás zná tak málo lidí. Strhující výpověď o nadpozemsky čestném Atticu Finchovi a jeho nekončícím boji za prostou spravedlnost.