Neuvěřitelný a tklivý příběh o bezelstné Eréndiře a její ukrutné babičce

Neuvěřitelný a tklivý příběh o bezelstné Eréndiře a její ukrutné babičce Originální název: La inceíble triste historia de la cándida Érendira y de su abuela desalmada
Poprvé vydáno celosvětově: 1978

Odeon - 2008
ISBN: 978-80-207-1256-1

Odeon (2008) 978-80-207-1256-1 160

Soubor sedmi povídek přináší texty ze šedesátých a ze začátku sedmdesátých let. I zde samozřejmě nacházíme reálné i fantastické Macondo, jemuž García Márquez zaručil nesmrtelnost románem Sto roků samoty, a řadu známých motivů, které v toku vyprávění nabývají nejrůznějších podob, avšak vždy nesou pečeť autorova mistrovství a humoru.
Titulní a nejrozsáhlejší povídka vypráví o kruté babičce a její krásné čtrnáctileté vnučce: babička, v mládí kurva, dívku postupně zapřáhne do všemožných domácích prací. Nešťastnou náhodou shoří jejich dům a stařena hrozící bídu vyřeší po svém - začne dívku prodávat nejprve mužům ve vsi, později s ní objíždí větší a větší oblast od jednoho města k druhému, na Eréndiru se stojí v zástupech... Když se objeví cizinec, holandský kupec se synem, chvíli zůstává vše při starém. Mladík se do dívky zákonitě zakouká a jedinou možností, jak situaci změnit, je sprovodit bábu ze světa. Na první pohled snadný úkol však narazí na různé překážky.
Roku 1979 vyšel v nakladatelství Odeon výbor ze tří Márquezových knih pod názvem V tomhle městečku se nekrade. Současné vydání představuje autorovu tvorbu v původním rozsahu.

Povídky:
- Hrozně starý pán s velikánskými křídly (Un señor muy viejo con unas alas enormes)
- Moře ztraceného času (El mar del tiempo perdido)
- Nejkrásnější utopenec na světě (El ahogado más hermoso del mundo)
- Smrt pevnější než láska (Muerte constante más allá del amor)
- Poslední cesta přízračné lodi (El último viaje del buque fantasma)
- Dobrý Blacamán, prodavač zázraků (Blacamán el bueno vendedor de milagros)
- Neuvěřitelný a tklivý příběh o bezelstné Eréndiře a její ukrutné babičce (La increíble y triste historia de la Cándida Eréndira y de su abuela desalmada) (Založil/a: MrVogler)

Tanmut
  6. 8. 2013, 21:38
Nemám slov. Literární styl, který je Márquezovi přisuzován, zde dostává svému jménu. Některé povídky plynou jako dokonale zaznamenaný sen a ze všech prýští krása, která člověka dojme více než příběhy samotné. Z toho pak vystupuje povídka titulní se svým filmovým tempem a střihem, která čtenáři nádherně vykresluje rozdíl mezi evropskou a jihoamerickou mentalitou.
Veronika
  22. 9. 2013, 14:18
Mala som mierne obavy z krátkych poviedok, nakoľko som neprišla veľmi na chuť Sto rokom samoty, musím však povedať, že ma to mimoriadne prekvapilo. Štýl je perfektný, krátkosť poviedok hrá do karát, je to jednoduché, strhujúce a predsa také mimo toho všetkého. Érendira a zvrhlá stará mama sú už len lahodnou čerešničkou na torte.
huttershofen
  8. 2. 2013, 17:58
Márquez je prostě mistr, jeho styl vyprávění čtenáře okamžite vtáhne, nevím, jak to mají ostatní, ale já si připadám "začtený" v půlce první strany, povídky v téhle knize to jen potvrzují.
Lean
  5. 6. 2016, 13:19
Sto lidí, sto chutí. Za mě osobně - ne. Nelíbil se mi styl vyprávění a dějové linie povídek mi přišly chabé. Bezelstná Eréndira na konci trošku zlepšila reputaci celé povídky, ale jinak mi to vážně nesedlo. Určitě zkusím přečíst něco dalšího z autorova repertoáru.
Lihusiatko
  11. 7. 2013, 21:01
Táto kniha je až úchylne dobre napísaná. Tragikomicko smutný príbeh a ešte smutnejšej dievčine a nechutne zvrhle babičke.