Dobrodružství Miguela Littína v Chile

Dobrodružství Miguela Littína v Chile Originální název: La aventura de Miguel Littín clandestino en Chile
Poprvé vydáno celosvětově: 1987

Odeon - 2007
ISBN: 978-80-207-1229-5

Odeon (2007) 978-80-207-1229-5 136

Datum 11. září vstoupilo do historie už skoro třicet let před osudným rokem 2001: 11. 9. 1973 došlo v Chile za podpory americké tajné služby CIA k vojenskému puči, který stál životy tisíců lidí a další tisíce donutil k emigraci. Jedním z nich byl i filmový režisér Miguel Littín, který šťastnou náhodou unikl smrti. A své jméno našel na seznamu 5000 Chilanů, kteří se neměli nikdy vrátit. Přesto se roku 1985 rozhodl zemi nejen ilegálně navštívit, ale natočit o Pinochetově diktatuře film. Režisér změnil vlastní totožnost - kromě fyzické podoby i držení těla a přízvuk, v rámci příprav žil s fiktivní manželkou, budoucí spolupracovnicí, v Paříži. Jako "uruguayský obchodník" přiletěl do země a navázal kontakt se třemi evropskými filmařskými týmy, které měly oficiálně točit mj. o seismické činnosti. Natáčel po celé zemi a materiál ihned odesílal do bezpečí. Po šesti týdnech, kdy se informace o jeho pobytu objevila v novinách, opustil Littín za dramatických okolností Chile podruhé...
Výsledkem byl čtyřhodinový dokument pro televizi a dvouhodinový film. García Márquez našel v Littínově dobrodružství víc než jen dokument - soustředí se na jeho osobní dramatický příběh, který si rozhodně nezadá s autorovými fiktivními pracemi. Strhující vyprávění, vycházející v češtině vůbec poprvé, doplňuje široký záběr Márquezova díla. (Založil/a: MrVogler)

LadysR2
  28. 1. 2013, 10:06
Podle mého gusta.. Atmosféra v Chile, přestrojení hrdiny, utajená návštěva... Vtáhlo mě to do děje jako nic a za pár hodin přečteno. Úplně jiný Márquez, než ve Sto roků samoty
delfinek
  18. 12. 2013, 18:06
Takový odlehčený cestopis o Chile s troškou historie, čekala jsem napětí a dramatické okamžiky, našla popis oblíbených míst filmového režiséra, o kterém jsem do přečtení knihy nikdy neslyšela. Napravím tím, že se podívám na jeho filmy :-)