Spasitel Duny

ISBN: 978-80-7384-677-0

Baronet (2013) 978-80-7384-677-0 256
Baronet (2009) 978-80-7384-241-3 256
Baronet (2000)

Druhý díl velkolepé ságy Duna od amerického spisovatele a klasika žánru SF Franka Herberta. Paul Atreides alias Muad`Dib se stal imperátorem a neomezeným pánem celého vesmíru. Obrovská moc sebou ale nese i obrovské starosti, a tak zatímco vesmír se zmítá pod tvrdou pěstí Paulovy svaté války, on sám se utápí ve svých věšteckých vizích, které působí jen bolest a zmatek. Na scénu vstupuje jeho starý přítel a učitel, Duncan Idaho, který při jeho obraně na Arrakis položil život. Byl však vzkříšen v regeneračních nádržích genetických kouzelníků z Bene Tleilaxu a předán imperátorovi jako ghola-společník. Kdo však může tušit, jaká nebezpečí může takový tvor skýtat - a je samozřejmě jen otázkou času, kdy se tento tleixanský výtvor pokusí Paula zničit...

Richie
  6. 1. 2013, 15:50
Druhý díl ságy Duna se odehrává po několika letech od událostí popisovaných v prvním dílu. Sledujeme, jak se Paul Atreides vyrovnává se skutečností, že se stal imperátorem vesmíru a že je v jeho jménu vedena svatá válka, díky které zanikají celé světy.

Tento díl je relativně krátký a musím říci, že pro mě i méně čtivý než byl úvodní díl ságy. Nicméně je zajímavé sledovat, jakým směrem se bude ubírat vesmír pod nadvládou Atreidů i osud samotného Paula - Kwisatz Haderacha.
HPL
  20. 2. 2014, 13:37
Ze začátku to bylo velmi chaotické a dál ke čtení mě nutila pouze touha vědět, jak to s Paulem a spol bude dál. Vůbec jsem se nedivil, že po monumentálním prvním dílu je toto pokračování tak špatně hodnoceno.
Postupně jsem ale v knize začínal nacházet skryté kvality. Pro ty, kdo by si mysleli, že to Paul svým nástupem na trůn vyhrál, tu přichází trpké vystřízlivění. Celým dějem se již od začátku line depresivní podtón. Na Paula toho začíná být skutečně moc, svádí boj nejen s Gildou, Sesterstvem a Tleilaxem (intriky v intrikách jiných intrik), ale hlavně se sebou samým a samotným Časem. Velmi povedeně je také vylíčeno, jakou daň si předzvěstná schopnost na něm začíná vybírat. Toho filozofování je tu skutečně přehršel, ale nijak nestravitelné mi rozhodně nepřišlo, ba naopak - některé úvahy o vládnutí a praci s vizí budoucnosti byly moc povedené.
Byl jsem tedy rozhodnut dát knize zasloužené 4* (nevím proč, ale rod Atreidů mi nějak přirostl k srdci) s tím, že tomu přeci jenom oproti první návštěvě Arrakisu něco chybělo. Posledních asi 50 stran se mnou však otřáslo natolik, že jsem byl nucen své hodnocení přehodnotit, dvakrát dokonce málem slza ukápla!
Po dalším dílu tedy rozhodně sáhnu (a vypadá to, že jsem našel novou oblíbenou ságu - ikdyž předpokládám, že "děti" budou zase úplně jiná kniha).

PS: Jedinou výtku mám k překladu, který bohužel nedosahuje kvalit prvního dílu (jsou to sice maličkosti, ale citlivé ucho/oko to zkrátka zamrzí.
svenny
  21. 11. 2016, 11:00
Musím říct, že mě kniha dost zklamala - zápletka by byla skvělá, kdyby to nebylo tak děsivě utahané. Kdyby půlka knihy nebyly věnovány Muad'Dibovi v rauši, byl by to skvělý příběh, takhle to na první díl nemá ani omylem.

Dávám ***, z nichž jedna je přebytek z původní Duny, které se nedá přidělit víc, než 5 hvězd.
irulan
  30. 3. 2011, 10:13
Nesouhlasím s názorem na "frajerského synka", Paul prostě nezvládl odpovědnost za hrůzy, které nastaly, kdežto Leto se vzdal celého života, aby umožnil nejméně nejhorší alternativě uspořádání vesmíru nechat "lidstvu" odpočinout před dalším bojem o moc.
nečik
  11. 10. 2011, 7:11
Nemohu si pomoci, ale filmová verze je daleko lepší než Herbertova kniha. Naštěstí je zde Leto, který je pro knihu příjemným osvěžením.
Zhabza
  21. 4. 2011, 11:38
O dost depresivnější pokračování Duny. Možná právě díky tomu ji spousta lidí hodnotí negativně. Jinak souhlasím s Irulán. Nevím co je na Letovi frajerského. Obětoval život za záchranu lidského rodu. Akorát ta jeho oběť byla poněkud méně čitelná. Ale s tím se právě Herbert vyrovnává v následujících dílech.
cmax
  30. 1. 2015, 9:24
Drahý Franku, sám dobře víš, že sci-fi miluju a konkrétně ke Tvému dílu mě lidé z Westwood Studios vedli již od dětství. Ale takhle ne, takhle by to nešlo. První tři čtvrtiny knihy jsem myslel, že se ukoušu nudou. Ke konci se to trochu spravilo a jen díky tomu se možná odhodlám na třetí díl. Ale chraň Tě ruka Páně, jestlis to tam trochu nerozjel...
mumin
  29. 4. 2016, 23:19
Herbertova do sebe zahleděná intelektuální exhibice, které okázale kašle na čtenáře. Na rozdíl od prvního dílu mimořádně obtížně čitelné. Autor téměř rezignuje na dynamický děj i popis prostředí, kupí na sebe těžko srozumitelné dialogy. Vytrácí se jakékoli sepjetí s hlavními postavami, určité sympatie jsem si našel pouze k princezně Irulán a znovuoživenému Duncanu Idahovi. Místo odvážné ekologické vize a sympatického boje proti útlaků z první knihy, jsme zahlceni nepřehlednými politickými intrikami a děsivými důsledky džihádu ve jménu Maud‘iba. Herbert vymyslel tak složitý spletenec vztahů mezi Atreidy, fremeny, tleilaxany, Bene Gesseritem a Gildou, že jen s obtížemi odhalujeme motivace a cíle váhajících protagonistů, které nechává autor utápět ve složitých filozofických, náboženských a politických úvahách. Spasitele duny nelze označit za špatnou knihu. Myšlenkově to je podnětné dílko, které se snaží sdělit mnoho, ale výsledek je pro čtenáře jen těžko stravitelný.
teddy
  29. 11. 2013, 9:56
Pro mě asi nejslabší díl původní šestidílné série, ale i tak důstojné pokračování. Série nabírá dech až od dalšího dílu. Je to kratší a trochu krkolomné.
Snowfall
  24. 7. 2012, 11:33
Dodatek k prvnímu dílu. Tento díl je hůře uchopitelný, velké množství úvah a metafor na fungování vesmíru a lidstva, děj se poměrně vleče, ale kniha je zase poměrně krátká, takže žádný strach.
TheTom
  25. 6. 2012, 22:34
Pokračování hodné prvního dílu. Jen už to Herbert se svými inteligentním konstrukcemi trochu přehání a čtenáře zahlcuje filozofováním a úvahami, zatímco děj se sune hodně pomalu. Ale už za konec musím dát minimálně ****.
Vlk-Petr
  22. 1. 2010, 0:19
Jarone, ... no tak. Na koření jsou všichni. A právě díky Spasiteli je pro mě Paul nejoblíbenějším charakterem série. SPOILER-To on odmítne absolutní moc a chopí se jí až jeho frajerský synek KONEC SPOILERU
JaRon
  6. 1. 2010, 15:46
Ságu Duny bez skrupulí miluju, je to asi moje nejoblíbenější románová sága. Ale jestli mám upřímně zhodnotit zážitek z tohoto dílu tak ten byl nejhůře stravitelný. Protože v celém díle je Muad´Dib na drogách :) (koření) tak podle toho i vypadá styl textuí. No, knihu jsem dočetl hlavně kvůli dějové konzistenci. Uvidíme, třeba při 2. čtení bude můj zážitek lepší