O lásce a jiných běsech

O lásce a jiných běsech Originální název: Del amor y otros demonios
Poprvé vydáno celosvětově: 1994

Odeon - 2007
ISBN: 978-80-207-1241-7

Odeon (2007) 978-80-207-1241-7 127
Odeon (2004) 80-207-1151-1 127
Hynek (1997) 80-85906-41-4 162

Jednoho říjnového dne se vypravěč příběhu stává svědkem odkrytí dvě staletí starého hrobu mladičké dívky. Poté, co spatří nádherný proud vlasů, to jediné, co z dívky zbylo, vzpomíná na pověst, již slýchal od svých předků. A my se tak v románu O lásce a jiných běsech vracíme do minulosti, do kolumbijské Cartageny konce 18. století. Když Siervu Maríi, jedinou dceru markýze de Casalduero, pokousal v den jejích dvanáctých narozenin pes nakažený vzteklinou, a ona přežila, byla označena za posedlou. Katolická církev, nekompromisní a zkostnatělá tehdy jako dnes, zná jediný úspěšný prostředek proti všem představitelným nemocem: vyhánění ďábla neboli exorcismus. V klášteře svaté Kláry, kam byla Sierva María uvržena, však začíná osudná milostná zápletka dvanáctileté dívky s šestatřicetiletým knězem, pravou rukou biskupa místní diecése, který namísto Satana objevuje lásku. Gabriel García Márquez popisuje nádherný, nicméně nenaplněný vztah dvou lidí - Sierva María a monsignore Cayetano Delaura nepředstavují latinskoamerickou podobu evropských "tajných milenců", protože platonická láska muže církve a mladé dívky posedlé ďáblem se jeví čistší, hlubší i marnější. Láska je podle Márqueze jistým druhem šílenství a šílenství bývá trestáno smrtí... (Založil/a: MrVogler)

Keatin
  27. 3. 2016, 21:44
Kraťoučká a zdařilá novela, která byla akorát dlouhá, aby to neuškodilo příběhu. Plně souhlasím s uživatelkou miiichalka, když říká, že chybou u Lásky za času cholery byla její rozvláčnost a také s tím, že je to naprosto dokonalý, silný a koncentrovaný Márquez.
miiichalka
  8. 2. 2012, 12:01
V díle Marquéze možná trošku ztracené dílko, ale pro mě milionkrát předčilo Choleru, jejíž kouzlo se prostěš roztříštilo na množství stran. Naprosto dokonalý, silný, koncentrovaný Marquéz :) Stejně vysoko od něj hodnotím už jen poutnické povídky :)
elenče
  21. 1. 2012, 20:26
Pro mě po Lásce za časů cholery nejlepší Márquez. Kratičký příběh, ze kterého si možná nebudete po pár letech pamatovat mnoho, ale představa proudu nádherných vlasů a stesk po nenaplněných citech ve vás někde hluboko zůstane.