Láska za časů cholery
Originální název: El amor en los tempos del cólera
Poprvé vydáno celosvětově: 1985

Euromedia Group - 2016
ISBN: 978-80-207-1687-3

Euromedia Group (2016) 978-80-207-1687-3 352
Odeon (2011) 978-80-207-1411-4 349
Odeon (2008) 978-80-207-1262-2 349
Odeon (2003) 80-207-1144-9 349
Odeon (1988) 382

Jedenapadesát let, devět měsíců a čtyři dny čekal Florentino Ariza na novou příležitost, aby mohl Fermině Dazové vyznat nekonečnou lásku. Když její osmdesátiletý manžel Juvenal Urbino, slovutný lékař a přítel pokroku, zahyne jednoho dne pádem ze žebříku, po němž se vypravil do koruny stromu za uprchlým papouškem, přichází chvíle pro kdysi opuštěného milence. Než se oba staří lidé spolu vypraví po řece Magdaleně, aby nedotčeni zlobou světa vpluli do elysia své lásky, stáčí se autorův pohled do jejich minulosti plné všedních věcí i nepravděpodobné krásy. Geniální vypravěč sestupuje do nížin triviální literatury a líčí své postavy v rozmanitých podobách lásky, lásky romantické i domestikované, lásky „osamělých lovců" i lásky manželské, na sentimentální příběh z lidové četby navěšuje vlastní vzpomínky, sny i delirantní představy.
Láska za časů cholery je zřejmě nejosobnějším Márquezovým románem, dbá nejvíce životní pravdy a mísí nahořklou, typicky márquezovskou ironii s laskavým humorem. (Založil/a: MrVogler)

janeicka
  18. 11. 2013, 17:36
Prostě krása, nemám víc co dodat :-) Příběh tak mírně plynul jako drobné vlnky na moři, neustále jsem se v průběhu čtení musela nad určitými událostmi v knížce usmívat, opravdu překrásné veskrze pozitivní dílo. Nedivím se, že filmová podoba se stala propadákem, protože si neumím představit, jak by někdo mohl tuto unikátní knižní předlohu zfilmovat.
Keatin
  27. 3. 2016, 21:39
Pro Márqueze mám slabost a každá kniha od něj se mi dobře čte. Stejně tomu bylo i u tohoto dílka. I když musím říci, že více se mi líbilo 100 roků samoty. Fermina Dazová a hlavně Florentino Ariza mi tolik nepřirostli k srdci, musím říci, že Florentino mě místy až štval. Márquez je však mistrný vypravěč a jeho styl mi prostě sedí ...a jednou si přečtu všechny jeho díla (zatím jich mám 6).
Rames
  28. 4. 2015, 10:08
Marquez není klasickým vypravěčem příběhů, používá mnoho snových představ , zamyšlení, jeho postavy jsou přemýšliví lidé.Linie příběhu není to hlavní, proplouváme slovy a užíváme si krásného popisu doby , lidských nálad a jakoby zatím vším se odehrává láska trvající celé věky.
Ducii
  7. 2. 2014, 13:23
Marquezův styl psaní mi prostě nesedí. Příběh o ničem, zdlouhavý a nekonečně nudný. První kapitola byla vyloženě trápením čtenáře, zbytek už se dal dočíst ale rozhodně ne s pocitem, že bych se do příběhu začetla a toužila knihu neodložit. Naopak jsem moc toužila ji konečně odložit. Vydržela jsem, dočetla, ale myslím, že do třetice všeho Marquéze dost.
svobodka
  22. 11. 2012, 18:12
Ráda bych věděla, proč komentář "are you serious" je hodnocen jako nejkvalitnější. Podle mě je znakem naprostého nepochopení díla. Román je oslavou lásky, ale především stáří, které je schopno stejně hlubokých citů jako mladí. A taky sexu, což si mladí lidé časo nepřipouštějí. Že by to komentátora tak popusilo?
domingo
  8. 3. 2010, 18:18
Móc hézký přepis scénáře k 1256-dílné telenovele, plytký jako vlastnoručně vykopaná latrína na skautském táboře. Proboha, lidi, kdy už se naučíte, že oblábolit každý pohyb nějaké postavy a přidat k tomu slovo "láska" není velká životní pravda, ale sentimentální zhovadilost?! (1/5)
LadysR2
  28. 1. 2013, 10:09
No málem jsem dal hodnocení hrůza, ale to dávám jen, když něco nedočtu. Tady jsem se nutil číst v očekávání, že se něco rozjede a nakonec nic. Jen konec knihy. Asi jsem nepochopil. Sorry
Bernadette
  1. 9. 2014, 23:23
Myslela jsem, že se u toho ukoušu nudou... Rozvláčné, děj téměř žádný, postavy se chovají nesmírně podivně a je těžké (nebo spíš téměř nemožné) si je oblíbit... Nikde jsem nenarazila na nějakou hlubší myšlenku, na něco co by mě upoutalo, udrželo mou pozornost (krom scén s papouškem) nebo na nějaký hlubší cit (a to to měla být romantika!) a už vůbec ne na "laskavý humor" jak hlásá popis...
Kniha ve mě zanechala mdlý dojem a docela lituju času, který jsem nad ní strávila. Marqueze už radši pokoušet nebudu :)
Jokolo
  17. 9. 2013, 22:58
Tohle asi není nic pro mě. Marquéz je bezesporu výtečný spisovatel a umělec, prostředí jižní Ameriky je zde nádherně vykresleno a knize dodává zvláštní hutnou atmosféru, ale samotný motiv se mi nezdál. Je to sice příběh o nehynoucí lásce, ale není tu žádný pevný charakter, žádná dobrá duše, která by děj držela a uchopila, děj se točí kolem nesympatického jinocha/staříka.
Je to sice zajímavé a nevšední čtení, ale jako jsou knihy pro mladé, tak jsou knihy i pro starší a to já nejsem
eliza
  2. 1. 2014, 22:11
Vlastně jsem celou dobu, co jsem knihu četla nebyla stále schopna identifikovat, zda se mi líbí nebo ne. Hlavnímu hrdinovi jsem stále nemohla přijít na chuť. Přesto jsem ji dočetla do konce a určitě bych se nepřidala k těm zdrcujícím kritikám. Sice nic, k čemu bych se vracela, ale nakonec ve mně zanechala dobrý dojem.
Lilithen
  15. 2. 2012, 16:33
Kdo někdy četl klasické romantické historické romány typu "on ji chce dostat do postele, ona se chvíli brání - pět detailních popisů sexu, konec a zvonec", dokáže v kontrastu k nim ocenit tento příběh, který není jen prostoduchým výjevem lásky. Oceňuji autorův osobitý humor, který se jako jemná a občas se ztrácející nitka vine celým příběhem.
Elki
  5. 7. 2011, 22:55
Chvílemi zajímavé, chvílemi rozvleké, chvílemi až k unudění. I přesto jako celek hodnotím kladně, avšak rozhodně ne plným počtem bodů. Suma sumárum nám autor nesdělil absolutně nic, obyčejný příběh obyčejných lidí.
bratr_jezek
  28. 9. 2014, 20:46
Krásná láska, silná a věrná. O tom někteří sní, jiní prožívají a jiní po ní teskní. Do té třetí skupiny patřili Florentino a Fermina a žár jejich lásky nečekaně dostal velmi mocnou jiskru, když manžel Ferminy spadl ze žebříku při pokusu chytit oblíbeného papouška.
Jandovka
  27. 3. 2013, 8:07
Jednoduše skvělé! Nádherně poutavé a i když jsem netušila co to má být, ten "magický realismus", tak jakmile jsem tuto knihu vzala do ruky, okamžitě jsem pochopia. Skutečně magické příjemné počtení na dovolenou.
Beornottobe
  1. 7. 2013, 16:09
Při čtení prvních padesáti stran jsem měla velké nutkání knihu odložit a nedočíst, protože mi styl psaní vůbec nesedl a přišlo mi to všechno strašně rozvleklé, o ničem. Nakonec jsem se do toho donutila a očekávala, kdy se to konečně rozjede, ale nějak jsem se nedočkala.
Buď jsem nepochopila tu hlavní hlubokou myšlenku nebo to opravdu žádnou nemělo a bylo to jen o tom, jak starý, ubohý, perverzní (a posléze pedofilní) chlápek čeká věčnost na to, aby mohl povrchní, nerozhodné ženské, které právě umřel manžel, říct, že ji celý život miluje. Do toho se přidá pár nudných popisů, dvacet tisíc postav, se kterýma se Florentino vyspal a pár pasáží úplně o ničem. Ještě když si vezmu ty jejich jména, tak mi to vážně připadalo chvílemi jako telenovela.
Bohužel, tahle kniha zkrátka není nic pro mě...
Veunek
  5. 7. 2014, 23:14
Tahle knížka se mi moc líbila. Ani moc ale nevím, čím přesně... je tam krásně vykresleno prostředí, všemožné situace a především citová rozpoložení hrdinů. Když se nad tím ale zamyslím, tak žádná z postav mi nebyla vyloženě úplně sympatická, na každém mi něco vadilo, překáželo... Navíc jsem měla zmatek i v tom, kolik je zrovna postavám let, alespoň přibližně. Děj prostě plyne (od mládí do stáří postav) a občas se v příběhu objeví zmínka, kolik je zrovna některé postavě let, ale těžko jsem si zařazovala příběh do zrovna "probíhající" doby. I přesto všechno ale mě něco nutí dát knížce 5 hvězdiček... okouzlila mě, a přitom fakt nevím přesně čím.
Achája
  17. 1. 2013, 12:47
Prosím, přečtěte si radši knížku a nekoukejte na film. Epos o lásce za každého věku a o tom, že ta pravá vydrží celý život. Mám ráda způsob jakým Marquez píše.
lucaaa8
  8. 11. 2012, 21:14
Miluju způsob jakým Márquez píše, jeho dlouhatánské věty a podrobné popisy. Někomu může přijít Láska za časů cholery málo napínavá, ale podle mě má děj docela spád i hlubokou myšlenku.
chegulina
  24. 9. 2016, 19:54
Vyjimečná kniha,Florentino byl teda trošlu magor,ale nelze mu nefandit :) Strašně se mi líbí jak kniha klidně běží,žádný přehnaný dramata ale to jakým stylem je napsana Vas nutí číst dál a dál ,až zjistíte,že jsou 4 ráno :)
barbee
  25. 8. 2014, 14:31
Marquézův styl se mi prostě líbí. Přečetla jsem během dovolené a jedním dechem. Skvělý příklad, že příběh o lásce, kde všichni čekají, jestli se na konci vezmou, se dá napsat i jinak než v duchu románků červené knihovny :-)
Esky Mo
  1. 6. 2016, 13:20
Obsahuje spoiler spoiler Miluju Macondo, ale bydlet bych v něm nechtěl, protože vedra nesnáším. Neuvěřitelná imaginace, styl, práce s jazykem (skvělý překlad) a příběh samotný. Jedna z nejlepších knih velkého mistra.
KatVonS
  2. 3. 2016, 22:17
Strašně pěkně "realistické." Od začátku do konce jen o lásce a přesto to není proslazené. Vynikající atmosféra, která ale v mých vzpomínkách nenechala ani z poloviny takovou stopu jako Sto roků samoty.
Což je samo o sobě asi hrozně malé mínus, ale pro mě je to důvod tu jednu hvězdičku strhnout.
Carl
  26. 1. 2016, 20:01
Nádherná knížka stejně jako film. Věřím, dle zdejších komentářů, že není pro každého, ale pro mě osobně nádherný nevšední příběh.
Monny3
  29. 3. 2013, 22:22
Pro mne nic, co by stálo za zapamatování. Některými zmiňovaný film jsem neviděla a po přečtení knihy to ani nemám v plánu.
Ivan Denisovič
  20. 11. 2012, 15:12
A není Láska za časů cholery hlavně oslavou stáří? Hrdinové na konci slastně posrkávají poslední doušky života, když jim je přes sedmdesát. I bolest kolene a nedoslýchavost a vůně staroby má svoji poetiku, budiž mne zatím ušetřena.