Každý, kdo unese oštěp

Každý, kdo unese oštěp
Originální název: Každý, kdo unese oštěp

Epocha - 2011
ISBN: 978-80-7425-559-5

Epocha (2011) 978-80-7425-559-5 264
Epocha (2009) 978-80-87027-36-3 263

První a poslední Mussoliniho vítězství — válka o Habeš (1935-1936).

"Každý, kdo unese oštěp…"? Slova v názvu knihy mají autentickou podobu a habešský císař je použil v mobilizačním rozkaze poté, kdy do jeho země vtrhly početné a dobře vyzbrojené italské divize. Drama expanzivního výpadu fanaticky zfašizované země do východoafrického prostoru, a to včetně všech příčin i důsledků, patří ke klíčovým a budoucnost ovlivňujícím událostem v období mezi světovými válkami. Zkušený autor literatury faktu, který pro tuto edici již popsal i časově související španělskou občanskou válku a tamní zahraniční intervenci (Krvavá předehra, 2005), ve strhujícím obraze zavádí čtenáře nejen přímo na bojiště, ale také do zákulisí dění: mezi válečné zpravodaje, do pracoven státníků, exponentů tajných služeb i zbrojního průmyslu a činitelů nadnárodních organizací. Italský vpád do Habeše představuje jednu z nejdůležitějších událostí v meziválečném období, která jasně naznačovala, jaké budou další úmysly zemí, v nichž se zmocnili vlády tyrani. Tehdy, v roce 1935, se jednalo o Habeš. O pouhé tři roky později se bude zápolit o československé pohraničí.

Roman Cílek Roman Cílek
*04.03.1937

vikingh
  20. 9. 2013, 10:41
Tady si musím postěžovat. Mám za sebou desítky stránek, ale pořád se nemůžu dočkat Habeše. Autor se místo tomu věnuje mládí Benita Mussoliniho.
Solvi
  14. 1. 2016, 21:23
Mně se to celkem líbilo, ale uznávám, že jsou v edici Polozapomenuté války lepší tituly. Knížka je celkem krátká, takže nezabere moc času ji přečíst. Koho zaujalo téma, bude snad spokojen. Já bych ocenil více svědectví z bitev, akcí či nějaké deníkové záznamy. Velmi dobré ale příliš obecné.