Podtitul: Zabíjela, protože neuměla žít

ISBN: 978-80-905165-6-4

MarieTum (2014) 978-80-905165-6-4 280
XYZ (2010) 978-80-7388-338-6 330
C.H. Beck (2001)

Pokus o sondu do duše dívky, která v r. 1973 v Praze na Letné úmyslně zabila nákladním autem osm lidí. V úterý 10. července 1973 dvaadvacetiletá Olga Hepnarová nasedla do nákladního auta a v Praze na Letné vjela do lidí čekajících na tramvaj. Zůstalo za ní 8 mrtvých a řada raněných. Tím se, podle svého prohlášení, pomstila lidem za své neradostné dětství a celkově nešťastný život. Roman Cílek se ve své knize pokouší zmapovat Olžin životní příběh, pochopit její uvažování a odkrýt pozadí a motiv jejího činu. Předkládá čtenářům její vlastní výpovědi z průběhu soudního procesu a konfrontuje je s pohledy rodičů, sestry, přítele, spolupracovníků i náhodných známých. Kniha obsahuje i posudky psychologů a psychiatrů, kteří se dívčinou osobností zabývali. Připojeny jsou také názory sociálního pracovníka, grafologa, numerologa i astrologa.

Roman Cílek Roman Cílek
*04.03.1937

achilles
  29. 10. 2015, 10:59
Příběh je napsán velice dobře. Očekával jsem dokument, ale je to napínavý krimi příběh, umocněný tím, že vlastně víme, jak to dopadne. Výpovědi lidí kolem případu, různá hlášení a spisy, jsou dokonale včleněny do příběhu. Trochu slabší je závěr knihy-soudní zprávy jsou dlouhé a hodně se opakující.
Pokud bych měl vyslovit názor na tento možná zbytečný čin, tak nemalou roli v tom hrála nezralost české psychiatrie a možná i společnosti, která nedokázala pomoci této ženě začlenit se do života, když to nedokázala sama.
Abigor
  4. 12. 2012, 11:10
Dobrý na tom je, že autor dává víc prostoru aktérům a samotné Olze, než sobě - to je fér. Olgu lze chápat a rozumnět jí. Měla však na výběr a vybrala si. Hotovo dvacet. Mě je jí líto, neodsuzuju jí. Jediná škoda knihy je, že obsahuje tak málo obrazovýho materiálu, ale jinak snad nemám, co bych vytknul. Ach jo, té holky je taková škoda... Ale kniha o ní je vynikající. Vsadím pět prstů na to, že film už tak dobrej nebude, ba co víc, že nebude vůbec dobrej, ale obscénně trapnej a nebude se držet faktů!
horkosladka.symfonie
  5. 5. 2011, 15:43
Moc dobře napsaná kniha. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Velmi na mě zapůsobila. Příběh Olgy Hepnarové vzbuzuje kontroverzní reakce. Doporučuji přečíst všem, kdo se zabývají zákonem, otázkou viny a trestu. Podle knižní předlohy má být natočen dokonce film.
JOhanka.1412
  21. 8. 2016, 16:27
Po uvedení biografického filmu režisérů Tomáše Weinreba a Petra Kazdy, se o této mladé dívce začalo psát v médiích a zvedla se poptávka po knize Romana Cílka, která podrobně mapuje veřejnosti známá fakta Olžina života. 10. července 1973 dvaadvacetiletá Olga sedla za volant nákladního vozu a vjela na chodník plný lidí, zabila osm osob, převážně důchodového věku. „Takových potenciálních vrahů, jako jsem já, je víc, nemají ale odvahu to udělat. Chci, aby se projevil věší zájem o lidi mého druhu.“ (Olga Hepnarová u soudu). Paradoxem je, že zájem vzbuzuje Olga hlavně dnes, 43 let po tragické události, zatímco v době spáchání činu vyšel sotva jeden článek v Rudém právu.

Kniha je členěna do pěti kapitol. Sledujeme Olgu od dětství, včetně pobytů v dětské psychiatrické léčebně v Opařanech, po studium knihařiny, první neúspěšná zaměstnání a milostná vzplanutí, osamostatnění se, až po plánování a provedení samotného činu, nechybí ani rozbor soudních jednání, výslechy svědků a závěrečné zamyšlení. Autor vychází pouze z dochovaných faktů, zpovídá současníky Olgy, její kolegy z práce, sousedy, lékaře, psychiatry a psychology.

Pokračování recenze na: http://www.hanka.mablog.eu/2016/08/21/opratka-za-osm-mrtvych-roman-cilek/
locoenlacabeza
  23. 10. 2013, 18:47
Mám ráda literaturu faktu a tohle je její vzorový příklad.
Špičková analýza Olgy, díky její zanícené "upřímnosti" i popis mentálních pochodů, maximální čtivost, veškeré potřebné detaily včetně dopisů, psychologických, psychiatrických a právnických posudků ... Čtenář se tu dozví v podstatě všechno, co by ho k tomu mohlo zajímat.

Je to vyčerpávající odpověď na otázku "Proč proboha?".
zouzev
  1. 8. 2016, 17:39
Brilantně napsaný příběh o poslední ženě, která si vyslechla rozsudek trestu smrti. Autor zde kombinuje popisné pasáže s výpověďmi Olžiny rodiny, známých či lékařů a svědků. Děj se napsán svižně, bez zbytečných pasáží, a možná i proto se čte kniha velmi lehce. Doporučuji!
xlucka
  6. 2. 2014, 18:12
Výborně napsaná kniha. Dobře poskládané. Velmi čtivé. I když teda téma hrozné. Na většinu otázek jsem tam našla odpověď, ale otevřela otázky další (typu kde je prvotní chyba, kdo je viník celé situace ...), na které už jednoznačná odpověď není. Za knihu ale velmi děkuji.
Sedmikraska4
  3. 2. 2012, 11:35
Výtečně napsané, čtivé. Když se podíváme pod slupku celého příběhu, těžko ještě někdy dokážeme nalézt oběť či viníka.