Na paměť mým smutným courám

Na paměť mým smutným courám Originální název: Memoria de mis putas tristes
Poprvé vydáno celosvětově: 2004

Odeon - 2005
ISBN: 80-207-1187-2

Odeon (2005) 80-207-1187-2 108

Příběh novely, umístěné do kolumbijského města na karibském pobřeží, vypráví či spíše sepisuje jako „paměť" v poněkud starobylém smyslu slova její protagonista: starý mládenec, celoživotní hudební kritik a nedělní fejetonista místních novin, učenec a filozof, jak je místními lidmi nazýván, který celý život pěstoval pouze účelové erotické vztahy. Ke svým devadesátinám se rozhodne dát si zvláštní dárek: strávit noc s pannou. Nezletilou pannu, přišívačku knoflíků, mu skutečně obstará majitelka místního nevěstince Rosa Cabarcasová, jeho dlouholeté známá. K očekávanému vývoji však nedojde - učený muž dochází za objednanou panenkou do „pokoutního domu" takřka každou noc, avšak dívka se nikdy neprobouzí ze skutečného nebo předstíraného spánku...
García Márquez neobvykle používá ich-formu i trochu jiný styl, než na jaký je u něj čtenář zvyklý. Důvěrně známá jsou však témata, jimiž se zaobírá: stáří, paměť, samota a láska, život v přístavním městě. Autorova literární hříčka, nové prozaické dílo po deseti letech, má také podobně pohádkové vyústění jako jeho román Láska za časů cholery. (Založil/a: MrVogler)

Keatin
  30. 8. 2012, 20:19
Márquez je teda číslo. Uznávám, je asi "rouhání" napsat to ve spojitosti s takovým panem spisovatelem, ale ...nejde to jinak. Z představy devadesátníka a mladičké Delgadiny se mi místy dělalo šoufl (i když vlastně nebylo z čeho), ale o tu zvrácenost tady asi šlo. Příběh naprosto nepředstavitelný a vymyslet ho mohl asi opravdu jen Márquez.
Veronika
  24. 11. 2013, 14:21
Človek hľadajúci sex evokovaný v názve je v tomto diele na zlej stope. Počiatočné očakávania v podobe sexuálneho vzťahu medzi 14-ročným dievčaťom a 90-ročným starcom sa postupne prelína do vzťahu, v ktorom starec zvrátene ľúbi a túži po mladej Delgadine. Príbeh absolútne nepredstaviteľný v tejto podobe, ale s určitými obmenami v dnešnej dobe nielen aktuálny, ale aj reálny.
huttershofen
  13. 12. 2013, 17:09
Márquez, úžasný jako téměř vždy, tentokrát bez drobných úchylek (není-li ovšem úchylkou celý příběh). Souhlasím s Martinitou, že kniha trošku připomíná Lásku za časů cholery, díky rozsahu se přečte spíš jako delší povídka. A zajímavá byla myšlenka, že sex slouží pro útěchu, když v sobě člověk nemá dost lásky.
Martinita
  3. 4. 2011, 20:15
Tahle útlá knížka by mohla být jakýmsi epilogem k Lásce za časů cholery, má s ní společných hodně námětů, z nichž ústředním je láska ve stáří. Stejně z ní mám ale spíše rozporuplné pocity, celý ten příběh je pro mě asi až moc nepředstavitelný. Pamatovat si z ní ale určitě budu: "I morálka je věc času." :)