Originální název: Midnight´s Children

ISBN: 978-80-7432-264-8

Paseka (2012) 978-80-7432-264-8 506
Paseka (2009) 978-80-7185-984-0 506
Mladá fronta (1995) 80-204-0514-3 710

Salím Sináí, vypravěč a hlavní hrdina románu Děti půlnoci, je jedním z 1001 dětí zrozených v první hodině památného 15. srpna 1947 spolu s nezávislostí Indie. „Děti půlnoci", postupně si uvědomující svou individuální i kolektivní identitu, záhy zjišťují, že jsou nadány neobyčejnou mocí a zázračnými schopnostmi, zároveň však až příliš bolestně připoutány k historii a osudu své země. Salím, narozený s úderem půlnoci a obdařený výjimečným, avšak dvojsečným darem neobyčejně jemného čichu a schopnosti nahlížet do myslí a duší lidí, provází čtenáře fascinující ságou tří generací své rodiny, postupně se odvíjející mezi Kašmírem, Ágrou, Dillí, Bombají a dalšími indickými a pákistánskými městy, více než šesti desítkami let moderní indické historie i svou strastiplnou poutí za smyslem vlastního osudu, který jako by ztělesňoval rozporuplnou a stěží postižitelnou identitu samotné Indie.
Rushdieho stěžejní román je možné číst jako strhující historickou prózu, svéráznou politickou výpověď i originální dílo magického realismu či literárního postmodernismu, v němž se realita mísí s imaginací a kronika politického vývoje s fantastickým příběhem. „Abyste pochopili jenom jeden život, musíte spolknout celý svět," prohlašuje Salím a výstižně tak charakterizuje i samotnou knihu, vtahující čtenáře od prvních stránek do barvitého mikrokosmu zaplněného nepřeberným množstvím postav, osudů a dějovým linií a virtuózně střídající stylové roviny vyprávění.

Román získal po svém vydání mj. britskou literární cenu Booker Prize, roku 1993 byl jmenován nejlepším z děl vyznamenaných touto prestižní cenou v předchozích pětadvaceti letech, roku 2008 zvítězil ve čtenářské anketě k jejímu čtyřicátému výročí a dnes je řazen mezi základní díla moderní světové literatury. (Založil/a: MrVogler)

Pett
  6. 5. 2014, 18:59
Jsem absolutně uchvácená...ta hra se slovy a slovíčky je fantastická...tolik let jsem se jí vyhýbala a bála jsem se "těžkosti"...pořád na mě jen zírala ze seznamu, co bych ještě měla přečíst a teď si říkám...na co jsi proboha čekala?!? Jelikož je dokonalá... vždy, když jsem jí vzala do ruky, tak se čas zastavil a já JEN byla... v Indii se Salímem... je úžasná!
psychoklara
  15. 4. 2014, 18:54
Mystický příběh o zrození nezávislosti Indie a rodině Salíma Sínáího, která vlastně není nezávislostí a rodinou v pravém slova smyslu. Rushdie svůj extrémně spletitý příběh popsal maximálně přehledně s neustálým připomínáním předchozích událostí, které - byť občas na první pohled naprosto malicherné - vždy měly konkrétní význam pro vývoj děje.

Přesto jsem se v knize občas ztrácela a některé pasáže mě úplně nebavily, zejména autorovo přemítání, o čem má nyní psát a souboj jeho vnitřních hlasů, jestli je nebo není vhodné se o něčem rozepisovat do detailů. (V takové tučné bichli se nějaké slabší místečko najít prostě musí.)
Pim
  2. 6. 2014, 8:41
Na začátku knihy jsem byla nadšená stylem a musím říct, že se jedná o zajímavou knihu. Zajímavý příběh všech zúčastněných a taky leccos z historie nezávislé Indie. Rovněž mi byl sympatický pohled na náboženství. Bohužel ale občas jsem nedokázala udržet pozornost a tak mi nadšení nevydrželo až do konce. Chvílemi mě příběh zaujal více, chvílemi méně. Nevím, jestli to bylo tím, že tuto knihu jsem prostě musela číst pomaleji a čekala mne další hromada knih anebo zda to bylo občasnou rozvláčností na straně autora. Každopádně asi po knize sáhnu někdy ještě znovu - možná si ji v budoucnu více vychutnám.
gabin
  4. 9. 2013, 9:00
Strhující, úchvatné, fascinující, famózní, překrásné! Mohla bych tu vypsat všechny možné pozitivní superlativy! Jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla. Ty další jsou od Garcíi Márqueze a Williama Goldinga...Právě Garcíu Márqueze mi Rushdieho styl psaní připomíná už od první přečtené knihy Hanba (a evidentně nejsem sama)nejen prolínáním fikce a skutečnosti, příběhem jednotlivce potažmo skupiny na pozadí mimořádně trefně komentovaných historických událostí, ale také stavbou vět a budováním pointy - úplně jsem se pásla na tom, jak se zeširoka rozepisuje a splétá a zaplétá, aby vás bezpečně dovedl k pointě a je jedno jestli odstavce, kapitoly nebo celého románu. Střídání stylů, pohledů, komiky i tragiky, nekonečná bohatost jazyka a rozkošatělost, která však není užvaněností a ani na chvíli nenudí, to jsou Rushdieho největší "zbraně", kterými vás prostě položí na lopatky. A ještě jedna věc se mi líbí: román je podle mě nezfilmovatelný, takže doufám, že se o to nějaký blbec nepokusí!
karkulin1982
  29. 11. 2013, 17:14
Naprosto úžasná kniha, kterou bych si snad nikdy nepomyslela,že přečtu. I po víc jak půl roce nemůžu tento příběh pustit z hlavy. Všem doporučuji ke čtení!
po
  23. 4. 2014, 11:38
Jedna z nejkrásnějších knih, které jsem četl. není to úplně jednoduché čtení, člověk se musí na knihu naladit, ale stojí to za to.
Sahara
  25. 1. 2014, 1:41
Fascinující, mnohovrstevnatý a stále překvapující román. Magie, historie, politika, fantastický příběh hlavního hrdiny se chytře prolínají - co si vychutnat, co objevovat dřív?
Tanukki
  14. 1. 2010, 23:59
Krásná kniha, nejlepší, co jsem od Rushdieho četl. Rushdie stylem velmi připomíná styl G. G. Marqueze. Takle nějak si představuji Román s velkým R. Člověk na každé stánce žasne, co všecno se dá vymyslet a s každou přečtenou kapitolou musí ocenit vzájemné souvislosti i těch nejmenších detailů. Magie a realita se přirozeně mísí a vzniká krásná pohádka. Na pozadí příběhu se navíc odvijí historické reálie Indie, podané velmi vtipným způsobem. Mohu vřele doporučit, jenom je potřeba si na četbu vyhradit čas, příběh je mohavrstevný a vyžaduje pozornost.