Klaun Šalimar

Poprvé vydáno celosvětově: 2005

Paseka - 2008
ISBN: 978-80-7185-923-9

Paseka (2008) 978-80-7185-923-9 388

Když je na prahu losangelského domu své dcery zavražděn někdejší hrdina protinacistického odboje a velvyslanec USA v Indii Maximilian Ophuls, vše nasvědčuje politickému pozadí činu, jehož pachatelem je Ophulusův osobní řidič „klaun Šalimar", muslimský rodák z Kašmíru. Navzdory Ophulusově významné roli v protiteroristických aktivitách americké vlády se však ukáže, že motivy vraždy jsou výhradně osobního rázu: jejich ztělesněním je čtvrtá z klíčových postav, jejíž osud, úzce spojující oba muže, je spolu s nedávnou tragickou historií Kašmíru klíčem k celému příběhu.
Široce rozklenutý děj nového románu Salmana Rushdieho, zavádějící čtenáře do vyprahlých ulic kalifornské metropole, válečné Francie a Anglie i pekla náboženského fanatismu, v něž se proměnil idylický kraj kašmírských údolí a horských pastvin, je výstižným obrazem moderního světa, ve kterém místa, události i lidé ztrácejí někdejší jedinečnost a v jehož na první pohled nesouvisejících oblastech nachází autorovo vyprávění nečekané paralely. Střetávající se city, vášně a životy jeho protagonistů vede Rushdie se svou charakteristickou suverenitou a jazykovou invencí až k samému vyvrcholení příběhu, mistrně reagujícího neklidnou tvář naší doby a odrážejícího její smutek i naději. (Založil/a: MrVogler)

Michelle S
  23. 2. 2013, 14:56
Moje první setkání s Rushdiem. Určitě mě nezklamal, naopak, velmi se mi to líbilo, píše dobře a obě roviny příběhu jsou nesmírně zajímavé. Jediné, co bych trochu vytkla je délka románu... Těším se na další jeho díla:-)