Hominidé

Poprvé vydáno celosvětově: 2002

Triton - 2006
ISBN: 80-7254-653-8

Triton (2006) 80-7254-653-8 328

Před desítkami tisíc let se náš svět rozdělil. V jedné verzi přežili naši předkové druhu Homo sapiens a položili základy dnešní moderní civilizace. Ve druhé však v boji o nadvládu zvítězili naši příbuzní, hominidé druhu Homo neanderthalensis, a postupně se vyvinuli v jakési Homo neanderthalensis sapiens s vlastní kulturou, civilizací a morálkou. Jeden z těchto moderních neandrtálců, kvantový fyzik Ponter Boddit, „propadne“ během nepovedeného pokusu s kvantovým počítačem do našeho světa, kde je konfrontován s našim myšlením, chováním a způsobem života.
Robert J. Sawyer se v románu Hominidé, za nějž získal roku 2003 Huga, soustředí na líčení osudů hlavního neandrtálského hrdiny a jeho vztahu s lidmi, kteří jej objevili a ukrývají před státními orgány, novináři, zvědavci a nejrůznějšími podivíny. Proti našemu znečištěnému a přelidněnému světu, naší agresivitě a destruktivním sklonům staví paralelní svět neandrtálců, jeho panenskou přírodu, racionální a přátelské obyvatele a dokonale organizovanou civilizaci. Postupně však odkrývá i jeho temné stránky a ukazuje, že není všechno tak jednoduché, jak se zpočátku zdálo.... (Založil/a: xjane)

Robert J. Sawyer Robert J. Sawyer
*29.04.1960

nečik
  26. 8. 2011, 11:40
Sawyer se pokouší nastínit problém, který vznikne, když se záhadným způsobem otevře dimenzionální brána a tou doslova propadne do našeho světa neandrtálský fyzik Ponter Bodit. Ponter je konfrontován s naším světem, světem gliskinů (neandrtálský výraz pro člověka), kteří na Ponterově verzi Země již vymřeli. Zde se setkává s Mary Vaughonovou, genetičkou, jenž se zabývá výzkumem DNA. Mezitím se ale na jeho světě Ponterův přítel Adikor musí obhájit při procesu, ve kterém je obviněn z vraždy svého kolegy. Aby mohl prokázat svou nevinu, musí přijít na to, jak znovu otevřít dimenzionální bránu.
Sawyer spolu se svými postavami řeší některé otázky lidství, někdy až v netradičním úhlu pohledu. Například víra v posmrtný život, nebo víru v Boha. Dále pak originálním způsobem popisuje svět neandrtálců. Svět panenské přírody a schopnosti člověka žít v harmonii s ní. Avšak život s partnerskými vztahy úplně odlišnými od našich.
Vorech
  16. 12. 2014, 10:13
Kniha mi v mnoha ohledech připomněla jinou a jistě slavnější knihu od R. A. Heinleina - Cizinec v cizí zemi. Příměr ale není tak důležitý jako fakt, že se jedná o filosoficko-vědeckou neakční scifi. Takové příběhy se psaly a vydávaly v 60. a 70. letech 20. století a dnešní knižní trh v ČR je na ně skoupý. Možná proto, že dnešní čtenář touží po pravém opaku toho, co tento román nabízí... po patosu, klišé a brutální akci. Proto Hominidé s posledním dílem trilogie Míšenci skončili v antíku pro nakladatele - v Levných knihách. Nenechte se tím odradit. Je to skvěle propracovaný příběh o dvou zcela odlišných civilizacích, které se protnou ve vztahu dvou "zamilovaných" postav... Homo člověčice Mary a neandrtálce Pontera Bondita. Knihu doporučuji.
Nihlathak
  6. 7. 2015, 21:26
Sawyer schoval do hávu sci-fi svou vizi ideálního uspořádání světa, tak trochu jako Platón, velice konkrétně. Na několika místech jej prostřednictvím Pontera hájí dokonce nad rámec té skvělé postavy. Knihu jsem zhltnul za čtyři hodiny a nepřeskočil ani stránku. Částečná prvoplánovost a přímočarost celku mě vůbec neodradila od dalších dílů.