Lidé

Poprvé vydáno celosvětově: 2003

Triton - 2007
ISBN: 80-7254-519-1

Triton (2007) 80-7254-519-1 329

Neandertálský fyzik Ponter Boddit po krátkém pobytu sice opustil svět lidí Homo sapiens sapiens, ale vzpomínky na Mary a její podivný svět plný netušených možností mu nedají spát. Na jeho žádost povolí Velká šedá rada znovuotevření kvantového portálu, a učiní tím první krok k trvalé mezidruhové spolupráci. Na "druhé straně" se Mary nechá zlákat nabídkou štědrého honoráře a vstoupí do služeb nově vzniklé výzkumné agentury americké vlády. Příchodem Pontera a neandertálské velvyslankyně na naši Zemi se rozehrává druhé dějství Sawyerovy trilogie o střetu kultur dvou různých světů. Jak bude pokračovat vztah Mary a Pontera, jak lidé přijmou své dávno ztracené příbuzné a co se bude dít s Louise, Reubenem a dalšími hrdiny románu Hominidé? (Založil/a: xjane)

Robert J. Sawyer Robert J. Sawyer
*29.04.1960

nečik
  26. 8. 2011, 11:39
Po první úspěšné knize Sawyer pokračuje ve své vizi o vyspělých neandrtálcích.
Dimenzionální brána mezi světem gliksinů a barastů (lidí a neandrtálců) je stále otevřena a do našeho světa je vyslána diplomatická návštěva, na kterou všichni upínají své zraky. Ponter Bodit, neandrtálský fyzik se znovu setkává s Mary Vaughonovou a jejich vzájemný vztah se prohlubuje. Sawyer stejně jako v předchozím díle řeší situace, při kterých ukazuje rozdíly ale i společné prvky obou civilizací, které se před více jak 40 000 let od sebe oddělily.
Osobně mi druhá kniha přijde slabší než první díl. Neříkám, že je to kniha špatná, ale první díl byl lepší.
Vorech
  16. 12. 2014, 10:20
Druhý díl série je ještě filosofičtější než první. V knize je jediná lehce akční scéna, jinak se příběh ubírá cestou dialogů a úvah, z kterých nabývám dojmu, že autor je buď komunista, nebo filosof kladoucí si otázku, za jakých podmínek by mohl fungovat kontrolovaný socialismus. Svět neandrtálců připomíná orwellovský svět, jen války v něm chybí. Vše je nahráváno a kontrolováno a trestem za každý zločin je sterilizace, aby se čistil genofond. V kontrastu s chaosem naší Země vyznívá neandrtálksá utopie jako rajská zahrada a nejvyšší dobro. Autor navíc pro všechno zlo a války v naší realitě nachází jeden zdroj... náboženství. Neandrtálci náboženství, Boha a duchovno neznají, proto jejich pragmatická utopie může fungovat. Druhý díl trilogie je navíc k závěru hodně otevřený a bez třetí knihy by nedával smysl... proto kromě knihy Lidé doporučuji přečíst i můj koment k závěru trilogie. :)
Nihlathak
  6. 7. 2015, 21:31
Série se vyvíjí na několika místech obou světů, ty však zůstávají v podstatě imunní. Pár hlášek z novin, pár bláznů při činu, mnoho filozofování, mnoho Boha. Mnohem ukecanější než Hominidé. Na Sawyerově stylu oceňuji přímočarost a občasné opomíjení detailů. Ne každý květináč, který autor popíše, musí někomu padat na hlavu, jak by se nám snažili namluvit někteří lektoři tvůrčího psaní. Do epiky Nadace nebo má série o Ponterovi daleko, ačkoliv ji podezřívám, že se o něco podobného autor snažil, světabol je však v jeho řádcích naprosto hmatatelný. Vázací témata (elmgn) jsou více než chabá a Sawyer se s nimi vůbec neměl obtěžovat. Měl zůstat u knižní alternativy komorního Pozemšťana.