Klaunovy názory

Klaunovy názory Originální název: Ansichten eines Clowns

Hynek - 2000
ISBN: 80-86202-72-0

Hynek (2000) 80-86202-72-0 190

Svým výrazným antiklerikalismem způsobil román Klaunovy názory ihned po prvním vydání značný rozruch. Jeho břitký satirický osten je namířen proti všem etablovaným politickým a náboženským postojům a kritizuje pravici i levici, katolíky i evangelíky, ateisty i kapitalisty, a vůbec všechny vyznavače instrumentální moci a abstraktního společenského řádu. Hlavní protagonista románu, sedmadvacetiletý klaun Hans Schier, je společenský outsider, který se brání všem druhům autoritární represe a snaží se uchovat si právo na sebeurčení a individuální svobodu. (Založil/a: hero.piggy)

karkulin1982
  9. 9. 2015, 18:04
Další z mé povinné četby na VŠ. Kniha se mým spolužákům hodně líbila, mně v té době moc ne. Nedávno jsem si ji pořídila do domácí knihovny a rozhodně si ji chci s odstupem času přečíst znovu a třeba změním názor.
Altheus
  5. 1. 2016, 18:21
Komentář píšu po delší době, co jsem knihu četl, ale vím, že se mi velmi líbila. Jednou bych se k ní chtěl dostat znovu, pokrytectví německé poválečné společnosti Böll vykreslil opravdu mistrovsky, odcizení hlavního hrdiny je téměř hmatatelné a jeho konečná rezignace dosti depresivní. U knihy jsem se nenudil, je to jedno z těch děl, která vás donutí hluboce se zamyslet nad dnešní společností.