Starožitník

Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Jota - 2010
ISBN: 978-80-7217-770-7

Jota (2010) 978-80-7217-770-7 424

Starožitník - Vražda a tajemství kabaly ve stínu barcelonské katedrály.

Mysteriózní román s detektivní zápletkou vypráví příběh spisovatele Enriquea Alonsa, který jednoho dne dostane dopis od svého nevlastního otce. Artur Aiguader, známý barcelonský starožitník, mu píše o existenci latinsky psaného textu z patnáctého století, jehož pravděpodobným autorem je jeden ze stavitelů barcelonské katedrály. Když je Artur zavražděn, Enrique přijíždí do Barcelony s cílem odhalit tajemství rukopisu i vraha svého nevlastního otce. Pátrání ho zavede do minulosti, kdy křesťané, židé a mystičtí kabalisté usilovali o nalezení takzvaného Božího kamene, který jim měl pomoci získat pozemskou a duchovní moc. Je možné, že je kámen ještě stále ukryt někde v Barceloně? Enrique a tajemný vrah jsou o tom přesvědčeni... ale kdo ho najde jako první?

Julián Sánchez Julián Sánchez
*14.03.1979

Astonius
  15. 10. 2014, 17:38
Ke knize píšu jen komentář a nehodnotím ji hvězdičkami, protože jsem ji nedočetla. Obecně si myslím, že nejpozději do strany 60 - 100 by měla kniha zaujmout a vtáhnout čtenáře do děje a většinou se snažím nejméně tento počet stran vždy přečíst, abych čtenému "dala šanci" a neskončila příliš brzy. U Starožitníka jsem se dostala na stranu 132, ale vůbec mi nevyhovoval styl, jakým je psán - knihu jsem musela číst při naprostém tichu a i přesto se mi stávalo, že mi myšlenky od čteného textu odbíhaly, takže jsem se často musela vracet o několik vět zpět, abych neztratila nit. Příběh mě celkově nijak moc nezaujal a vyprávění autora bylo místy velmi kostrbaté, jeho postavy se chovaly dost divně, prostě jsem mu to "nežrala" :-)
Honey0105
  12. 9. 2010, 19:59
Právě jsem knihu dočetla. Už od poloviny knihy jsem si vytipovala vraha a nakonec jsem se ani nepletla. Ne, že by to bylo jednoznačné, kdo je vrah, ale ta postava se mi prostě nelíbila a říala jsem si, že kdyby byla vrah, tak se tím mnohé vyřeší. Avšak stejně se nevyřešilo to, co jsem chtěla. zezačátku se mi kniha líbila, ale ke konci už tolik ne. Nebyla jsem uchvácena a rozhodně bych nepřirovnávala toho dílo k Danu Brownovi, jak to udělali někteří kritici. Dan Brown má svůj osobitý styl a tomu se tato kniha velice vymyká.
Pařížanka
  7. 8. 2016, 14:41
Na knize mě zaujalo atraktivní prostředí a detektivní zápletka. Bohužel zápletka se stále nerozvíjela a většinu knihy jsem stále čekala co se stane, ale stále se nic nedělo. Děj nebyl domyšlený a závěr byl naprosté fiasko.
divodej
  10. 7. 2012, 23:22
Ne moc dobře napsaná kniha. Půlku děje vypráví nějaké osoby a to stejným literárním stylem jako zbytek knihy (žádná vlastní osobitost). Zápletka nepromyšlená, vztahy hrdinů plytké a nepochopitelné. Jediným kladem je příjemná jižanská atmosféra.
CGY
  29. 2. 2012, 20:02
Dost kostrbatý až křečovitý styl, nečte se to zrovna skvěle. V některých pasážít příšerně červená knihovna.