Děti Duny

ISBN: 978-80-7384-948-1

Baronet (2014) 978-80-7384-948-1 432
Baronet (2007) 80-7214-967-9 432
Baronet (2001)

Frank Herbert chtěl tímto třetím pokračováním legendární Duny původně skončit. Paul Atreides, fremenský Mahdí a imperátor celého vesmíru, zmizel jako slepý a zlomený muž v poušti. Vlády nad impériem milionu světů se ujala jeho sestra, náboženská ikona Alia. Muad`Dibův džihád se žene vesmírem jako bouře, a Arrakis se zatím mění z vyprahlé pustiny na zelenou pouštní planetu - svět, o jakém Fremeni staletí snili. Spolu s touto změnou ale roste nespokojenost. Voda zabíjí píseční červy, majestátní pouštní obry a živoucí továrny na melanž. A bez melanže není život. Čím dál více se tedy ozývají hlasy jak proti klimatickým změnám, tak i proti monstrózní byrokracii Aliiny svaté církve. Arrakis se začíná ocitat ve víru sektářského násilí, Alia samotná je čím dál tím více stravována svými vnitřními hlasy a životy, a její matka Lady Jessica musí dokonce vyhledat azyl u Fremenů. Jedinou nadějí pro budoucnost celého světa jsou Paulovy děti, dvojčata Leto a Ghanima. Ti, vybaveni předzvěstnými silami a neoblomnou vůlí, musí přestát mnohé léčky a přinést obrovskou oběť, aby odvrátili vesmír od cesty do záhuby...

Richie
  10. 1. 2013, 22:57
Třetí pokračování Duny není jednoduchá kniha. Zpočátku mě dokonce ani moc nebavila - děj neměl spád, jen samé intriky jednotlivých postav, různé dohady a úvahy nad životy, budoucností i minulostí. Postupně se to trochu rozjelo a druhá část knihy byla už téměř v duchu prvního dílu Duny.
Děti Paula Atreida, dvojčata Leto a Ghanima, prochází složitým vnitřním vývojem a hledají tu správnou cestu pro budoucí věky Impéria. Jejich babička Jessica se opět přiklonila k cílům Bene Gesseritu a snaží se o nápravu situace, která vznikla vládnutím její "zvrácené" dcery Alii. Potomek posledního corinského imperátora Farad´n rozehrává vlastní hru o ztracený imperiální trůn. Z pouště přichází tajemný Kazatel, o kterém se říká, že ja snad ztraceným svatým Muad´Dibem ...
Vše je namícháno do složité struktury a do poslední chvíle není jasné, zda rod Atreidů vyjde z těchto imperiálních bojů vítězně. Konec knihy pak překvapí svou hlubokou promyšleností budoucnosti lidského života ve vesmíru.
Kniha Děti Duny mě nezklamala, ale ani nijak neoslnila. Určitě ale patří k tomu lepšímu v literatuře science-fiction.
HPL
  27. 4. 2014, 15:33
Je těžké být objektivní, neboť mi "Sága rodu Atreidů" až příliš přirostla k srdci. Čistě pragmaticky ale považuji tento díl za nejslabší z původní trilogie, nicméně nedokážu řict proč. Příběh je samozřejmě opět vynikající a promyšlený (Herbertův styl psaní i uvažování není pro každého, takže pokud jste se u četby nudili, Frankovi to na hlavu neházejte). Konec minulého dílu mě doslova paralyzoval, a něco podobného mi tu prostě chybělo. Taky jsem si nedokázal oblíbit dvojčata tak, jak jsem měl rád Paula a Chani (asi největší problém). Dějově předvídatelnější než minulé díly. Rád bych se rozepsal o jednotlivých postavách, jenomže to by nevyhnutělně vedlo k velkým spoilerům.
Sečteno podtrženo asi by si to zasloužilo spíš 4*, ale já prostě nemůžu jinak - srdeční záležitost.
PS: Jsem moc zvědavý, jak si Leto poradí v dalším díle. Nicméně přestože vím že za přečtení stát rozhodně bude, nevěřím že již předčí první, a druhou polovinu druhé knihy.
nečik
  11. 10. 2011, 5:49
Nechá se to dočíst, ale radši sáhnu po zfilmované předloze. Nevím, ale Někdy jsem se u této série celkem nudil. Děti Duny toho byly příkladem.
Zhabza
  21. 4. 2011, 11:45
Můj komentář k předchzímu dílu této série by se hodil spíše sem. I když tady i já musím říct, že jsem chvílemi četl trochu na sílu. Přesto rozhodně kniha, kterou by měl číst každý, kdo přečetl původní Dunu.
teddy
  29. 11. 2013, 9:59
Výtečné pokračování. Oceňuji složitost celé zápletky i samotných postav. Rozhodně stojí za přečtení. S filmem, byť se snažil být naprosto věrný předloze, srovnávat odmítám - to si tato sága prostě nezaslouží. Filmovat veledílo jako je Duna považuji za filmařovu sebevraždu.
Snowfall
  24. 7. 2012, 11:34
Výborný díl, ve kterém děj letí kupředu jako raketa. Leto Atreides byla moje velmi oblíbená postava - člověk, který se upsal stovkám let utrpení pro záchranu lidstva.
TheTom
  25. 6. 2012, 22:36
Universum Duny se žene do záhuby, a zastavit tenhle pád může jen síla větší, než jakou kdy vesmír za tisíce let poznal. Tahle kniha možná až nepěkně dlouho takovou sílu vytváří, ale výsledek stojí za to.