Plukovníkovi nemá kdo psát

Plukovníkovi nemá kdo psát Originální název: El coronel no tiene quien le escriba
Poprvé vydáno celosvětově: 1961

Odeon - 2006
ISBN: 80-207-1212-7

Odeon (2006) 80-207-1212-7 96

Známá novela vyšla poprvé časopisecky roku 1958 a knižně o tři roky později. Místem děje navazuje na Všechnu špínu světa, objevuje se tu však odlišná perspektiva vypravěče: zatímco v předešlém díle je fiktivní svět Maconda popisován zvnitřku, v Plukovníkovi je líčen zvnějšku, jakoby objektivním vypravěčem. Přestože v novele realismus na první pohled dominuje, nacházíme tu reálné i fantastické prvky pospolu podobně jako autorovy charakteristické motivy.
Život plukovníka, bývalého bojovníka z občanské války, je vyplněn strádáním a bídou. Každý týden, již patnáct let, chodí do přístavu a marně čeká na zprávu, že mu byla přiznána penze. Předtím je živil syn, teď nemají co jíst. Motiv jeho smrti a vykreslení politické situace jsou nejdůležitější prvky příběhu...
Don Sabas, kmotr zesnulého syna a stranický předák, unikl perzekuci. Plukovník a jeho manželka jsou, jak říkají, „sirotky" svého zastřeleného syna. Plukovník si chce stůj co stůj ponechat kohouta, jediné dědictví po zesnulém, aby ho mohl přihlásit na zápasy - ale i zájem dalších postav o nejlepšího bojovníka na okrese je politický. A tak městečko dále žije v ovzduší násilí, tajného odporu uvnitř a ozbrojených akcí v terénu.

alča87
  9. 2. 2013, 18:39
V této krátké novele se setkáte s Márquezovým tak častým bojem o důstojnost člověka. Bývalý bojovník občanské války čeká, že si někdo vzpomene na jeho zásluhy a do kohouta, který mu má vyhrát potřebné peníze vkládá svou naději.
Popis světa, který se nemění - politika, smrt, peníze a otázka spravedlnosti.
Krátká novela, která má tak neuvěřitelnou sílu. Po přečtení jsem chvilku jenom seděla a dívala se před sebe. Doporučuji všem, kteří chtějí poznat jinou literaturu než je evropská či americká (ve smyslu USA) - pro začátek skvělé.
badatel
  22. 7. 2013, 19:10
Pár postav, jeden kohout, kukuřice a jednou týdně loď s poštou. Úplně stačí. Skvělý je závěr knihy, lahůdkové čtení.