Zlá hodina

Poprvé vydáno celosvětově: 1962

Odeon - 2006
ISBN: 80-207-1216-X

Odeon (2006) 80-207-1216-X 176

Zlá hodina (1962) vznikla jako „pokusné dílo", jímž se budoucí nositel Nobelovy ceny připravoval na slavný román Sto roků samoty. Téma je prosté: na vsi se v noci objevují na domovních dveřích hanopisy prozrazující tajemství těch, kdo tam žijí. Jde o pomluvy, avšak potvrzení jedné z nich přinese první oběť - César Montero zabije místního hudebníka Pastora, když se doví, že Pastor je milencem jeho ženy... Chladnokrevná vražda graduje a děj vnucuje se otázka, co se bude s pamflety dít dál.
Příběh jako jiná Márquezova díla sleduje i politickou rovinu, i když jen v náznacích. Zlá hodina je dílko střídmé, s filozoficko-morálním základem, kdy zdánlivě nedůležité letáky naruší poklidnou atmosféru kolumbijského venkova: prostředí jako stvořené pro mistrné vykreslení různých typů postav. Novela sice nepatří mezi nejznámější autorovy práce, své čtenáře si mezi vyznavači magického realismu určitě najde.
Čeština je dvacátým jazykem, v němž dílo vychází.

jatox
  13. 7. 2011, 21:41
Dozvěděla sem se největší detaily z životů asi 50 lidí s různejma (ale podobnejma) latinsky znějícíma jménama, ale to hlavní a zásadní mi asi nějak uniklo.

Já fakt snad ani nevim, o čem to vlastně bylo:-D Né dobře, tak nějaká ta politka, no...a? To bylo jako všecko?
Ten hroznej počet jmen mě fakt docela vyčerpával, a to sem se snažila to přečíst v celkem krátký době. Ale i kdybych si ty jména všechny pamatovala, pochybuju, že by mi to závratně usnadnilo četbu, protože se to vracelo jen k pár jménům.

A stejně se tam nic nedořešilo. :/ Hm... fakt zvláštní.
huttershofen
  2. 3. 2014, 23:23
Veliká spokojenost, Márquez přesně takový, jakého ho miluju. Dokonalý senzor lidských povah a chování. Člověk mu věří každé slovo.
mikael
  26. 3. 2016, 19:46
Řekl bych, že jsem nebyl stvořen pro tento typ knížek. Čekal jsem a čekal...a čekal a pak mi to na konci utíkalo a bavilo mě to. Ale bylo to jen z toho důvodu, že jsem viděl, že už jsem skoro na konci a to mi dodalo sil. A ano, dle některých jsem barbar, ale nestydím se za to!
Asi jsem se příliš utopil ve světě fantasy a sci-fi...možná kdyby tam bylo více mrtvých?! Těžko říct. :-)
Les_pulpinos
  26. 4. 2015, 10:35
Moje první kniha od Marqueze, na kterého si už dlouhou dobu brousím zuby, a musím říct, že jsem byla nadšená! Skvělá exkurze do absolutně odlišného světa - nejen kvůli klimatickým podmínkám (děj je zasazen do podzimu až zimy, v zemi jsou příšerná horka a záplavy kvůli téměř neustálým lijákům), ale i odlišného pojetí morálky (sex v domě s otevřenými dveřmi, za vraždu jen krátký trest vězení apod.) - a to vše na pozadí politické nestability a teroru - takže obyvatelům (krátká) doba politického smíru a klidu připadá krajně podezřelá. Proto v této atmosféře budí pozornost nactiutrhačské (většinou ale zakládající se alespoň zčásti na pravdě) hanopisy. Když se vrátí do země opět teror, je vše v pořádku, je to normální...