Arabka

Originální název: Towelhead

BB art - 2007
ISBN: 978-80-7341-992-9

BB art (2007) 978-80-7341-992-9 303

Nevinná výpověď třináctileté dívky vypráví o lidském selhání, pubertálních snech, touze být milována i o problémech multikulturní Ameriky. Bolestný i vtipný příběh prokládaný naivní erotikou.
Píše se rok 1991. Když Jasiřina matka zjistí, co se odehrává mezi jejím přítelem a její třináctiletou dcerou, když není doma, musí si jednoho z nich vybrat. Vybere si a Jasiru pošle do Houstonu k jejímu otci. Ten při výchově střídá nezájem s náhlými výbuchy vzteku. Není schopen jí dát najevo lásku, po které Jasira zoufale touží. Už vůbec se pak není schopen vyrovnat s jejím dospíváním a pubertou. Jasira je zmatená. Zmítá se mezi přísným vedením a nezájmem vlastních rodičů. Obrací se ke svému okolí, u kterého hledá útěchu. Saddám Husajn obsadí Kuvajt, čímž se ze střední školy, kam Jasira dochází, stane pro dívku s arabským původem místo plné nenávisti a urážek. A když její otec pozná jejího přítele a zakáže jí se s ním nadále stýkat, je už úplně sama. Ale naštěstí je tu pan Vuoso – armádní záložák ze sousedního domu, jehož syna Jasira hlídá a který má ve skříni slušnou sbírku Playboyů. Pan Vuoso na Jasiřině těle nic špatného nevidí. Naopak... (Založil/a: ribička)

Alicia Erian Alicia Erian
*??.??.1967

antoniana
  10. 2. 2015, 16:10
Arabka je zvláštní kniha, rozhodně vás nenechá chladnými. S postavou Jasiry jsem měla problém, protože nebyla jednoznačná a vlastně jsem ji plně nechápala. Většinu času mi jí bylo líto, ale někdy jsem jen nevěřícně kroutila hlavou. Každopádně mi to připomnělo Lolitu (pokud by tam tedy byla jen rovina Vuos-Jasira) napsanou z pohledu dívky. Co se týká Jasiřiných rodičů tak jsem si říkala (byť to byly jen smyšlené postavy), že někteří lidé by vážně NIKDY neměli mít děti. Matka, která odvrhne své vlastní dítě, je hysterická a naprosto neschopná empatie, otec co umí jen křičet, přikazovat a mlátit, pokud se k němu jeho jediná dcera chce trochu přiblížit ... HNUS!!!!!!!!!! Co mě trochu zarazilo byl závěr, konkrétně o tom jak a proč Melina jede do nemocnice. Přišlo mi to jakože autorka na úplný konec chtěla příběh odlehčit, ale mě to tam nějak nesedlo.
ribička
  3. 9. 2010, 21:08
Jasira je dívka, které se přihodí všechno to, nad čím nám holkám a ženám vstávají vlasy hrůzou. Kniha je velmi poutavá a čte se jedním dechem. Děj je popsán dost realisticky a hlavní postavě jsem uvěřila. Určitě po Arabce v budoucnu sáhnu zas.
Lenitschka
  7. 1. 2012, 11:13
Další z knih, které se čtou jedním dechem. Z mého pohledu je ale příběh trochu nereálný. Kdyby Jasira byla starší, některé situace se odehrávaly jinak... Když si vezmu svých 13 let, tento příběh jim byl na hony vzdálený. Pokud se takové věci ale dějí, je to samozřejmě špatně. A to nemluvím jen o panu Vuosovi. Samotné Jasiřino chování je dost zvláštní