Božský imperátor Duny

Baronet - 2015
ISBN: 978-80-269-0141-9

Baronet (2015) 978-80-269-0141-9 456
Baronet (2001) 80-7214-417-0 461

Vybičován naléháním nadšených fanoušků, napsal nakonec Frank Herbert čtvrté pokračování cyklu Duny. A díky bohu za to - připravil by svět o dílo, které se právem řadí do zlatého fondu Science Fiction. Příběh se přesouvá o 3500 let dál. Arrakis je zeleným rájem plným vody a rostlin. V takovém prostředí ovšem nemohou žít píseční červi, jediný známý zdroj koření melanž. Vesmíru stále vládne železnou pěstí syn Paula Muad`Diba, Leto II. Ten podstoupil strašlivou oběť, a v zájmu přežití lidstva podstoupil symbiózu s písečným červem. Díky tomu se stal téměř nesmrtelným, a protože vlastnil jako jediný zásobu melanže, mohl diktátorsky vládnout celému světu. A přesto i v absolutně podrobeném vesmíru doutná spiknutí. Bene Tleilax, tajemný a prapodivný národ, který vždy usiloval o zákulisní kontrolu nad vládou světa, připravuje dalekosáhlý plán, který by znamenal Letovu zkázu. Leto, nadán věšteckými vizemi, sice svůj osud předvídá, ale přesto nakonec podstoupí oběť nejvyšší - položí svůj život, aby se z jeho poločervího těla mohli rozšířit do celé Arrakis píseční pstruzi. Tito malí tvorové, vývojové předstádium písečných červů, uzavírají vodu hluboko pod povrchem. Ze zeleného ráje Arrakis se tak tedy postupně opět začíná stávat Duna - vyprahlá poušť, kterou brázdí majestátní píseční červy - Šaj-Hulúd se vrací...

Richie
  21. 3. 2013, 10:45
Bohužel mě čtvrtý díl zklamal. Marně jsem doufal, že Duna nebude pokračovat ve snižující úrovni, ale stalo se. Tento díl jsem dočetl jen se sebezapřením, nebavilo mě to. Děj je minimální, řeší se stále nějaké pokusy o filozofické pochopení vesmíru, budoucnosti i minulosti, lidských vztahů a vlastností apod. Není to ani scifi, vůbec jsem světu Duny nevěřil - je to spíše jakási nepodařená fikce vesmírného života.
Za celou knihu jsem si neoblíbil ani jednu z postav. Leto mě unavoval svými neustálými pokusy o moudra, danými jeho značným stářím a především díky zděděným vzpomínkám snad celého lidstva (to byl také velký nesmysl - zatímco v předchozích dílech to byly jen vzpomínky vlastní rodové linie, zde už Leto disponoval vědomím všech lidí až k pravěkým pralidím - desítek miliard lidí!).
Rozhovory Leta se svým správcem Moneem byly také utrpením - Letovo neustále přerušování ustrašeného Monea mi lezlo krkem.
Duncan Idaho byla postava zcela nevyrovnaná a velmi nepodobná svému původnímu vzoru (navíc jsem narazil na další nesrovnalosti ve vztahu k historii této postavy).
Siona ani Hwi Nori si mě svými postoji a názory také nezískaly.
Celkově mi přišlo nesmyslné, že by Impérium, kde už byly schopnosti klonovat lidi či vytvářet stroje ovládané myšlenkou na dálku, bylo po více než tři tisíce let pod nadvládou jednoho superčlověka-červa. Zvláště, když se jedná o velké množství planet roztroušených po vesmíru.
Knihu jsem dočetl jen abych věděl, jak to dopadne, ale ani v závěru jsem nepochopil Zlatou stezku a poselství potomkům.
Vzhledem k obrovskému množství velmi kvalitních jiných románů z oblasti scifi či fantasy bylo pro mě čtení této knihy spíše ztrátou času a nevím, zda se odhodlám přečíst i zbývající díly Herbertovy Duny.
HPL
  19. 7. 2014, 0:10
Z rozporuplných názorů jsem strach neměl, jelikož i Spasitel vykazoval podobné reakce - a přitom jeho závěr patří k absolutní špičce! Přesto ve mě však vrtala obava, zda se celá Duna neposunula již až příliš daleko od svého "vzniku". Ze začátku jsem měl skutečně podobné pocity, ovšem někde v půli mě kniha začla vtahovat do sebe, a já Imperátorovi tedy odpouštím jak těch několik nesrovnalostí v postavách, tak i výčet všech dalších "nedostatků" a absurdit. Konec se mi zrovna moc nelíbil, i když bylo cítit, jakým směrem se bude ubírat. Filozofická rovina na uspokojivé úrovni, dokonce s pár zajímavými střípky k zamyšlení.
A je tedy Imperátor vrchol série? Za sebe musím říct že ne. Nicméně se mu přiblížil víc, než bych mohl doufat (rozhodně mě bavil víc než Děti), a skutečně posunul příběh zase o krok dál.
Samozřejmě byl Leto občas dost otravnej (kdo by na jeho místě nebyl), ale nakonec jsem celkem pochopil jeho motivaci a Zlatou stezku.
Při četbě mi strašně chyběla "stará" Duna (myšleno podoba planety a její kultury). Nostalgické poznámky postav tak padaly na úrodnou půdu.
Jednoznačně velké překvapení a další vagón respektu pro Franka Herberta, za toto pokračování.
Kacíře si rozhodně přečtu, ale pravděpodobně si budu muset i zopakovat celou ságu znovu od začátku.
nečik
  11. 10. 2011, 5:43
Mám stejný pocit jako ZHABZA, od Herberta je to po první knize další nejlepší z celé ságy. Škoda, že nebyl zfilmovaný. Viděl jsem novou verzy Duny a Děti Duny a je to docela koukatelné.
Zhabza
  21. 4. 2011, 11:50
Po prvím dílu série je tento pro mě asi nejlepší. Nevím nakolik Frank Herbert zamýšlel či nezamýšlel tento díl napsat. A hlavně nakolik měl promyšlený děj tohoto dílu při psaní předchozích. Každopádně zde dodal Duně úplně nový ohromující rozměr.
teddy
  29. 11. 2013, 10:03
Zajímavý vývoj světa Duny. Hvězdičku ubírám za to, že se kniha poněkud vleče a moc se toho neděje. Spíše se seznamujeme s tím, jak svět pod železnou rukou Leta vypadá, abychom se na konci dozvěděli, že v této podobě navždy zanikne.
Snowfall
  24. 7. 2012, 11:38
Sledujeme příběh imperátora Leto Atreida, který se obětoval pro dobro vesmíru. Kniha je naplněna úvahami a dialogy o lidstvu, vesmíru a osudu. Pro mě asi nejlepší díl série.
KillHurt
  24. 2. 2016, 2:31
Výborná kniha, která popisuje život vyhnance společnosti, který je právě společností nenáviděn i přesto, že chce pro ni to nejlepší. Osobně bych uvítal více děje a méně filosofických zamýšlení nad podobnými a často překrývajícími se tématy. Přesto dialogy jednotlivých postav (na dialozích tato kniha stojí) jsou výtečně napsány. Děj plyne velmi pomalu a prakticky se děj moc neposune. Kniha na mě působí jako předěl mezi dvěma vzdálenými epochami. Uvidím až si přečtu další díl.
vlkcz
  23. 5. 2012, 23:45
Já si dokonce myslím, že Spasitel je vůbec nejlepší. A možná dobře, že zfilmován nebyl. Z toho, co jsem viděl, pořád považuji za nejpovedenější původní Lynchovu verzi, která trpěla podfinancováním a tragickým Kyle MacLachlanem, ale jinak vcelku atmosférou odpovídala předloze. I tak ale nebyla nic moc, a ostatní zpracování sice měla víc efektů, ale jinak jsem měl dojem, že koukám na zpracování jiné knihy, než kterou jsem četl.