Američan zemře v Brdech

Originální název: Američan zemře v Brdech

Nava - 2008
ISBN: 978-80-7211-295-1

Nava (2008) 978-80-7211-295-1 140

Američan zemře v Brdech je sbírkou povídek týkajících se i radaru, ale spíše v surreálně snové poloze (Hvízdající chatrč i titulní povídka). Jinak tu zavadíme o velmi různorodé práce kriminálního ladění, i když pojem kriminální autor interpretuje dosti svobodně, takže se končí až cituplnou prózou Za mámou, fiktivním výňatkem z deníku osamělého hocha mířícího deštěm na festival v Hrádku u Rokycan. S touto črtou autor vystoupil na setkání spisovatelů v Maďarsku a rozhlasově ji zpracoval i načetl Miroslav Buriánek.
V knize ale objevíme i klasickou námořnickou historku o kanibalismu v opuštěném člunu (Sedm korun) anebo další Fenclovu variantu na horor z panoptika voskových figurín (Sešla jsem se s Lorencem). Konečně nechybí humor: Zločinný život Ellery Harkinse je parodie na důstojná líčení spiritistických sedánek, a pokud se v titulu předešlé autorovy knihy mihl sám Vladimír Putin, tentokrát dojde i na Rasputina. Ale nechybí ani obří a hnusně žabí mimozemšťané ničící matičku Prahu či zevrubné vylíčení tzv. stalkingu ve „skvrňanské" próze Pronásledování paní Ivany, která postoupila do semifinále soutěže Literárních novin.

Povídky:
- Američan zemře v Brdech
- Sešla jsem se s Lorencem
- Hvízdající chatrč
- Sedm korun
- Zločinný život Ellery Harkinse
- Pronásledování paní Ivany
- Právě to, co se stát nemůže
- Za mámou