Zlobivá holka

Zlobivá holka Originální název: Travesuras de la niña mala

Garamond - 2007
ISBN: 978-80-86955-91-9

Garamond (2007) 978-80-86955-91-9 393

Román Zlobivá holka se dá považovat za autorovu životní bilanci. Protagonista se mu v lecčems podobá - byť má menší ambice a není spisovatel, nýbrž překladatel a tlumočník. Jediným životním cílem Peruánce Ricarda Somocurcia je uchytit se v Paříži a získat lásku jedné zlobivé holky. Ricardo prožívá klíčové události na stejných místech jako kdysi Vargas Llosa: 50. léta v lepší limské čtvrti Miraflores, 60. léta v Paříži, 70. v Londýně, 80. v Madridu...A všude se mu do cesty plete jedna malá nezdoba, zlobivá holka, kterou vypravěč tvrdošíjně miluje. (Založil/a: Yalie)

MatesS
  30. 3. 2014, 14:07
Musel jsem chvíli přemýšlet nad hodnocením téhle knihy, mé první od Llosy. Příběh lavíruje na pomezí pábitelství a lehce uvěřitelného příběhu, ale nakonec převládl hlavně rámec - tahle prazvláštní láska dokáže strhnout, Nezdoba je hodně nezvedená dáma už od dětských let a Ricardito "zamilovaný jak tele". Pokud nepočítám fantaskní rozměry dopadů takového (ne)vztahu, mohl jsem se v "hodném chlapečkovi" vidět i já sám. Navíc mě kniha utvrdila v mém postoji k latinskoamerickým autorům - možná svým exotickým fluidem, které se vznáší nad jejich knihami a mou inklinací k hispánské kultuře mě pokaždé díla španělsky píšících autorů nadchnou. Vřele doporučuji!
Kondor
  12. 5. 2014, 23:01
Ježkovy voči, ten kluk je nepoučitelnej. Tolikrát se dá o holku spálit, kolikrát ji člověk potká. Nebudu tu ani psát, jestli se to celé na konci knihy onomu Peruánci vyplatilo, na to vlastně člověk musí přijít sám, pokud na to vlastně přijde. Milostná aféra tu prostupuje různými epochami 20. století a jeho různými perverzemi, ale nad úvahou o samomotném zrychlení doby a střídající se módou všeho možného převládá ona nešťastná láska. Skvěle čtivé. 90%.