Vypravěč

Poprvé vydáno celosvětově: 1987

Mladá fronta - 2003
ISBN: 80-204-1050-3

Mladá fronta (2003) 80-204-1050-3 184

V česky dosud nevydaném románu z roku 1987 se peruánský autor vrací k zážitku antropologické expedice do amazonského pralesa, který výrazně ovlivnil celou jeho tvorbu. Vzpomínky na léta studií na limské Univerzitě svatého Marka a na práci v televizi se prolínají se strhujícími pasážemi, kde Vargas Llosa mistrovsky napodobil styl indiánského „vypravěče“ kmene Mačigengů, který jako živá míza a tmelící prvek kmene obchází roztroušené mačigengské rodiny a vypráví jim dávné mýty, příběhy i drobné klepy z jejich každodenního života. Právě toto indiánské vyprávění patří k nejkrásnějším stránkám, jaké kdy Vargas Llosa napsal. Kosmogonie, legendy i všední příhody mizejícího amazonského kmene svou originalitou jistě osloví a dojmou i českého čtenáře. (Založil/a: Yalie)

Martinita
  28. 4. 2011, 23:40
Nemyslím si, že by Vargas Llosa nebyl dobrým vypravěčem, ba naopak, problém u mě však byl, že téma (a to nemyslím to obecné - utlačování menšiny většinou, ale to zcela konkrétní - indiánská kultura) je mi asi příliš vzdálené, aby mě ta kniha pohltila - líbily se mi vlastně zejména pasáže, týkající se příběhu Maškarky.