Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Douglas Adams: Vesmírná loď Titanic

74%
4 21
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Douglas Adams: Vesmírná loď Titanic
Autor:
Originální název: Douglas Adams's Starship Titanic

Nejnovější vydání:
Aurora - 2000
ISBN: 80-7299-015-2
Počet stránek: 221
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 2x v oblíbených
v přečtených 40x v přečtených
v knihovně 9x v knihovně
k přečtení 8x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Aurora (2000) 80-7299-015-2 221

Terry Jones ve svém veskrze uspokojivém a naprosto matoucím románu, založeném na námětu a spolupráci s Douglasem Adamsem, obšírně a s chutí vypráví nezapomenutelný příběh o mezigalaktickém putování, odehrávajícím se kdesi v nejvzdálenějším vesmíru. Vyprávění o bláznivé vesmírné honičce, které se nadšeně účastní humanoidi z planety Blerontis, pozemšťané, Yassakané, roboty nevyjímaje, je natolik chaotické, že čtenář musí neustále tápat, v jaké realitě se nalézá a jak z toho, u všech ufounů, ven.
Ve středu galaxie se početná civilizace na planetě Blerontis připravuje na událost nevídaných rozměrů: vypuštění největší, nejúchvatnější a technologicky nejvyspělejší vesmírné lodi, jaká kdy byla postavena - Titanicu, "lodi, které se nemůže naprosto nic stát" a jejíž sláva pronikla do všech spirálových ramen galaxie. V tomto zázraku, který by pozemšťanům nejspíše připomínal excentrický mrakodrap a Tutanchamónovu hrobku zároveň, by ovšem méně provinční diváci nepochybně poznali uměleckou pečeť Leovina, nejslavnějšího architekta v galaxii. Právě vytvoření vesmírné lodi Titanic je vrcholem jeho kariéry. V noci před prvním startem, při kterém má být loď vypuštěna ze startovací rampy, aby o několik dnů později vyzvedla první pasažéry pro svůj panenský let, bloumá Leovinus po lodi, aby se naposledy pokochal svým výtvorem. S narůstajícím zděšením začíná nalézat odbyté a nedokončené práce, které jsou v nepořádku: nefunkční kybersystémy, chybně naprogramovaní roboti, co více škodí, než slouží... Jak se tohle mohlo stát? A jak se to mohlo stát, aniž o tom věděl? U Pangalinu! Tady něco nehraje!
A druhý den? Nádherná loď vznešeně a velkolepě vylétá, nabírá rychlost, maličko se zahoupá, mírně se zakymácí, pak se prudce natočí, ale těsně předtím, než stačí napáchat rozsáhlé škody, dochází k BTSE (bezdůvodnému totálnímu selhání existence). Během pouhých deseti vteřin se loď ocitá v totálním chaosu a zdá se, že jakákoli pomoc je marná. Ovšem příběh teprve začíná...

Parodii na sci-fi příběhy napsal jeden z tvůrců Monthy Pythonova Létajícího cirkusu, Terry Jones. Douglas Adams, jmenovaný v názvu knihy, se v prologu přiznává k duchovnímu spoluotcovství knihy. Jones a Adams spolupracovali na počítačové internetové hře www.starshiptitanic.com a Jones využil animované postavičky a doplnil jejich scény a skeče v tento nejpodivuhodnější pohádkový příběh, o němž Adams řekl: "Pošetilejší, rozpustilejší a báječnější příběh bych sám nikdy nenapsal!" Chytrá, laskavá crazy pohádka, v níž jsou porušována snad všechna pravidla sci-fi literatury, jen ne pravidla dobrého literárního řemesla. (Založil/a: dishoa)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

haoken
60% 60% 60% 60% 60%
  28. 12. 2012, 22:41
Vtipné, absurdní, šílené a ironické. Nicméně jistě by bylo zajímavé se zúčastnit mistrovství světa v aranžování jednohubek :-)