Originální název: Les Misérables

Omega (2014) 978-80-7390-207-0 384
Academia (2001) 80-200-0943-4 1470
Odeon (1984)
Odeon (1975)

Kniha vyšla ve dvou svazcích.

Příběh o bývalém galejníkovi, který zbohatne a přitom pomáhá chudým, zní tak trochu jako pohádka. Méně pohádkový je jeho boj s vyděrači, podvodníky nebo policistou, který Jeana Valjeana stíhá. K nejkrásnějším stránkám Bídníků patří příběh čisté lásky Maria a Cosetty, do něhož Hugo vložil vlastní zážitky z milostného vztahu k herečce Julii Drouetové. Kniha měla oslňující úspěch už při svém prvním vydání v r. 1862, vyšla v nesčetných vydáních, byla mnohokrát zfilmována a v posledních letech se stala i předlohou k úspěšnému muzikálu.

Kniha vydána také pod názvem "Ubožáci" v Klubu mladých čtenářů Praha v roce 1969. (Založil/a: MrVogler)

Tiwala
  27. 5. 2013, 18:54
Nemá cenu se tu opakovat to, co už všichni napsali. Příběh je brilantní, ale opravdu nepotřebuji mít každý detail rozpitvaný na několik stran. Hodnotila bych spíš jako lepší průměr, ale z úcty k tak oprávněně uznávanému dílu, přidávám hvězdičku navíc.
alča87
  17. 5. 2013, 0:02
Bídníky jsem četla asi tak ve třinácti a strašně se mi líbili, po několika letech jsem se k nim vrátila a měla jsem z nich podobný pocit - na světe není spravedlnost. Sice chvílemi hodně popisné, ale to je u autorů typu Hugo běžné - přesto mi to nepřipadá jako nuda.
Peetuliska
  18. 2. 2014, 14:13
Velmi napínavý a poutavý román, z doby romantismu ve Francii, přivádí vás do Francie, kde prožívátě osudy uprchlého galejníka Jeana Valjeana a asi můžete posoudit, jestli se změnil, nebo zda si zaslouží svůj trest.
Prcek1992
  2. 2. 2012, 13:01
Bídníky jsem poprvé vzala do ruky ve třeťáku na gymplu, když jsem si začala sestavovat seznam četby k maturitě. Bylo to sice s mírným odporem - přece jenom jsem nebyla příliš nadšená jejich rozsahem - ale s odstupem času toho několikatýdenního čtení vůbec nelituji. Naopak, nedávno jsem po nich sáhla znovu. Neskutečně poutavý, dojemný příběh plný zápletek a převleků. Ačkoli často byly některé pasáže takřka nepřekonatelné, nakonec se nějak zvládnout daly. Nádherně vykreslené charaktery hlavních i vedlejších postav, nechybí tu "záporňáci" ani "klaďasové", šťastná ani nešťastná láska, utrpení ani radost. Před panem Hugem hluboce smekám!
achilles
  21. 9. 2016, 11:58
Nejklasičtější klasika z dob revoluční Francie. Mistrně napsané dílo. Velice výstižně ztvárněné charaktery lidí, kteří se vlastně nemění a stále tady jsou. Několik příběhů v jedné knize. Taková bajka bez zvířat. Nádhera.
VerenaLord
  31. 8. 2016, 18:49
Než samotný příběh mě naprosto okouzlila revoluční Paříž, kterou autor tak krásně popsal. Příběh jako takový je krásný, dojemný, zlý i hodný, jak už to tak v životě bývá. Jean Valjean se v mých snech stal tím, který byl nespravedlivě odsouzen, prostě takový idol mladé holky. Tenkrát mi příběh dal hodně, ale myslím, že si zaslouží opětovné přečtení.
borntolive
  13. 3. 2012, 0:47
Začátek díky farářovi jen tak nezapomenu - má oblíbená část. Závěr strhující. Zažila jsem nervy, tolik jsem si přála, aby na povrch vyšly věci, které na povrch měly vyjít... Jean Valjean se mi vryl nejen do paměti. Čtvrtá kniha ve 2.svazku je pro mě nadbytečná.
svobodka
  17. 11. 2012, 13:53
Literatura stará, ale stále dobrá. Romantická, ale nepřeslazená. A šťasný konec, což mám vůbec u knih nejraději, i když to tak v životě nebývá.
domingo
  8. 3. 2010, 16:50
Taková telenovela :) proč ne, imo je to silně nadhodnocené, protože v tom žádnou spisovatelskou brilantnost nevidím, prostě jenom řemeslně poctivě odvyprávěný příběh, se kterým si autor musel dát neskutečnou práci. Pro "příběhohltače" to má asi větší kouzlo; já v tom onu genialitu, jíž argumentují ti, kteří Bídníky označují za málem nejlepší román všech dob, zkrátka nenašel, a to jsem hledal dvakrát a koukal se i za ledničku, jestli nevypadla. Subjektivně za 3 hvězdy, z úcty ke klasice o jednu výše. (4/5)
Nantong
  29. 11. 2013, 18:37
Několikrát jsem Bídníky viděla v televizi, jednou také v divadle, ale v knižní forma jsem se k ní dostala až teprve nedávno. Kniha byla skvělá, četla se úžasně. Knižní zpracování je pro mě rozhodně lepší než filmové, či divadelní.
vanous95
  20. 10. 2014, 11:46
Když si představím, že na začátku všeho měl Hugo před sebou prázdný papír a poté napsal něco takového, stávají se nudné části knihy naprosto banálními a zanedbatelnými, protože ten příběh je jednoduše geniální! Až si někdy v budoucnu budu myslet, že mám těžký život, vzpomenu si na Jeana Valjeana...
annihilation
  22. 4. 2014, 20:04
Někoho možná zprvu vystraší rozsáhlost knihy, ale opravdu není čeho se bát. Victor Hugo slova používá důmyslně a čtenáře neznudí nicneříkajícím vyprávěním. Bídníci - to je dílo, které je naprosto nepřekonatelné, propracované do detailu a hlavně dokáže v každém něco zanechat. Nejúžasnější je líčení postav. Je to opravdu poprvé, co někdo dokonale dokázal popsat jednotlivé lidské povahy se všemi jejich touhami, emocemi, motivacemi a utrpením z ambivalentních pocitů, které sužují jejich bídnou duši. Dokonale propracovaná postava Jeana Valjeana vás vtáhne do jeho bloudění. Není možné se s ním nesnažit ztotožňovat, zamilovat si ho a obdivovat obrovský růst jeho osobnosti a pokory. Jak na Jeanu Valjeanovi, tak na ostatních mistrně vylíčených postavách, dokáže autor vykreslit jakékoliv emoce - od čiré lásky k slepé nenávisti, od průzračné dobroty duše k hloupé temnotě a sobectví, od sebezapření k sebevyjádření. A to vše s lehkou něhou a vírou v hlubokou pravdu skrytou za závojem slov.
Jestli vás ještě něco ohromí, tak to bude nit propletená lidskými osudy, která se nedokáže přetrhnout a opět všechny svádí k sobě a přivádí je až k nejvyššímu bodu vášně. Co je pro mě naprosto nepochopitelné, je doba, kdy byl román napsán. Je neuvěřitelné, že v té době někdo stvořil tak úžasné dílo, že nikdy nezestárne. Jeho idey jsou totiž olemovány osudy lidského utrpení, které se s časem nemění. Bídníkem jste možná i vy. Bída ale není něco materiálního, je to kus vás, který si v sobě nesete. Je to ten člověk hluboko uvnitř, který trpí ve své podstatě a s této bídy není úniku. Román vás k sobě touto skutečností připoutá a vtáhne vás do napínavého příběhu, kde každá malá náhoda může nakonec sehrát hlavní roli, kde má každý člověk svůj úděl, kde se některé činy nedají vysvětlit, protože je neovládá síla mysli, ale síla srdce. Jak lépe popsat tíhu (lehkost?) lidského života, než jako bídné bloudění?
Claire27
  29. 8. 2015, 23:07
I přes dlouhé pasáže detailního popisu mi Bídníci učarovali. Krásný příběh plný hrdinů, lásky a revoluční Francie přináší čtenářovi důvěryhodnou podobu této doby. Postavy jako Jean Valjean, Javert, Cosette nebo Marius Pontmercy zůstanou navždy v mé paměti. A otec Myriel? Díky něj můžeme stále věřit, že dobro tkví v každém z nás. Děkuji pane Hugo.
cunicekb
  6. 10. 2012, 13:43
Příběh nádherný, ale musím říct, že mi docela vadilo, jak jsou některé kapitoly monstrózně rozepsané, opravdu nemusím mít popis okolí na třicet stran...
Elki
  28. 4. 2013, 22:31
Příběh je moc pěkný, v podstatě dost jednoduchý, ale pan Hugo umí vše tak krásně popsat a rozvinout, že vám to přijde naprosto neobyčejné. Také se přiznám, že některé pasáže odchýlené od hlavní dějové linie pro mě byly náročné, ale i tak hodnotím plným počtem. Není tak časté, že by mě kniha tak emočně vtáhla do sebe.
melilotka
  19. 4. 2013, 21:06
Bídníky jsem si oblíbila hlavně díky různým filmovým a televizním zpracováním. Kniha pro mě byla ale spíš zklamáním, a to ze stejných důvodů, které jsou tady už popsány. Hlavní příběh výborný, ale popisné pasáže do něj vkládané jsou ve většině případů zbytečně dlouhé a únavné, vydaly by na samostatnou knihu. Při popisu pařížských ulic jsem se ztrácela za první začátkou :-) Víc jak tři hvězdy dát nemůžu.
Shifer
  19. 3. 2013, 19:26
Je to skvělý příběh, ale poslední dvě nebo tři části jsem myslela, že to nedám. Kdyby se vypustily nekonečné popisy a trochu se to zestručnilo, bylo by to mnohem lepší.
slide
  28. 8. 2010, 18:49
Bídníci byla první kniha kterou jsem od Victora Huga četl.Je pravdou , že některé kapitoly jsou až moc rozvláčné , ale samotný příběh se mi líbil a knihu jsem si přečetl opravdu s chutí. Myslím , že Jean Valjean si v mém hodnocení čtyři hvězdy zaslouží
Paity
  9. 9. 2013, 15:03
Pamatuji si, jak jsem si táhnul ty dvě obří knihy se spoustou stránek a říkal si, že to snad ani nikdy nedočtu. Jaké bylo ale mé překvapení, když jsem zjistil, že je to velmi napínavé a čtivé.
24601
  13. 4. 2013, 10:18
Bídníci mě nadchli, pan Hugo je Pan Spisovatel, který si zaslouží uznání. Victor Hugo je génius v prokládání příběhu svými společenskými úvahami, jež jsou jakýmisi předkapitolami pro další etapy. Dokonale si pohrál se všemi charaktery, nádherně je vykreslil. Jeho Bídníci jsou psáni tak, abyste se v první fázi zaobírali pouze Fantinou a jejím okolím a abyste na v druhé fázi na druhou stranu úplně zapomněli na její osud a žili pouze v okamžiku s Mariem, revolucionáři, Valjeanem a spol.
bublynka22
  20. 1. 2012, 22:45
jedna z mých nejoblíbenějších knížek, už se těším až najdu v antikvariátu nějaký letitý svazek dýchající téměř oním dávno uplynulým staletím Paříže,hmmm...protože tohle je román s velkým R. Postavy jsou propracované, pravdivé, vyvýjí se a mění, i když si je dovedete zaškatulkovat a vybrat si mezi nimi svého favorita.Nevadily mi ani popisy jednotlivých míst, myslím, že naopak dodávaly příběhu opravdovost.
jana80
  19. 1. 2012, 8:12
Uchvatna kniha, kterou snad ani nelze nemit rad. Spolu s Dumasovym Hrabe Monte CHristem jedna z mych nejoblibenejsich knih. Pro me je francouzska literatura top.
sofi
  30. 12. 2011, 13:05
Jestli jsem tu někde v komentářích psala o některé z knih, že patří k mým nejoblíbenějším, Bídnici jsou na vrcholu téhle kategorie. Bezesporu nejdojemnější, nejúchvatnější, nejkrásnější příběh o lásce, pravdě, svobodě, hrdosti, cti a spravedlnosti, jaký kdy byl napsán. Četla jsem ho mockrát a ještě si ho mockrát přečtu a pokaždé budu znovu a znovu žasnout nad mistrovským literárním uměním Viktora Huga. 100%
Hochturn
  11. 11. 2012, 19:12
Velmi kontrastní dílo. Leckteré čtenářovo srdce zůstane v klidu. Zrovna si říkám, zda Hobbes neměl přece jen pravdu. A to si tu, že člověk je od přírody zlý. Život ve společnosti jej k tomu víc umocňuje. Každý myslí, jen na svůj přítomných prospěch. Toto je už několikáté dílo, které - ač je smyšlené a psané v duchu romantismu - mi ukazuje, že člověk byl, je zlý a bude vždy zlý. Je k tomu dohnán svým okolím. Nebýt fyzické a duševní zdatnosti byl by dávno Jean Valjean mrtev. Žádná pomoc z hůry nepřišla. Ale jak bylo možno vyčísti: i když člověk žije a bude žít ve zkažené společnosti, zákonitě v té společnosti musí existovat i dobro; takových lidí jako byl např. farář, je však pomálu.
honzajh
  3. 8. 2012, 13:41
Krásný román, který jsem přečetl jením dechem. Jeden z nejlepších příběhu, který jen kdo napsal. Věřím, že v každém z nás je nějaký bídník z tohoto románu.
fifakovaterka
  28. 9. 2015, 22:47
Hugo byl filozof a politik, problém je, že se jeho zkušenosti odrážejí v knize a mě tyhle filozofické kapitoly nudily a vůbec mě ničím nezaujaly. Ale i tak jsou Bídníci skvělým dílem. Bavilo mě číst o Fantine, její dceři, Jeanu Valjeanovi a Javertovi. I když přeskakovala kapitoly, které jsou v knize naprosto zbytečné, tak jsem na druhou stranu ráda četla to důležité v knize.
petulina
  25. 6. 2015, 16:59
Bídníci/Ubožáci....ať už se tohle dílo nazývá jakkoli, vždy se k němu budu vracet. Já osobně se přikláním spíše k názvu Bídníci...zdá se mi, že to opravdu vystihuje podstatu toho díla. Už se těším, až je opět sundám z poličky, položím k posteli a budu hltat každé slovo.
Seraphin
  10. 7. 2016, 12:49
Mohl by snad dát někdo odpad? Moc krásný příběh a já jsem velmi šťastná, že jsem ho mohla číst. Jediné co mi bude na Hugově díle vždycky vadit budou některé detaily, které jsou přehnaně rozebírány, přestože jsou zcela nepodstatné.
Sassenkka
  26. 10. 2015, 21:37
Ten příběh miluju! Muzikál a filmy - super. Ale knížka je knížka. A tohle je knížka, u které jsem měla občas pocit, že postavy snad znám osobně. Výborný :)
Kriss.s
  20. 6. 2015, 13:16
Příběh byl pěkný, zajímavý. Jenom mě od čtení odrazovaly rozsáhlé popisy pro mě zbytečných pasáží. Kdyby měly oba díly o několik desítek stránek méně byly by to o dost lepší. Některé stránky jsem vyloženě přeskakovala, což je škoda u tak pěkného příběhu.
jungvoj
  23. 5. 2015, 18:46
Zatím mám přečteno jen 34 stran, ale zatím mě tato kniha vůbec nezaujala. Kapitola první ČLOVĚK DOBROTIVÝ je opravdu hrooooozně nudná. Píše se tam o biskupovi Karlu Mirielovi, jak žil, co dělal, kde bydlel... Zkrátka o jeho životě. Já osobně bych to napsala tak na 15 stran ne asi 40 str. Jest- li tato kniha bude pokračovat takhle dál tak umřu nudou. Copak musím vědět do sebemenšího detailu jak měl zařízený pokoj? Nebo jeho rozpočet peněz na rok? Mně je jedno jest-li sirotkům dal 200 franků nebo 250... Vždyť skoro celou stránku popisuje spisovatel jen popraviště. Takže nuda s velkým N. Já myslela, že je to román a , že je o Valjaenovi a Cosettě o romantice a dobrodružství... ne o biskupovi, náboženství a o dvou starých paní- sestra od biskupa a jeho služebná. Takže asi tak. Možná se ta knížka rozjede jako to většinou bývá ve filmu.A nebo jak to taky u filmů často bývá se to nerozjede a budu to číst zbytečně, málem se unudím k smrti a bude to nanic...
Susanah
  11. 1. 2014, 14:40
Nedokázala som ju dočítať do konca,lebo som sa pri nej neskutočne nudila.Autor všetko zdĺhavo opisuje,miestami sa mi zdalo, že hovorí od veci. Taktiež uvádza úplne nepodstatne veci,napríklad život a bývanie kňaza Myriela.
ana-88
  6. 4. 2013, 12:30
Bídníci, nejkrásnější kniha, kterou jsem kdy v životě četla. Neuvěřitelné, jak dokázal Hugo své představy a myšlenky přenést na papír. Kniha plné lásky, síly a naděje. Nenechte se zmást její tloušťkou, protože její obsah je překrásný. Zfilmované podoby jsou výborné, ale nedokážou se rovnat knize.
G.anicka
  9. 4. 2012, 17:10
Miluji celou tuhle knihu.Spojuje v sobě lásku, napětí, zlo a vše co by v knize nemělo chybět. Osobně se přikláním k názvu Ubožáci, protože Jean Valjean nebyl bídník, ale ubožák. To samé Coseta, Fantina. Malý Gavroche je nemohl za své špatné povahové vlastnosti... to bída s nedostatkem lásky.
Tento příběh mě prostě pohltil.
Aeteria
  22. 2. 2012, 15:08
Chytlo mě to za srdce, věřila jsem ve skutečnost postav, poutavý a vcelku originální příběh a ještě to období. Nádhera :)
tzara.isa
  5. 2. 2012, 22:33
Nádherná kniha, která nás zanáší do období přerevoluční a revoluční Francie. Hugo skvěle vystihuje postavy i dobu. I přes obtížné pasáže, je příběh čtivý a poutavý.
Destiny
  15. 6. 2011, 21:48
Úžasná kniha (knihy) a byla by ještě úžasnější kdyby pan Hugo zkrátil některé popisné části. Místy to totiž čtení dost ztěžovalo a zbytečně natahovalo.
han soc
  18. 4. 2011, 20:57
Fantastický příběh s prvky filosofie, plný autorova sociálního cítění, jistě donutí člověka zamyslet se nad některými problémy společnosti. Přesně tak, jak si to autor přál. Klidně by mohl sloužit i dnešnímu člověku jako inspirace pro zamyšlení nad dobrem a zlem v lidském životě.

Navíc, výřečný Grantaire is the best :)

První díl byl podle mě lepší. A rozvláčné vypravování k takovém rozsáhlému a komplexnímu dílu, kdy autor neřeší pouze určitou dějovou linii, ale sděluje nám mnohem víc, patří.
Grušenka
  21. 3. 2011, 18:32
Krásný příběh s neuvěřitelně dojemným závěrem. Na druhou stranu se napínavé scény střídají s poměrně nepodstatnými a o něco nudnějšími pasážemi. Rozvláčnost vyprávění a přílišné zaobírání se drobnými a příběh neobohacujícími detaily, jsou jedinými skvrnami na tomto velkolepém díle.
monise
  23. 2. 2011, 19:16
Tato knížka je jedna z mých nejoblíbenějších díky poutavému příběhu a dokonalému vykreslení postav. Dlouhé popisné pasáže mi nevadí, ten příběh prostě stojí za to.
Nautila
  17. 1. 2011, 19:24
Jedna z nejkrásnějších knih, co jsem kdy četla. Prokousat se popisky je sice o nervy, ale některé opravdu stojí za to, naštěstí nejsou tak moc technické a zdlouhavé, jako popis města v Chrámu Matky Boží v Paříži. Různé úvahy, metafory a vsuvky do příběhu často stojí za zamyšlení. A příběh(y) samotný/é....k tomu není co dodávat, jen se přiznám, že konec mě dohnal k slzám, což se mi u knih stává opravdu málokdy.
Fojta
  25. 12. 2010, 18:44
DOMINGO_ co tady meleš... zatim je to nejlepší knížka co sem kdy četl... umíš vůbec číst??
film sem neviděl,ale knížka bylo to nejlepší,co mně kdy potkalo,ty šašku...
Noira
  18. 9. 2010, 9:05
Prozatím jediná věc, kterou jsem od tohoto autora přečetla. Přiznávám se, že nejdřív jsem viděla filmové zpracování a teprve poté otevřela knihu. Překousnout zdlouhavé popisy nakonec nebyl takový problém, jak se na začátku zdálo, protože jsem přece jen byla nedočkavá konce. A ano, tahle kniha patří v tomu lepšímu, co jsem kdy četla.
monini
  5. 8. 2010, 16:00
Bohužel pro Victora Huga je filmové zpracování jeho děl lepší než knižní předloha. Pro Bídníky to platí dvojnásob. Některé pasáže opravdu zbytečné, jiné zase dobré, ale příliš dlouhé. Hlavní nit příběhu je sice super, ale je zaobalená do občas nečitelných detailů...
Jana
  13. 2. 2010, 15:18
Některé pasáže jsou pro mě téměř nečitelné, ale hlavní nit příběhu byla pěkná.