Příběh prince Gendžiho 1

Příběh prince Gendžiho 1 Originální název: Gendži monogatari emaki

Paseka - 2002
ISBN: ISBN 80-7185-452-2

Paseka (2002) ISBN 80-7185-452-2 380

Úvodním dílem se otevírá vůbec první české vydání rozsáhlé japonské románové ságy z počátku 11. století, která je pro svou psychologickou hloubku i fabulační strukturu považována za vůbec první román. Řetěz alegoricky laděných romantických epizod, líčící osudy idealizovaného dvorského milovníka, císařského levobočka prince Gendžiho, v sobě pod takřka donjuanským hledáním ideální ženy skrývá hluboký estetický a filosofický podtext, pokus zachytit krásu prchavého pozemského života na pozadí estetických ideálů japonské šlechty doby Heian a etických hodnot spjatých s buddhistickou filosofií.
Ze staré japonštiny přeložil Karel Fiala. (Založil/a: dishoa)

Murasaki Šikibu Murasaki Šikibu
*??.??.973 - †??.??.1014-1

nana
  29. 12. 2012, 19:19
Příběh se čte kupodivu velice lehce (když se vezme v úvahu vznik v 11. století), ale po sto stranách mi přišlo, že se děj asi jen tak nepohne a princovy milostné avantýrky mě začaly nudit. Jistě přečtení této knihy (a dalších třech) stojí za to, ale momentálně na to nemám trpělivost. Takže někdy ve stáří se k ní (k nim) možná vrátím.
Roose
  22. 11. 2014, 9:41
No nebýt to v podstatě povinná četba v rámci oboru, asi bych do toho ani nešla...a myslím, že bych o tolik nepřišla. Na svou dobu je to dílo asi dost jinde, než např. evropská literatura 11.století, i když s tou nemám zkušenost, tak nemůžu zcela posoudit. V případě této knihy je ale asi nejzajímavější ten dobový kontext a informace o autorce, které tvoří prvních asi 30 stran (předmluva). Příběh samotný byl pro mě naopak z 90% celkem nuda a stylem mi to taky úplně nesedlo. Pořád dokola číst, že princ byl vlastně hrozně skvělý, když se zároveň chová občas jako idiot, se zkrátka časem omrzí. Do dalších dílů dobrovolně nepůjdu...