Originální název: Le Père Goriot

Moba - 1984

Moba (1984) 224
Odeon (1975)
Odeon (1970)

Další z řady románů Lidské komedie. Balzac v něm opět ukázal život bohaté francouzské buržoazie a aristokracie bez příkras, s otřesnou pravdivostí. Nejsmutnější je postava Goriota, jehož láska k dcerám se vymyká měřítku normálnosti. (Založil/a: MrVogler)

Ariko
  20. 9. 2014, 22:57
Není to úplně můj šálek kávy. Na to, jak mě bavil životopis Balzaca, se divím, že jeho díla mě nechávají tak chladnou, ale je to tak. Pro mě nemastné neslané, ale dá se to přečíst
Anael
  1. 9. 2012, 15:13
Kniha mě příliš nezaujala a překvapilo mě, že Goriot není výhradně hlavní postavou románu. O Goriotovi se „mluví“ spíše sporadicky a hlavní postavou je spíše mladý studentík Evžen. Dílo to není špatné, jen občas nudí.
CarolineS
  12. 2. 2013, 19:12
Tak konečně dočteno... Možná mě tady někteří ukamenují, ale Otec Goriot mě vůbec nechytnul. Možná je to tím, že z duše nesnáším zdlouhavé popisy, tolik typické pro realismus. Každopádně musím uznat, že zápletka nebyla špatná (až na to, že by se dala s přehledem rozepsat na deset stránek) a osoby jsou dobře prokreslené, ale dlouhé monology opravdu nejsou pro mě. Tak do tří čtvrtin jsem to doslova přetrpěla, pak se mi kniha docela začínalo líbit a - byl konec. Někteří filozoficky založení jedinci jistě budou nadšení, ale u těch, kteří preferují nad popisem děj, převládne zřejmě zklamání.
lensha95
  10. 1. 2013, 15:35
Ze začátku se mi do knihy nechtělo a musela jsem se do ní nutit, ale časem jsem se začetla, až na některé nudnější pasáže, ale to se dalo překousnout. Rozhodně doporučuji. Kniha, která ukazuje, že svět je stále stejný.
rt12
  17. 9. 2014, 21:47
,,Nepřijdou. Věděl jsem to, teprv když člověk umírá, pozná co jsou to děti. Dáte jim život a oni Vám dají smrt. Uvedete je do Světa a ony Vás z něho vyštvou. Nene už nepřijdou. Kdybych si ponechal své jmění, přišly by. A olizovaly by mě jako kosti. Za peníze je všechno i láska dětí". V případě Goriota je to: jak zasel, tak sklidil. Pro dosud čistého idealistu Rastignaka je to škola života a trpké vystřízlivění.
teite
  7. 12. 2013, 19:57
Proč se vlastně v doporučené četbě třeba k maturitě volí hlavně otec Goriot, to mi trochu uniká - myslím, že Balzac napsal i lepší romány, přístupnější.
G8
  6. 3. 2013, 23:27
Balzac zpracoval stále velmi aktuální téma, kdy se občas rodičovská láska může vymknout kontrole a na oplátku nemusí přijít zhola nic.
cmuchal
  16. 6. 2015, 11:53
Balzac uměl sice výborně vylíčit charaktery postav a tehdejší pařížskou společnost, jeho styl psaní není tak komplexní a filozofický, dá se číst bez potíží, ale že by mě něčím výrazně uhranul, vyrazil dech či překvapil, říci se nedá.
ribička
  3. 9. 2010, 21:15
Tak dlouho dcerušky chodily k tatínkovi pro peníze, až nakonec tatínek zemřel sám, v zimě a ohladu. Příběh otce, který pro své dcery udělal úplně vše a dostal naoplátku tak málo.
vanous95
  7. 5. 2012, 10:18
Tato kniha patří mezi mé oblíbené, získala si mě především vylíčením kruté reality tehdejší společnosti. Jednoznačně pět hvězdiček! Doporučuji všem k přečtení.
Veronika
  18. 2. 2010, 22:06
Smutné, ale predsa krásne. Otec miluje svoje dcéry, trpí pre nich, hladuje. Pravdaže, je to dielo realistické, ale aj tak som do poslednej stránky dúfala, že sa stane nejaký zázrak a skončí to dobre. Bohužiaľ.
Skutočnou hrozbou tohto diela je však aj naďalej aktuálnosť ľudskej nenásytnosti a hyenyzmu v takej podobe, v akej ju Balzac zobrazil v tomto diele.
Artep524
  7. 7. 2012, 14:36
Dojemný příběh o silné lásce a oddanosti Otce Goriota ke svým dvěma nevděčným a vykutáleným dceruškám.
anetko
  21. 3. 2011, 17:05
Kniha a celkový příběh se mi velmi líbil, je zde vidět, že lidé zůstávají stále stejní a vše se točí kolem peněz, dokonce i otcovská láska. Když se nad tím člověk zamyslí, je to poměrně smutný příběh o muži, jež na tolik miloval své dcery, rozmazloval je svými penězi a ony nedokázaly svého otce navtštívit ani během jeho posledních dní na smrtelné posteli. Myslím, že kniha donutí čtenáře k zamyšlení o sobě samém.
Veve721
  26. 9. 2016, 3:04
Kniha mě dost zaujala, je to docela poučné, jak rodiče dokáží slepě přehlížet chyby dětí...občas jsem měla chuť pár postav pořádně profackovat, kdyby to šlo :-D Občas trochu moc popisu, ale to už k tomuto stylu a období patří.
VejaVenaVera
  10. 9. 2010, 0:44
Této knize musím dát 5 hvězdiček, román mě šokoval už tím, že se mi líbil. Určitě si přečtu i jiné knihy od tohoto autora. Vzadu v knize jsou vysvětlivky. Pro zopáknutí hlavní postavy: otec Goriot, společník Evžen de Rastignac a uprchlý galejník Vautrin.
fifakovaterka
  28. 9. 2015, 23:15
Na začátku jsem se trochu ztrácela v tom, kdo je kdo a tak. Asi po čtvrté stránce mě to začalo bavit a začetla jsem se do toho. Musím říct, že mi bylo otce Goriota vážně moc líto. Jeho dcery ho tak strašně moc využívaly a to jen pro peníze a on jim dával tolik lásky a tak moc je miloval. Student práv mi příšel dobrosrdečný, hlavně tím, jak zůstal u otce Goriota když umíral. Jediná věc, co mě na téhle knize vážně nudilo byli dlouhé a nekonečné řeči postavy Vautrina. Kniha je to zajímavá a myslím si, že za předčtení stojí.
Alenita
  2. 9. 2015, 13:54
Když přejdu pasáže, které jsou zbytečně zdlouhavé (popisy místností,atd..), tak se mi tato kniha líbila i v mém tehdejším pubertálním věku a na Balzacovi jsem postavila svou ročníkovou práci.
Jircoun
  6. 9. 2014, 13:47
Jak moc jsem se na tuto knihu těšil, tak moc jsem byl zklamán.. Kniha spíše vypráví o mladém studentovi Evženovi než o samotném otci Goriotovi. Celou knihou jsem se tak nějak prokousával a proto také hodnotím tak jak hodnotím. Víckrát už se k této knize asi vracet nebudu..
Lukrativni
  12. 8. 2012, 16:22
Nevím, zda to bylo knihou nebo mnou, ale prvních asi padesát stránek se mi četlo opravdu ztěžka. Ovšem po překonání této části nabral příběh na obrátkách a knihu jsem dočítala jedním dechem. Dílo mne velice mile překvapilo a už teď se těším, až si něco dalšího od Balzaca přečtu.
Petra Škrabáková
  25. 8. 2011, 15:13
Pokud si při čtení rádi bezděčně představujete postavy a místa, kde se děj odehrává, pak tohle je to pravé pro Vás, dokážete si přesně vybavit tvář i oblek Goriota. Neskutečně detailně popsané.

Velice příjemné počtení, ačkoliv ne příliš veselé.

Vřele doporučuji všem věkovým kategoriím :)
Martas38
  23. 2. 2011, 12:36
Dávám 5 hvězdiček.
Líčí vztah mezi otcem a dcerami, kdy se otec rozdá ze všeho jak z majetku i z citů, jen aby měli dcery lásku a pohodlný život. Ač je román napsán v roce 1834 je v mnohém pravdivý i pro dnešní dobu.