Vzpoura davů

Vzpoura davů Originální název: La rebelión de las masas

Naše vojsko - 1993

Naše vojsko (1993) 158

Ortega y Gasset ve své knize z roku 1930 reaguje na rozpínavost nacismu a komunismu. Kritizuje zde tzv. davového člověka. (Založil/a: Yalie)

Myrddin33
  26. 6. 2016, 17:39
Mé první setkání s Gassetem. Hodně dlouho jsem se k této knize dostával a konečně ji mám za sebou. Měl jsem značné očekávání, které se bohužel nenaplnilo, ale i přesto knihu hodnotím velmi dobře, přínosně a v kontextu doby jejího vydání až prorocky.
Ortega y Gasset na mě v knize působí absolutně eurocentricky, což je pro mě neslučitelné s jakoukoliv všeobsažnou teorií a nemyslím si, že Evropa je či byla hybatelem světa - to je právě ten škodlivý eurocentrismus. Ale samotná kniha je poměrně fascinující. Její první část mi přijde vynikající, druhá už trochu slabší a přísně zasažená oním zmiňovaným eurocentrismem. Trochu mi chybí hlubší analýza davů, co přesně dokáže být jejich hybatelem, kdo je oprávněn je ovládat a jakým způsobem lze či nelze ovládat davy. Kniha mi hodně často připomínala psychohistorii vynalezenou Hari Seldonem v kultovní sci-fi sáze Nadace od Isaaca Asimova, která ve své podstatě pracovala s teorií davů. Trochu bych s autorem nesouhlasil v myšlenkách o úpadku, respektive neúpadku Evropy - teoreticky to skvěle řeší knihy zabývající se kolapsem civilizací a mnoho těch indikací ke kolapsu tu určitě už je, ale to bych odbíhal.
Závěrečná esej O pacifismu je poměrně zajímavá z hlediska Evropské unie. Ortega y Gasset ji zde v podstatě předsouvá, že ta myšlenka, kterou původně Evropská unie má, by měla být řešením proti úpadku Evropy/Západního světa. Kdoví co by si myslel nyní, kdyby viděl, jaká situace panuje, ještě ve světle posledních událostí spojených s Velkou Británií a Brexitem.
Každopádně kniha, ač nenaplnila má očekávání, je velmi přínosnou a stojí za to ji přečíst.