Evženie Grandetová

Evženie Grandetová Originální název: Eugénie Grandet

Odeon - 1975

Odeon (1975) 404
Lidové nakladatelství (1970) 197

Evženie Grandetová je jeden z vrcholných románů Honoré de Balzaca. Otec Evžénie je obchodník. Pro svou lakotu a lásku k penězům zničí dceři životní šanci na štěstí. Ani po otcově smrti není Evženie schopná odpoutat se od moci peněz a aby se vykoupila věnuje se dobročinnosti. (Založil/a: MrVogler)

Lucy Sisk
  20. 6. 2012, 14:13
Na popisování detailu pokojů nebo situaci, či na popis posatv je zapotřebí jistého druhu umu, který jsem bohužel postrádala. Jako záchrané lano před usnutím mi posloužilo vysvětlení témat z ekonomiky, obchodu a práva. Trochu mě zaráželo vysvětlení a omluva, proč se postavy chovají tak či onak, protože bych si na to ráda udělala vlastní názor. Osud Evženie, dobře vychovaná a otevřená, se mi zdál velmi smutný. Poté, co si prožila zklamání a zatvrdila se se podobala svému otci více a více, i když o to nestála.
LadyEsik
  9. 8. 2016, 19:54
Poutavé, ale přemrštěné. Celá společnost prolezlá morálně zkaženými lidmi toužícími jen po bohatství. Jediný, kdo tyto touhy nemá a proto není schopen v tomto světě žít, je dívka - Eugenie - která je naivní a nevinná, protože je celý život zavřená a omezovaná otcem lakomcem v domě na venkově; anebo lidé málo bystří (Nanon a poté její manžel), aby dle Balzaca poznali zkaženost světa. Snad ještě E. matka, silně pobožná. Tři postavy z celého autorova světa. To mi přijde docela ploché, ač mohl být záměr na extrému ukázat jinak méně viditelné.
jana80
  14. 3. 2012, 21:21
Knihu jsem četla kvůli referátu do literatury. Ale rozhodně nelituji, protože kniha se mi velmi líbila. Balzacům kriticý realismus je prostě úžasný.
Rattlehead
  2. 3. 2015, 16:05
Mé první setkání s Balzacem, a hned jsem si ho oblíbil. Nemá cenu bát se "povinné klasiky", je to ohromná zábava.