Kacíři Duny

ISBN: 978-80-7384-973-3

Baronet (2014) 978-80-7384-973-3 552
Baronet (2007) 80-7214-977-6 548
Baronet (2002)

Pátá kniha Duny. V impériu se během pár tisíců let stalo mnoho věcí. Z Arrakis se opět stala poušť, a do bojů o nadvládu nad světem se zapojilo mnoho subjektů. Kromě známých stran, jako jsou genetičtí čarodějové z Bene Tleilaxu či ctihodné matky Bene Gesseritu, se z Rozptylu objevily líté Ctěné Matre - nesmiřitelné válečnice, které vtrhly do starého impéria jako lavina, zničily vše, s čím přišly do styku a otřásly samotnými základy světa. Ale i ony pouze prchají, neboť mají v zádech mnohem nebezpečnější a smrtelnější stín...

Richie
  6. 8. 2013, 10:43
Pátý díl Duny jsem četl dlouho, celý měsíc. Nejsem tak úplně zklamán, našel jsem v příběhu spoustu zajímavých myšlenek, postřehů. Herbert vymýšlel novou společnost v budoucnosti Duny. Ale také mě kniha nijak nenadchla, dokonce jsem se místy i nudil. Herbert se zbytečně utápí v minulosti, stále se vrací k prvnímu dílu Duny a snaží se naroubovat postavy dávno minulé do nového prostředí. Také jeho zbytečná popisnost je únavná (přes půl stránky popisuje postavu, kterou o pár stránek později nechá zemřít).
Během čtení této knihy jsem přečetl asi 4 jiné - nedokázal jsem se na tuto knihu natolik soustředit, abych ji dočetl bez přerušení. Opět mě nezaujal žádný z hrdinů (ten jediný, který se mi trochu začal líbit, nakonec zahynul) a opět jsem narazil na spoustu nelogičností (časových i technických), které mi v žánru scifi vadí. Teď už mi zbývá jen šestý díl, který přečtu z povinnosti a pak se rád vrhnu na jinou, pro mě zajímavější a čtivější ságu.
HPL
  17. 9. 2014, 15:08
Přes všechny pochyby (už tak jsem nesl špatně Paulův a Chanin odchod, a když už jsem si v půlce Imperátora oblíbil Leta... no nic) mě kniha celkem chytla už od začátku. Sice se mi příliš nezamlouvalo, kam (a hlavně jak daleko!) se příběh posunul, ale zase to dávalo nový prostor novým možnostem.
Rozhodování o hodnocení bylo asi nejtěžší u celé dosavadní ságy. Kniha má nesporné kvality, ale chybí jí postava tak velkého formátu jako Paul nebo Leto (což ovšem byl v určité rovině možná záměr) a k tomu ten časový posun.
Zhruba od 3/4 knihy se však vše mění a jízda se už nezastaví. Právě zde je to ta pravá nová Duna, z které ale cítíte tu starou. Snad nebude příliš velkým spoilerem, když prozradím, že nejlepší scénou pro mě bylo "Milesovo dobrodružství v lese", a tady jsem si taky Tega oblíbil. Konec byl naprosto brutální a jediné, co bych mu snad mohl vytknout, že bych chtěl vědět víc :D.
A když se na konci ohlédnu zpět (já vím, že napříč ságou je spousta nesrovnalostí, ale ty kvality jsou prostě příliš silné, než abych se za to mohl zlobit) na dobu, kdy to na Caladanu všechno začalo, cítím se dobře.
Myšlenka rozptylu z minulého dílu je tu skvěle dotažena do konce. Ctěné matre a odhalení tleilaxanů byly taky povedené.

Takže asi takhle: Franku DĚKUJU! Jsi a budeš frajer! Snad to Kapitula nezkazí. Každopádně se z Duny stala moje druhá nejoblíbenější sága (ASoIaF je ASoIaF). Těch pár věcí, co mi v knize chyběly jí rád odpustím.
Vesmír je magický.

PS: Schwangyuová je asi to nejhůř vyslovitelné jméno, co jsem kdy v knize viděl
nečik
  20. 10. 2011, 11:15
Po druhém vrcholu zágy, Božském imperátorovi Duny, přichází pro mě velké zklamání. Kacíři Duny už pro mě nemají žádnou šťávu. Dočteno pouze se sebezapřením.
teddy
  29. 11. 2013, 10:07
Jak se dívám na ostatní hodnocení, asi nejrozporuplnější díl. U mě je to po Duně druhý nejlepší díl. Výborný nápad odhalení kultury tleilaxanů, sesterstva a ctěných matre. Dvě nové postavy a až nezvyklé množství akce.
Snowfall
  24. 7. 2012, 11:40
Poměrně velká změna atmosféry i prostředí. Z příběhu rodu Atreidů se stává příběh politické nestability v galaxii. Osobně mi politikaření nevadí a v tomto díle ho byla skutečně hora.