Dějiny 20. století

ISBN: 978-80-7335-335-3

Leda (2014) 978-80-7335-335-3 848
Rozmluvy (2008) 978-80-85336-47-4 845
Rozmluvy (1991)

Johnsonovy Dějiny 20. století je strhující příběh tohoto úděsného věku velikých technických vynálezů, ohromného bohatství i nekonečné bídy a teroru.
Knížka vzbudila velký rozruch na Západě nejen proto, že je mistrně napsána, ale hlavně tím, jak nemilosrdně odhaluje pravdu, všem levicovým intelektuálům tak nepohodlnou. Všude, kde se prosadil ideologický stát, vládne korupce myšlení, útlak a teror. Všude, kde stát zasahuje do tržního mechanismu či se dokonce stává neosobním "majitelem" hospodářství, vládnou úplatky, demoralizace a bída.
Johnson si neklade žádné meze, jde-li o fakta. Rudá nit teroru se odvíjí v Africe, Asii i Latinské Americe za nepřetržitého potlesku západních intelektuálů. Podstatu zla však vidí autor v morálním relativismu, který po celá desetiletí brání demokracii, aby zvítězila..
Tato kniha je nepostradatelnou učebnicí moderní historiografie. Český čtenář záhy zjistí, že po čtyřicetileté izolaci neví o novodobých dějinách světa takřka nic. (Založil/a: qwertzqwertz)

vladislaus
  29. 9. 2014, 14:17
Historie je vždy podávána skrz subjektivní pohled historika. Johnson vidí svět z pravicového stanoviska, což mi vyhovuje. Pohled na dějiny časově nám tak blízké jsou hrozné a musím zde uvést větu překladatele. Dějiny 20. století jsou dějinami zneužívání moci a lidské pošetilosti, která to umožňuje.
dov
  30. 9. 2013, 18:39
Je to děs. Těžko se to čte. Člověku se z toho chce zvracet. Ne z způsobu napsání knihy nebo používání fakt a jejich výkladu. Děsí mne syrovost století, ze kterého vycházíme a jehož dědictví si neseme. Myslím si, že je třeba se do dějů ponořit a zkusit si promyslet souvislosti světa okolo nás a k tomu může Johnson posloužit.
Century21 Sever
  27. 2. 2012, 22:52
Dějiny 20. století v kostce - osobitě podány autorem, který se s tím občas zrovna dvakrát nemazlí. Ani laik si nemůže nevšimnout velmi rychlých a zkratkovitých závěrů autora. Může je však využít jako podněty k dalšímu zkoumání. I přes předchozí recenzi, právě (a pouze) tato kniha mi posloužila k úspěšnému složení přijímacích zkoušek na FSV UK - MTS ZES.
Indyi
  9. 11. 2011, 11:02
Tuto Johnsonovu knihu lze jen těžko považovat za dílo historiografické. Práce s prameny je nahrazena autorovými subjektivními pohledy. Je to dobře stravitelná kniha pro laiky, ale pro člověka se znalostmi historie, či dokonce pro studenty tohoto oboru radím: "Ruce pryč od Johnsona"!