Čerpadlo 6

Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Albatros - 2010
ISBN: 978-80-259-0000-0

Albatros (2010) 978-80-259-0000-0 304

Vydejte se hluboko do 21. století...
Zatím jsme na začátku tohoto věku - a obrysy budoucnosti zůstávají mnohoznačně mlhavé. Zrychlí se technický pokrok? Přijde éra hojnosti, ekonomika 2.0., jak tvrdí zastánci „teorie singularity"? Anebo jsme už vstoupili na klesající trajektorii do časů temnoty?
Svět Paola Bacigalupiho neskýtá jednoduchou odpověď. Suroviny docházejí a stará civilizace, která žila z dostatku fosilních paliv a minerálů, je už nenávratně minulostí. Jen zázraky genetiky a bioinženýrství umožňují hledat nové cesty a východiska, přizpůsobit se. Je to svět barvitý - ale také krutý, plný nemilosrdné konkurence. Ať už jsme v Číně, Thajsku nebo v Americe, všude platí, že člověk je levný - a cena za přežití vysoká. Tady není místo pro slabé jedince, ani pro unavené národy.
Imaginativní, výstižné povídky a novely Paola Bacigalupiho představují jeden z vrcholů nové science fiction poslední dekády.

Povídky:
- Plná kapsa dharmy ("Pocketful of Dharma" - 1999)
- Flétnová dívka ("The Fluted Girl" - 2003)
- Písek a struska ("The People of Sand and Slag" - 2004)
- Pašo ("The Pasho" - 2004)
- Kalorik ("The Calorie Man" - 2005)
- Lovec tamaryšků ("The Tamarisk Hunter" - 2006)
- Popkomando ("Pop Squad" - 2006)
- Na žlutou kartu ("Yellow Card Man" - 2006)
- Čerpadlo šest ("Pump Six" - 2008)
- Drobné obětiny ("Small Offerings" - 2007)
- Jemnější ("Softer" - 2007) (Založil/a: icekafe)

Paolo Bacigalupi Paolo Bacigalupi
*06.08.1972

zoro2
  30. 4. 2015, 11:28
Zatraceně dobré a originální povídky, které vřele doporučuji. Vypíchl bych Plnou kapsu dharmy, Flétnovou dívku, Popkomando a Čerpadlo 6. Bacigalupi dal žánru zase nový rozměr, za to má ode mě jasnejch 5 vostrejch.
illy
  9. 2. 2012, 14:03
Povídky příliš nečtu, vadí mi každých 40-50 stran přešaltovat na jiný příběh. Zlákán recenzemi jsem pořídil, přečetl a....dobře udělal. Co povídka to perla, už se moc těším na Dívku na klíček!

---------------------

ondrasek
  6. 2. 2014, 20:23
Všechny povídky jsou zajímavé svou nápadností a originalitou, a to je asi tak vše z toho kladného. Co mi na nich vadilo bylo dlouhé začítání se do příběhu, autor jen pozvolna vysvětluje imaginární svět a dění v něm a já dobrou polovinu povídky netušil, která bije.
A když už jsem se v druhé půlce povídky chytil, začínala mě bavit a já se těšil jak to dopadne, nedopadlo to nijak. Bez pointy (ale ne u všech).

Hodně se mi líbily Flétnová dívka a Čerpadlo 6. Jinak spíše zklamaní i díky vysokému procentu hodnocení. Pro mě přeceněná kniha.
G8
  22. 11. 2012, 1:20
Přesně takovéto autory tento žánr potřebuje. Bacigalupi se nesnaží recyklovat to, co již bylo milionkrát vymyšleno a použito, ale místo toho přichází s něčím novým. Zajímavé nápady.
LadysR2
  21. 11. 2012, 6:45
Něco takovýho jsem snad ještě nečetl. Z každé povídky na vás kouká pěknej kousek úpadku civilizace, citů, morálky a lidskosti.. Budoucnost opravdu nebude pěkná, to mi věřte
Ciba
  13. 4. 2015, 10:28
Pro mě je tahle sbírka více než jen příjemným překvapením. Je pro mě ukázkou toho, že sci-fi žánr skýtá nespočet neotřelých a syrových námětů, které stačí pouze objevit a dobře napsat. Krátký medailonek na přebalu to vystihuje velmi přesně. Bacigalupi píše jako šílený anděl, o věcech o kterých jsme ještě ani nezačali přemýšlet. Tuto myšlenku bych obohatil o poznámku, že Bacigalupi píše jako šílený anděl zkázy o věcech, které by mě nenapadli ani v nejdivočejších snech. Jeho vize jsou snadno uvěřitelné, depresivní, amorální a leckde i vizionářské. Jeho povídky mají atmosféru, silné hrdiny i překvapivé pointy. Je to jako pestrobarevný výlet do budoucnosti, kam bychom vlastně zavítat vůbec nechtěli. Dnešní svět se mi po tomhle už nezdá tak upadající. Mezi nejlepší kusy řadím Flétnovou dívku, Písek a Struska a Čerpadlo šest.
Pixx-73
  11. 4. 2012, 11:33
Spousta neotřelých nápadu, nezvyklá prostředí a (většinou) dost nečekané pointy. A mám pocit, že takhle nějak bude budoucnost opravdu vypadat...
nechapacka84
  21. 8. 2013, 22:26
depresívné i nápadité, bohužiaľ ale v podstate na jedno brdo, a tým pádom časom nudné.
takže pre mňa len *** Knihu ale určite doporučujem
Novinha
  1. 6. 2013, 9:39
Dočetla jsem sbírku jedenácti povídek od Paola Bacigalupiho a co říct... Že se vlastně nemáme tak špatně, že? :-)

Autorovi povídková forma sedí jako ulitá. Každý příběh má úžasnou atmosféru, která vás vtáhne hned od začátku do světa, který jsme rozbili, kterému jsme narušili ekologickou rovnováhu a neseme následky. Autor ale nemoralizuje, v jeho povídkách je svět, jaký je, a jeho hrdinové se v něm snaží žít a přežít. Bacigalupimu se podařilo vytvořit působivé a emotivní příběhy lidí a právě jejich osudy tvoří nosné linky povídek, "sci-fi" prostředí je pouze kulisou. Jediná povídka, a to Jemnější, mi nezapadala do kontextu ostatních povídek.
lidus
  23. 11. 2015, 19:50
Kniha, která mě opravdu vzala! V záplavě literatury, kterou tu dnes máme, je těžké najít něco opravdu originálního. A Bacigalupi nejen že píše na neotřelá témata, ale píše SKVĚLE. Jeho povídky jsou varující, děsivé, ale plné lidského odhodlání a úcty k životu. Navíc mě překvapila jeho ohromná empatie a psychologický nadhled. Za sebe vyzdvihuju Lovce tamaryšků a Čerpadlo 6.
Zhabza
  10. 10. 2011, 20:48
Tak tohle jsem nečekal! Po dlouhé době mě něco doopravdy nadchlo. Těším se na další jeho knihu. Měla by vycházet z jedné povídky vyšlé už v této sbírce, takže pokud autor neudělá nějaký dramatický obrat, musí to stát za to. Zahraniční recenze této nové knihy to jenom potvrzují.
kamil
  19. 8. 2015, 10:03
Soubor povídek, který je na vysoké úrovni nás zavádí na různá místa do budoucnosti, a čtení to není zrovna moc veselé, jsme zasypáváni vizemi o hloupnutí lidstva, upadající technologické společnosti či problémem s nedostatkem vody, navíc podbarvené do temných odstínů, které tedy vedou k zamyšlení, a to vše je vyprávěno mnohdy trochu těžkopádným jazykem, protože autor hojně používá své novotvary, ať už jde o názvy produktů či používaných věcí.
Vcelku jde o velice zajímavou a kvalitní sbírku povídek.
eoj
  15. 2. 2014, 16:14
Spousta zajímavých nápadů. Parádní vypravěčský styl. Jsem trochu větší optimista, ale světočáry, jež končí v Bacigalupiho světech, budou mít asi nemalou četnost, bohužel.
Moc se mi nelíbil Lovec tamaryšků, Popkomando a Na žlutou kartu. Celkově nadprůměrné. lepší 4*
celticek
  6. 11. 2013, 20:36
Zajímavé myšlenky, nejvíce se mi líbily : Flétnová dívka, Pašo, Lovec Tamaryšků, Čerpadlo 6..Těším se na další tvorbu.
Olkana
  18. 10. 2013, 18:45
Nechápu jak je možné, že jsem se ke sci-fi dostala až teď. Basigalupiho povídky jsou pro mně ideální čtení na dlouhé cesty autobusem. Jen mi chvíli trvalo zvyknout si na to, že se každý den seznámím s hrdinou se kterým se "hned na to" loučím-povídka je u konce a mě zůstane v hlavě jen spousta otázek. Doposud jsem měla za to, že dobrého čtení = dlouhé čtení. Měním názor.
Andrev
  24. 1. 2013, 19:52
Opravdu brilantní zpracování. Co příběh to originální zápletka, inteligentní ztvárnění budoucnosti s nějakým nepřirozeným udělátkem.
Jirka73
  11. 4. 2011, 14:22
Pro mě je to rozhodně kniha roku! Tak silnou sci-fi povídkovou sbírku jsem snad ještě nečetl a dovolím si říci, že o autorovi této knihy ještě hodně uslyšíme!